Andrej Vatutin v družném rozhovoru s Theem Papalukasem

Andrej Vatutin v družném rozhovoru s Theem Papalukasem | foto: CSKA Moskva

Novinář, který vyzrál na Real i Barcelonu. Přepíše také dějiny NBA?

  • 1
Není míčovým kouzelníkem a není ani trenérským esem. Ale o to inspirativnější může životní příběh Andreje Vatutina být. Jeho funkcionářská hvězda září vlastně teprve pár let, a přitom má dvaačtyřicetiletý Moskvan našlápnuto, aby přepsal i dějiny NBA.

Vatutin jako velmi schopný muž?

Vatutin jako dítě štěstěny?

Nejspíš platí obojí.

Před dvěma dekádami dostudoval žurnalistiku na Moskevské univerzitě a pak byl pět let sportovním novinářem ve zpravodajské agentuře ITAR TASS. Ale zároveň se vydal na funkcionářskou dráhu.

Už od roku 1997 souběžně s novinařinou pracoval jako mluvčí Ruské basketbalové federace, aby pokračoval coby asistent manažera u reprezentace.

Klubovou dráhu započal před šestnácti lety v PBC Ural Great Perm a během tří let byl u dvou ruských titulů plus triumfu v dnes už neexistující mezinárodní soutěži NEBL.

A v roce 2002 Vatutina - stále teprve devětadvacetiletého - přetáhl legendární trenér a činovník Alexandr Gomelskij do probouzejícího se gigantu CSKA Moskva. Za čtyři sezony se stal klubovým viceprezidentem, pak předsedou představenstva a už sedmým rokem zastává i pozici prezidenta.

Pětkrát zvedl nad hlavu trofej ve VTB lize, v Eurolize se radoval po sezoně 2007-08. Od té doby byl už u dvou stříbrných a tří bronzových medailí. Andrej Vatutin vede nejúspěšnější evropský basketbalový klub poslední dekády. To svědčí o jeho funkcionářských kvalitách.

Z PRVNÍ ŘADY. Andrej Vatutin (v předklonu) prožívá zápas CSKA Moskva.

Od CSKA jeho majitelé (donedávna mezi nimi byl Michail Prochorov, dnes jsou jimi další miliardáři Vladimir Potanin, Oleg Děripaska a Roman Abramovič) hodně očekávají. Jejich nárokům však odpovídá klubový rozpočet.

Přesná čísla nežádejte, celkové náklady na sezonu však nejspíš vysoko převyšují 30 milionů eur, občas se píše i o 42 milionech. Rivalové v podobě Realu Madrid, FC Barcelona či Fenerbahce Istanbul jsou někde na 22 až 30 milionech eur.

To se to pak CSKA vítězí, poznamenal by kdekdo.

A vítězí se, v letošním euroligovém ročníku už brali skalp Maccabi, Realu a nejnověji i Barcelony.

Ovšem čerstvá domácí výhra CSKA 92:83 zároveň odhaluje i dobrou práci managementu. Tým byl oslaben o Nanda De Cola, Joela Freelanda, Viktora Chrjapu (tři z pěti nejlépe placených hráčů týmu) a Pavla Korobkova, přesto dalšího z kandidátů na klubového krále Evropy přetlačil.

Reportáž ze zápasu CSKA - Barcelona

Že je letošní CSKA především dobře poskládaným kolektivem, nikoli souborem hvězd, o tom při sledování výkonů relativně neznámých amerických posil Coryho Higginse, Aarona Jacksona či ani ne dvoumetrového pivota Kyla Hinese pochybuje málokdo. Klasickými velkými jmény jsou jen De Colo, Freeland a Miloš Teodosič.

Na papírovou soupisku porážejí CSKA jak oba španělské velkokluby, tak i Fenerbahce či Panathinaikos s Olympiakosem. Jenže na hřišti je tomu většinou jinak.

A tady už začínají být úvahy nad Vatutinovými schopnostmi zajímavé. Dokonce i pro NBA. Stane se usměvavý Rus prvním evropským generálním manažerem některého ke třicítky klubů ve slavné zámořské profilize?

Od 5. ledna se o téhle možnosti mluvilo.

A znovu za to Vatutin vděčí nejen svým kvalitám, ale i štěstí. Štěstí, že jej osobně zná výše zmíněný Michail Prochorov, který je zároveň majitelem Brooklyn Nets. Prý o svém krajanovi začal v tomto směru uvažovat. Nabídku působit v Nets ostatně Vatutin dostal už v roce 2010, tehdy nižší post odmítl.

Před týdnem byl odvolán dosavadní GM klubu Billy King. (Není se co divit. Klub z New Yorku má sice dlouhodobě jeden z nejvyšších výdajů na platy - před dvěma lety zaplatil i s daní z luxusu 197 milionů dolarů, ale z hvězd za zenitem se týmový koktejl namíchat nepovedlo. Vrcholem se stalo předloňské druhé kolo play-off.)

K odchodu z rodné Moskvy může Vatutina popostrčit i nedávná nebasketbalová příhoda: 21. prosince loňského roku jej přepadli a do nemocnice ho se zlomenou čelistí poslali dva výtržníci. O loupež přitom nešlo.

Takže: bude se historie NBA měnit?

Zatím ne. O poznání realističtější variantou je nástup některého ze zkušených amerických manažerů. Padají jména Bryana Colangela (byl u slavnějších časů Phoenixu Suns a poté i prvním mužem Toronta Raptors) a Dannyho Ferryho (skládal tým kolem LeBrona Jamese v Clevelandu a stál za loňskou jízdou Atlanty Hawks). Se současnou skladbou kádru a prakticky bez voleb v draftech to ale bude mít každý nový generální manažer Nets hodně obtížné.

SPORTOVEC. Andrej Vatutin v tréninkovém centru CSKA Moskva.

Na Vatutina by se ale úplně zapomenout taky nemuselo. Mohla by mu třeba slušet role viceprezidenta, který se bude americkým zvyklostem teprve učit a jednou, až si udělá jméno a známosti, se dočká své velké chvíle.

V podobné pozici se ostatně ocitl už Ettore Messina, věhlasný italský kouč, který právě z CSKA před rokem a půl odcházel do San Antonia Spurs na pozici asistenta. Snad s vírou, že mu Gregg Popovich žezlo jednou předá.

Za CSKA „hraje“ v NBA také David Vanterpool: byl asistentem v moskevském klubu, nyní má tu samou roli v Portlandu Trail Blazers. Do zámoří z Moskvy v minulosti mířila rovněž pestrá paleta hráčů - Andrej Kirilenko, Sergej Monja, Viktor Chrjapa, Alexej Šved i Saša Kaun; Darius Songaila i Sonny Weems.

Ale ruský člen funkcionářské generality chybí. Nyní.

, pro iDNES.cz

Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž