Radim Vrbata (vlevo) z Vancouveru bojuje o puk s Johnem-Michaelem Lilesem z...

Radim Vrbata (vlevo) z Vancouveru bojuje o puk s Johnem-Michaelem Lilesem z Caroliny. | foto: AP

Vrbata s Nestrašilem si připsali asistenci, Kane řádil na ledě Toronta

• 7
V šesti pátečních zápasech hokejové NHL se Češi dokázali prosadit pouze v jednom. Radim Vrbata asistoval u vítězné branky Vancouveru na 3:2 z prodloužení na ledě Caroliny, za kterou si připsal stejnou bilanci (0+1) Andrej Nestrašil. Další skvělý výkon podal americký útočník Patrick Kane, jenž si upevnil vedení v produktivitě NHL čtyřmi body (3+1) u výhry Chicaga 4:1 v Torontu.

Ve čtvrtek byl Radim Vrbata autorem jediné branky Vancouveru a zmírnil tak porážku 1:4 na ledě lídra NHL z Washingtonu. O den později se český reprezentant prosadil znova, tentokrát roli střelce prohodil za asistenta a byla z toho vítězná akce v prodloužení.

Na ledě Caroliny uspěli Canucks díky přesné bombě z pravého kruhu od Bo Horvata, kterému Vrbata (14:27, +/-: 0, 0+1) připravil palebnou pozici za hry 4 proti 3 při signalizované výhodě během čtvrté minuty nastavení.

Centr druhé útočné formace kanadského celku se v zápase prosadil už podruhé poté, co v 30. minutě poslal hosty do průběžného vedení 2:1. Carolinu ale vrátil do hry vyrovnáním až z 58. minuty obránce John-Michael Liles. Asistenci u klíčové trefy, která Hurricanes zajistila alespoň zisk jednoho bodu si připsal i český útočník Andrej Nestrašil (18:45, +1, 1 střela, 0+1).

V dresu domácích na posledních chvíli ze sestavy vypadl obránce Brett Pesce, jehož místo zaujal Michal Jordán (15:14, -1, 3 střely). V NHL se tak představil poprvé od 16. listopadu 2015, v roli nehrajícího náhradníka byl dlouhých 27 zápasů.

Podobně jako nedávno Florida (vybojovala dvanáct výher za sebou) válí v NHL rovněž obhájci Stanley Cupu z Chicaga. Díky pátečnímu řádění Patricka Kana (3+1) na ledě Toronta si Blackhawks po výsledku 4:1 připsali už desátou výhru za sebou.

Lídr bodování NHL (47 zápasů - 67 bodů, 28+39) tak čtyřbodovým zápisem navýšil svůj náskok na čele na rozdíl třinácti bodů od druhého Jamie Benna z Dallasu (45 zápasů - 54 bodů, 26+28). Kane, pro kterého to byl premiérový hattrick kariéry ze základních částí NHL (v play-off se třikrát trefil už ve dvou případech - 2009 a 2013), byl právem vyhlášen první hvězdou duelu.

Druhou hvězdou byl pak jeho spoluhráč z útoku Artěmi Panarin (1+2). Letní posila Chicaga z KHL se tak zlepšila na 42 bodů (16+26) a s přehledem kraluje produktivitě nováčků. Druhý Max Domi z Arizony ztrácí na lídra 11 zápisů.

Nezastavitelný Kane se dvakrát prosadil ve druhé třetině. Hned na startu třetího dějství v přesilovce za Chicago potřetí udeřil Panarin. Domácí Maple Leafs pak snížili trefou Morgana Riellyho, poslední slovo ale patřilo Kanovi. Zásahem do prázdné klece z 58. minuty završil hattrick.

Výhru v dresu Blackhawks slavil i obránce Michal Rozsíval (13:51, +/-: 0, 1 střela), za domácí v defenzivě nechyběl Roman Polák (19:27, -1, 1 střela).

Boston, hrající bez zraněných českých útočníků Davida Pastrňáka a Davida Krejčího, se po třech porážkách radoval z výhry. V domácím prostředí Buffala uspěl 4:1 díky sérii tří gólu ze třetí třetiny. Rozdílovou trefu vstřelil kapitán Zdeno Chára a třemi body se blýskl centr Ryan Spooner (1+2).

Po šesti vynechaných zápasech kvůli zranění v dolní části těla se do sestavy Dallasu v pátek vrátil Aleš Hemský (13:48, -1). Na ledě Anaheimu, jenž rozhodl o výhře 4:2 čtyřmi góly ze zahajovací třetiny, se však neprosadil. Po jednom duelu v roli nehrajícího náhradníka v útoku Ducks nechyběl Jiří Sekáč, příležitost dostal ale jen v devíti střídáních (7:21, +/-: 0).

Podobně jako Kane se v pátek hattrickem blýskl i 23letý ruský mladík Vladislav Naměstnikov. Aktuální elitní centr Tampy Bay ve spolupráci s křídelními útočníky Stevenem Stamkosem a Ondřejem Palátem (19:40, -1) sestřelil hosty z Pittsburghu. V řádné hrací době Naměstnikov u remízy 4:4 skóroval dvakrát a své střelecké představení završil vítěznou trefou z prodloužení. Výhru za Lightning slavil i bek Andrej Šustr (18:17, -1).

Výsledky NHL

Buffalo - Boston 1:4 (1:0, 0:1, 0:3)
15. Legwand - 22. Beleskey, 41. Chára, 51. Spooner, 59. Connolly. Střely na branku: 34:31. Diváci: 18.704. Hvězdy zápasu: 1. Spooner, 2. Beleskey, 3. Gustavsson (všichni Boston).

Toronto - Chicago 1:4 (0:0, 0:2, 1:2)
44. Rielly - 34., 38. a 58. P. Kane, 41. Panarin. Střely na branku: 29:29. Diváci: 20.049. Hvězdy zápasu: 1. P. Kane, 2. Panarin, 3. Seabrook (všichni Chicago).

Anaheim - Dallas 4:2 (4:0, 0:1, 0:1)
4. Silfverberg, 4. Vatanen, 16. Lindholm, 16. Perry - 22. Janmark, 52. Jamie Benn. Střely na branku: 35:24. Diváci: 16.201. Hvězdy zápasu: 1. Silfverberg, 2. Lindholm, 3. Vatanen (všichni Anaheim).

Tampa Bay - Pittsburgh 5:4 v prodl. (1:1, 2:1, 1:2 - 1:0)
2., 31. a 63. Naměstnikov, 29. Filppula, 56. Stralman - 11. Letang, 35. Hörnqvist, 51. Daley, 54. Kunitz. Střely na branku: 25:40. Diváci: 19.092. Hvězdy zápasu: 1. Naměstnikov, 2. Filppula (oba Tampa), 3. Hörnqvist (Pittsburgh).

Minnesota - Winnipeg 0:1 (0:1, 0:0, 0:0)
Branka:
4. Wheeler. Střely na branku: 24:26. Diváci: 19.222. Hvězdy zápasu: 1. Hellebuyck, 2. Wheeler (oba Winnipeg), 3. Dubnyk (Minnesota).

Carolina - Vancouver 2:3 v prodl. (1:1, 0:1, 1:0 - 0:1)
19. Versteeg, 58. Liles (Nestrašil) - 30. a 64. Horvat (na druhou Vrbata), 14. Vey. Střely na branku: 40:22. Diváci: 11.657. Hvězdy zápasu: 1. Markström, 2. Horvat (oba Vancouver), 3. Versteeg (Carolina).