Stovky mincí ležely v zemi tisíciletí, nálezce za ně dostane přes milion

  • 22
V severní části Pardubického kraje byl nalezen numismatický poklad století. Stovky stříbrných mincí byly do země uloženy už v desátém století. V hrnku přečkaly od doby knížecí přes tisíc let. Jde o velký soubor českých stříbrných denárů - tvoří ho přes 400 kusů celých mincí, přes 300 zlomků a několik střepů keramické nádoby.

„Z numismatického hlediska jej lze beze vší skromnosti označit za ,nález století ́, neboť vzhledem k jeho rozsahu, úplnosti a výtečnému dochování nalezených mincí nemáme z území střední Evropy k dispozici srovnatelnou analogii,“ řekl Petr Vorel, numismatik Východočeského muzea v Pardubicích.

Podle něj jsou mince z doby, kdy ještě nesloužily jako běžné platidlo. Stříbro velmi vysoké kvality se používalo především pro export na mezinárodní trhy.

Na podstatné části mincí nejsou odborníci schopni identifikovat mincovnu, ale vědí, že pocházejí z českého prostoru. Některé mince ale takto lze určit, byly raženy ve staré Praze a na Vyšehradě.

„Poklad se podle všeho nalezl v místech, kde se předpokládá středověké osídlení. Jsou to mince ražené pouze na českém území v době panovníků především Boleslava II., dá se předpokládat i Boleslava III. a případně i Boleslava I.,“ řekl historik Ladislav Nekvapil.

Nálezce mince našel loni v listopadu a hned je odevzdal muzeu. „Pro Východočeské muzeum je denárový poklad zcela unikátním mincovním souborem, který přispěje k dalšímu zhodnocení již tak významné sbírky, kterou naše instituce spravuje. Jsme velmi potěšeni, že jednání s poctivým nálezcem vedlo k takřka bezprostřednímu předání mincí do muzea. Velice rádi proto podpoříme případnou žádost nálezce o odměnu,“ řekl ředitel Východočeského muzea Tomáš Libánek.

Hodnota nálezu je nevyčíslitelná

Podle zákona je poklad majetkem Pardubického kraje.

„Budeme se snažit ho co nejdříve zpřístupnit veřejnosti. Hodnota tohoto nálezu je nevyčíslitelná, je to totéž, jako kdybychom chtěli penězi ocenit Svatováclavskou korunu, přesto nálezce má nárok na zákonnou odměnu a jsme připraveni ji vyplatit,“ řekl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Nálezce zřejmě dostane více než milion korun. Místo nálezu, způsob jeho odhalení ani přesnou výši částky pro nálezce nehodlají kraj ani muzeum zveřejňovat.

Podle správce numismatických sbírek Petra Vorla chystá Východočeské muzeum zpřístupnění pokladu formou krátkodobé výstavy v prostorách pardubického zámku na podzim.

„Pro historiky a odborníky na dějiny raně středověkého peněžního oběhu má denárový nález z Pardubicka mimořádnou pramennou hodnotu, přesahující naše hranice. Po brzkém zveřejnění jeho obsahu se stane nepochybně centrem zájmu mezinárodní vědecké komunity a trvale zůstane cenným historickým svědectvím o vývoji středoevropských hospodářských a politických dějin v prvním století nám dosud známého vývoje samostatného českého přemyslovského státu,“ dodal Petr Vorel.