Uprchlíci se vracejí z Berlína do Bavorska, nedostali slibované byty

  • 327
Uprchlíci, které okresní rada z bavorského Landshutu Peter Dreier poslal ve čtvrtek do Berlína, se vracejí zpátky do Bavorska. Čekali, že v Berlíně dostanou byty, což se nepotvrdilo. Dreier chtěl akcí s převozem běženců zvýšit tlak na kancléřku Angelu Merkelovou.

Z jedenatřiceti uprchlíků, které Dreier dopravil do Berlína, se na cestu zpět nevydali jen dva. Jeden chtěl zůstat v Berlíně a druhý pokračuje do Brém na severu Německa. Běženci uvedli, že jim představitelé okresu slíbili, že v Berlíně dostanou byty, vedení metropole jim však nabídlo pouze místa v ubytovnách podobného druhu, v jakých žijí v Bavorsku. Podle německého listu Tagesspiegel se běženci cítili podvedeni a zneužiti k Dreierovým politickým účelům.

Zmínění uprchlíci jsou syrští muži, kterým už úřady schválily žádost o azyl. Nyní žijí v uprchlickém táboře, ale úřady je nabádají, aby si hledali nové bydlení.

Cesta měla přitáhnout pozornost k problémům plynoucím z pokračující uprchlické krize, kterým musí jednotlivé okresy v Německu čelit. Dreier popsal akci jako „zoufalý čin“, protože v okresu už není další místo, kde uprchlíky ubytovat.

„Konec uprchlické vlny je bohužel v nedohlednu, naše kapacity vhodné pro ubytování se rapidně snižují a já nevidím, že by se stavěly nové domy pro imigranty,“ cituje Dreiera web Bayerischer Rundfunk.

S kancléřkou se nesetkali

Podle Dreiera si spolková vláda neuvědomuje, že Bavorsko je uprchlíky přetíženo, protože se zatím nepodařilo zaregistrovat všechny příchozí, takže v největší spolkové zemi musí zůstat a nemohou pokračovat do jiných částí Německa. Vypravením autobusu ke kancléřství prý chtěl docílit, aby kancléřka Angela Merkelová na vlastní kůži pocítila dopad uprchlické krize.

Merkelová chce letos výrazně méně migrantů. Vláda jim přikáže, kde bydlet

Merkelová se však s uprchlíky nakonec vůbec nepotkala. Po dvou hodinách čekání před kancléřstvím se tak uprchlíci přesunuli do penzionu. Podle Dreiera se přitom první noc mělo o uprchlíky postarat kancléřství.

Akce vzbudila v Německu rozruch. Podle primátora Berlína Michaela Müllera je to ukázka „nedostatku solidarity“ ze strany bavorského okresu. „Okres chce hodit odpovědnost na Berlín,“ rozčiloval se Müller.

Do Německa loni přišlo zhruba 1,1 milionu běženců. Většina z nich vstoupila do země přes rakousko-bavorskou hranici, v říjnu to bylo až 10 tisíc lidí denně. V posledních měsících se počet příchozích snížil na zhruba 3000 denně a policie navíc denně vrací do Rakouska stovky lidí, kteří nechtěli v Německu žádat o azyl, ale pokračovat dál na sever.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video