Ilustrační foto | foto: Jiří Meixner, iDNES.cz

Nejvíce se v Praze bourá na Klárově, pro chodce je rizikový Anděl i Žižkov

  • 6
Chodec přijde při dopravní nehodě v Praze k úhoně nejčastěji v Olšanské a Koněvově ulici, pěší zóna u Anděla je proslulá střety lidí s tramvajemi. V rámci centra města pak nejvíce nehodám dochází mimo jiné na křižovatce na Klárově v Praze 1. I to ukázaly statistiky nehodovosti v hlavním městě za loňský rok.

Patrný je také neustálý nárůst dopravních nehod a už od roku 201. V loňském roce policie řešila 21 462 nehod. Jde o dva tisíce případů více než předloni a většina se týkala především řidičů motorových vozidel. Nejčastější příčinou srážek bylo nedodržení bezpečné vzdálenosti.

Na silnicích se také začíná rozmáhat zvyk z místa nehody ujet. Podle vrchního komisaře dopravní policie Jana Straky se tak v minulém roce stalo v 3 685 případech.

„Většinou se jedná o drobné nehody, ale už s hmotnou škodou. Tedy například střety na parkovištích obchodních center a podobně,“ řekl Straka.

Děje se to ale i v závažnějších případech. Podle Straky by svědci u takových nehod měli bezprostředně po nehodě zavolat na linku 158, kde by přítomný policista zkusil místo nehody dohledat na kamerovém záznamu a případně najít řidiče, který z místa ujel.

Počet usmrcených stoupl

Společně s čísly nehod vzrostl minulý rok také počet usmrcených při nehodě, kterých bylo 25. To je o 5 více než předloni. Z těchto lidí bylo 15 chodců, šest řidičů, dva spolujezdci a dva řidiči motocyklů. Z celého loňského roku byl nejtragičtější měsíc červenec s 5 usmrcenými.

„Bohužel nejvíce usmrcených máme chodce s tramvají. Podle zákona má sice tramvaj přednost, ale plno chodců si myslí, že to tak není. Vzhledem k váze tramvaje je její brzdná dráha horší, není v moci řidiče na situaci reagovat dostatečně s předstihem,“ sdělilnáměstek ředitele pražské policie Zdeněk Bezouška.

Proto policie letošní rok rozšíří spolupráci s Dopravním podnikem a chce v této věci Pražany více seznámit.

Ve 108 případech byly mezi zraněnými také děti, většinou ale jen lehce. Statistiky evidují jen osm těžce zraněných.

Policisté loni rovněž potrestali asi 37 000 přestupků a na pokutách tak vybrali 18 milionů korun. Z toho dostalo pokutu 694 chodců za 150 tisíc korun, cyklisté byli pokutováni v 117 případech.

Koněvova ulice byla i místem nehody tramvaje a osobního auta:

3. března 2015