Dron Lily sleduje majitele speciálního náramku. | foto: Lily

O dron, který vás sám sleduje, je zájem. Vydělat může i český investor

  • 12
Český investor rizikového kapitálu Michal Zálešák byl jedním z prvních, kteří před časem podpořili firmu Lily. Ta vyvíjí dron, který sám sleduje „svého pána“ a natáčí ho u toho na video. Právě tato kategorie se nyní snaží navzdory vývojářským nesnázím i platným leteckým předpisům prosadit na trhu.

Zatím se neprodává. Navíc je otázkou, jestli je legální ho naplno využívat. Přesto desetitisíce lidí zaplatily v přepočtu 846 milionů korun za to, aby si produkt od neznámé firmy mohly předobjednat. Řeč je o kalifornském start-upu Lily a hlavně o jeho stejnojmenném dronu. Kvadrikoptéra sama létá za majitelem speciálního náramku a přitom ho natáčí nebo fotí.

To se v éře popularity autoportrétů selfies - která například zapříčinila, že výrobci dnes běžně integrují do mobilních telefonů i přední kamery - setkalo s nadšením. Propagační video ukazující záběry ze snowboardingu, sjíždění divoké řeky nebo obyčejného výletu zhlédlo na YouTube přes deset milionů lidí. Šedesát tisíc z nich si dron předobjednalo.

Pokud firma opravdu využije svůj potenciál, bude z toho mít radost i výkonný ředitel agentury Czech ICT Alliance Michal Zálešák. Ten se totiž (ovšem jako fyzická osoba) přibližně před rokem a půl stal jedním z prvních investorů, když začínajícímu start-upu poskytl tzv. konvertibilní půjčku.

„S kluky mě seznámil můj známý – ředitel technologického inkubátoru v Berkeley Ken Singer. Zaujalo mě, že šéf Lily Antoine Balaresque měl velkou motivaci přijít s globálním průlomem, nejen s nějakou drobnou inovaci,“ zdůvodnil Zálešák, proč se rozhodl pomoci nápadu v roli andělského investora.

Půjčené peníze v řádu desetitisíců dolarů se Zálešákovi nedávno přeměnily na akcie. Jeho podíl sice není nijak významný, má však přibližně desetinásobnou hodnotu než původní půjčka. Prosincové investiční kolo, kterého se mimo jiné účastnili i „nedobrovolní spoluzakladatelé Facebooku“, bratři Winklevossovi, totiž podporou ve výši 15 milionů dolarů nacenilo start-up zhruba na sto milionů dolarů. Zálešák doufá, že hodnota firmy ještě poroste. „Zatím mají kluci dobře našlápnuto,“ říká s úsměvem.

Na předprodeji získali 34 milionů dolarů

Naposledy firma Lily zaujala, když na lasvegaském veletrhu CES Balaresque pro server TechCrunch odhalila, že na předobjednávkách získala už 34 milionů dolarů. V kategorii neznámých firem s produktem, který si dosud málokdo mohl vyzkoušet, jde o raritu.

De facto stejný proces probíhá i na tzv. crowdfundingových webech. Rekord největšího z nich, Kickstarteru, činí „jen“ 20 milionů dolarů. Předprodej Lily se však uskutečnil na jejich vlastním webu a po delší čas, než zpravidla trvají crowdfundingové kampaně. Výstrahou však může být fakt, že několik velkých „kickstarterových“ produktů v poslední době selhalo.

Jinými slovy – firmy vybraly peníze, ale produkty předplatitelům nedoručily tak, jak slíbily. Jde například o na první pohled velmi podobný projekt Zano. Britská firma slíbila dodání miniaturního dronu, který se vejde do dlaně. Vybrala na to přes tři miliony dolarů a zkrachovala poté, co několika předplatitelům dodala bezpilotní letadélka s výrazně horšími parametry, než slibovala (více čtěte zde).

Lily

Firmu Lily založili v roce 2013 v kalifornském Berkeley Antoine Balaresque a Henry Bradlow. Vyvinuli stejnojmenný dron, který by měl po vyhození do vzduchu vydržet dvacet minut z výšky až 15 metrů automaticky sledovat pohybujícího se člověka, který si na ruku připne speciální náramek. Přitom Lily dovede fotit a točit ve vysokém rozlišení (12 MP, respektive 1080p).

Na trh má dron vstoupit letos v létě. V předprodejích za 800 dolarů si jej dosud objednalo okolo 60 tisíc lidí. Startovací cena na trhu má být okolo 1 000 dolarů (v přepočtu asi 25 tisíc korun).

I Lily původně avizovala dodání letos v únoru, což se prozatím odložilo na léto. Zajímavostí je, že do své nabídky (i když zatím bez možnosti objednání i bez cenovky) už Lily zařadil i největší český e-shop Alza.

„Zákazníky v tomto případě v předstihu informujeme o zboží, ve kterém vidíme potenciál a chceme ho prodávat. Jde o zboží, které teprve bude uvedeno na trh. Dostupnost postupně upřesnujeme, jak dostáváme nové informace,“ vysvětluje mluvčí e-shopu Šárka Jakoubková.

Zpoždění se Lily může vymstít. Na trhu už čerstvě je konkurenční dron Hexo+, který byl podporovatelům z Kickstarterové kampaně zaslán loni v prosinci. Na veletrhu CES si jej vyzkoušeli i kolegové z Technetu (recenzi s videem si můžete přečíst zde).

Podle předsedy Asociace profesionálních provozovatelů bezpilotních letadel a majitele firmy Vertical Images Petra Lněničky je ale zatím nejdál mezi „sledovacími drony“ firma Yuneec, která využívá technologie od Intelu.

„Všechny automatické drony, které jsem dosud viděl, dovedly sledovat svého majitele do chvíle, než samy narazí na překážku. Tedy první strom nebo třeba jiné letadlo. Poslední prezentace Yuneec ale ukázala, že oni už se vyhnout dovedou,“ říká Lněnička s odkazem na youtubové video od Innovative UAS.

Na sjezdovkou by chytrý dron neměl létat

Další problém spočívá v legislativě. Ačkoli Balaresque opravoval redaktorku TechCrunche s tím, že jejich produkt není dron, ale létající kamera, regulátoři to vidí jinak.

Americké i evropské (tedy i v Česku platné) předpisy dosud vyžadují, aby drony nelétaly nad hlavami cizích lidí, nad zástavbou a aby měl jejich pilot po celou dobu se strojem vizuální kontakt. Tyto podmínky zpravidla natáčení snowboardisty na sjezdovce (jak ukazuje produktové video) nesplňuje.

K tomu navíc už loni na podzim začala některá světová střediska vyhlašovat sjezdovky za „bezdronové zóny“. Tato iniciativa ještě zesílila po prosincovém incidentu, kdy při závodu Světového poháru dron havaroval jen kousek od rakouského slalomáře Marcela Hirschera (více zde).

Úředníci z amerického Federálního úřadu pro letectví na druhou stranu ale už dříve slíbili na letošní léto revizi pravidel, která by podrobněji ošetřila nasazení většího množství dronů pro komerční účely. O tyto možnosti se totiž zajímá poměrně velké množství obchodníků v čele s Amazonem nebo Walmartem (více zde).