Jakub Voráček z Philadelphie se raduje poté, co překonal krajana Petra Mrázka v...

Jakub Voráček z Philadelphie se raduje poté, co překonal krajana Petra Mrázka v brance Detroitu. | foto: AP

Voráček s Vrbatou rozhodli nájezdy, Neuvirth uspěl nad Mrázkem

• 46
Nedělní souboj Detroitu s Philadelphií nabídl zajímavou konfrontaci dvou českých gólmanů. Skvěle si vedl jak Petr Mrázek (30 zákroků), tak hostující Michal Neuvirth (29 zákroků). Po remíze 1:1 rozhodovaly o vítězi až nájezdy, ve kterých domácího Mrázka překonal Jakub Voráček. Vítězný nájezd ve stejný den trefil i Radim Vrbata z Vancouveru. Obránce Andrej Šustr skóroval za Tampu Bay proti Floridě.

V českém brankářském souboji Petr Mrázek (30 zákroků proti 31 střelám) a Michal Neuvirth (29 zákroků proti 30 střelám) během 65. minut hry duelu Detroitu s Philadelphií povolili jen po jedné brance na každé straně.

1. Tomáš Plekanec (MTL), 46z.- 34b.(9+25)
2. David Krejčí (BOS), 35z.- 33b.(11+22)
3. Jaromír Jágr (FLA), 42z.- 32b.(15+17)
4. Jakub Voráček (PHI), 43z. - 31b.(5+26)
5. Martin Hanzal (ARI), 31z.- 22b.(6+16)
6. Jiří Hudler (CGY), 36z.- 22b.(5+17)
7. Radim Vrbata (VAN), 44z. - 21b.(11+10)
8. Tomáš Hertl (SJS), 42z. - 21b.(7+14)
9. T. Fleischmann (MTL), 44z. - 17b.(8+9)
10. Michael Frolík (CGY), 31z. - 17b.(7+10)

Skóre se poprvé měnilo až v 39. minutě. Domácí Red Wings šli do vedení po šťastné trefě obránce Niklase Kronwalla, jenž zakončoval zpoza levého kruhu a puk se dostal do sítě po nechtěné teči od bránícího Radko Gudase (19:49, -1, 2 střely).

Hosté srovnali v 45. minutě, kdy ukázal skvělou rychlost Jakub Voráček (22:43, +1, 4 střely 0+1). Z rychlého protiútoku zatáhl hru do útočného pásma a zpoza brány uvolnil ke střele z pravého kruhu kapitána Clauda Girouxe - 1:1.

V dalším průběhu třetí třetiny měli Flyers k dispozici více než minutu a půl dlouhou převahu 5 na 3, skvělý Mrázek ale gól nepustil a trefa beka Shayna Gostisbehera ze samotného závěru z času 59:58 nebyla uznána pro nedovolené bránění Wayna Simmondse proti českému brankáři.

Smírný stav nezměnilo ani prodloužení a tak přišly na řadu nájezdy. V první sérii měli navrch oba gólmani, naopak ve druhé uspěli Pavel Dacjuk a Mrázka podruhé v zápase přelstil Giroux. Rozhodnutí nabídla až třetí dvojice, v níž Jakub Voráček předčil Brada Richardse. Svého krajana a v bráně Detroitu prostřelil ranou po ledě mezi betony.

S jednou asistencí a rozhodujícím nájezdem tak Voráček figuroval u všeho podstatného. První hvězdou zápasu ale zámořští novináři zvolili brankáře Neuvirtha, před domácím Dacjukem a střelcem Girouxem.

Stejný výsledek jako Philadelphia, tedy venkovní výhra 2:1 po nájezdech, uhráli v neděli také hokejisté Vancouveru po návštěvě na ledě Islanders. Dalším společným jmenovatelem byl vítězný nájezd z hole českého útočníka. Tak jako Voráček se totiž blýskl i Radim Vrbata.

Canucks poslal do trháku v 30. minutě svou premiérovou trefou v NHL mladý obránce Ben Hutton. Nejtěsnější vedení pak hosté ubránili až do samotného závěru řádné hrací doby. Až v čase 59:09 při hře s šesti hráči v poli dobyli Islanders bránu jinak skvěle chytajícího Ryana Millera. Vyrovnání trefil Ryan Strome.

Utkání dospělo až do nájezdů, v nichž pokračovala exhibice skvěle chytajícího Millera. Americký gólman za 65. minut hry zlikvidoval 47 z 48 střel a během nájezdů vychytal Nielsena, Okposa a Tavarese. Domácího Jaroslava Haláka naopak ve druhé sérii překonal svou tradiční kličkou do bekhendu Radim Vrbata (17:30, -1, 3 střely, rozh. sam nájezd).

V obraně New Yorku tentokrát dostal v zápase velký prostor Marek Židlický (21:09, +/-: 0, 2 střely), do statistik se ale nezapsal. Kaňkou na vítězství Vancouveru bylo zranění kapitána Henrika Sedina, jenž odstoupil už v průběhu první třetiny po tvrdém bodyčeku od Michaila Grabovského. Ten inkasoval trest do konce utkání.

Po nedávné sérii dvanácti výher hokejisté Floridy padli už potřetí v řadě. Vítěznou jízdu týmu Jaromíra Jágra (19:16, +/-: 0) zastavil 11. ledna po gólu z prodloužení na 2:3 Vancouver, pak následoval debakl 0:6 od Calgary a naposledy neúspěch 1:3 ve floridském derby.

Tampa Bay za dvěma body nakročila v prostřední hrací části, kdy Roberta Luonga překonali Nikita Kučerov a bek Andrej Šustr (20:05, +1, 1 střela, 1+0). Český dlouhán uspěl dorážkou z předbrankového prostoru po předchozí střele od parťáka Jasona Garrisona. Sváteční střelec tak dosáhl své druhé trefy sezony a celkově třetí kariéry v NHL za 160 odehraných zápasů.

Nulu na kontě domácího brankáře Bena Bishopa umazal až v 49. minutě útočník Nick Bjugstad. Na vyrovnání ale Florida nedosáhla a v 59. minutě do prázdné klece inkasovala potřetí, svůj druhý gól večera si připsal útočník Kučerov. Výhru v dresu Lightning slavil i český útočník Ondřej Palát (16:04, -1, 1 střela).

Už na jedenáct navazujících duelů natáhli hokejisté Chicaga svou aktuální vítěznou sérii. Podruhé za poslední tři starty si poradili s Montrealem, když na nedávný venkovní úspěch 2:1 tentokrát před svými fanoušky navázali jasným výsledkem 5:2.

Kapitán obhájců Stanley Cupu Jonathan Toews vstřelil dva góly a nejproduktivnější muž NHL Patrick Kane potvrdil svou dominanci bilancí (1+1). Lize tak kraluje s 69 zápisy (29+40) s třináctibodovým odstupem od druhého Jamie Benna z Dallasu (56 bodů, 26+30). Americký reprezentant je navíc nejlepší nejen v bodech, ale i samostatně v gólech a asistencích. Mezi střelci před druhým Alexem Ovečkinem z Washingtonu má náskok dvou zásahů.

Výhru v dresu Chicaga slavil i český obránce Michal Rozsíval (18:02, +/-: 0, 1 střela). Útočnici Montrealu Tomáš Plekanec (17:20, -2, 3 střely) a Tomáš Fleischmann (15:47, +1, 1 střela) se neprosadili.

Dva góly kapitána Sidney Crosbyho a bezchybný výkon gólmana Marc-Andre Fleuryho (22 zákroků, 3. čisté konto sezony a 41. kariéry v NHL) stály za vítězstvím Pittsburghu 5:0 nad Carolinou. Porážce v dresu hostujících Hurricanes nezabránili ani Češi, útočník Andrej Nestrašil (14:30, -1, 3 střely) a obránce Michal Jordán (15:01, -2).

Pittsburgh - Carolina 5:0 (2:0, 1:0, 2:0)
30. a 47. Crosby, 4. Määttä, 11. Sheary, 54. Daley. Střely na branku: 32:22. Diváci: 18 528. Hvězdy zápasu: 1. Crosby, 2. Fleury, 3. Määttä (všichni Pittsburgh).

NY Islanders - Vancouver 1:2 po sam. nájezdech (0:0, 0:1, 1:0 - 0:0)
60. Strome - 30. Hutton, rozh. nájezd Vrbata. Střely na branku: 48:26. Diváci: 15 795. Hvězdy zápasu: 1. Miller, 2. Hutton (oba Vancouver), 3. Strome (Islanders).

Tampa Bay - Florida 3:1 (0:0, 2:0, 1:1)
25. a 59. Kučerov, 39. Šustr - 49. Bjugstad. Střely na branku: 32:27. Diváci: 19 092. Hvězdy zápasu: 1. Kučerov, 2. Bishop, 3. Šustr (všichni Tampa Bay).

Anaheim - Los Angeles 2:3 (0:0, 1:3, 1:0)
22. Rakell, 46. Perron - 21. Lecavalier, 36. Toffoli, 38. Kopitar. Střely na branku: 32:26. Diváci: 17 227. Hvězdy zápasu: 1. Kopitar (Los Angeles), 2. Rakell, 3. Perron (oba Anaheim).

Chicago - Montreal 5:2 (1:1, 2:0, 2:1)
34. a 39. Toews, 3. Pánik, 52. P. Kane, 59. Hossa - 7. Eller, 51. Pacioretty. Střely na branku: 33:29. Diváci: 22 030. Hvězdy zápasu: 1. Toews, 2. P. Kane, 3. Hossa (všichni Chicago).

Detroit - Philadelphia 1:2 po sam. nájezdech (0:0, 1:0, 0:1 - 0:0)
39. Kronwall - 45. Giroux (Voráček), rozh. nájezd Voráček. Petr Mrázek odchytal za Detroit celý zápas, z 31 střel inkasoval 1 gól a úspěšnost zásahů měl 96,8 procenta. Michal Neuvirth odchytal za Philadelphii celý zápas, z 30 střel inkasoval 1 gól a úspěšnost zásahů měl 96,7 procenta. Střely na branku: 30:31. Diváci: 20 027. Hvězdy zápasu: 1. Neuvirth (Philadelphia), 2. Dacjuk (Detroit), 3. Giroux (Philadelphia).

Washington - NY Rangers 5:2 (1:1, 2:1, 2:0)
29., 45. a 59. Justin Williams, 19. Ovečkin, 28. Johansson - 11. a 38. Kreider. Střely na branku: 24:33. Diváci: 18 506. Hvězdy zápasu: 1. Justin Wiliams (Washington), 2. Kreider (Rangers), 3. Chorney (Washington).