Smolaři v herně „obdarují“ sdružení. Automaty berou i pětitisícovky

  • 104
Metr dvacet vysoká dřevěná zábrana, za níž smí jen členové sdružení, a takzvané „kvízomaty“. To jsou dva hlavní nástroje, jimiž se nelegální herny snaží obejít loterijní zákon. Má to ovšem jeden háček. Sdružení existují spíše jen na oko a kvízomaty, které provozovatelé vydávají za znalostní hry, až tak „znalostní“ nejsou.

V nonstop baru vzdáleném minutu chůze od pražské stanice metra I. P. Pavlova jsou ve středu po poledni čtyři hosté. Starší muž hovoří s barmankou, další žena a dva muži blížící se důchodovému věku sedí u herních automatů zabráni do hry.

Přímo mezi ně ovšem nemůžu, dokud nejsem členem občanského sdružení Život je hrou. „Musíte mít kartičku. Za tu zaplatíte a platí vám napořád,“ vysvětluje jeden z hráčů. Poplatek činí několik desítek korun a kartičku lze zřídit u obsluhy na počkání.

Teprve s ní se návštěvník dostane z prostoru baru i za dřevěnou ohrádku, kde na něj čeká asi patnáct automatů. Nad otvory pro vkládání bankovek do automatu se nachází nenápadný nápis: „Dar sdružení“.

Pod záštitou spolku tak na jednom z nejfrekventovanějších míst Prahy funguje nelegální herna, která nemá povolení ministerstva financí, a tím pádem pochopitelně ani neodvádí daně.

O tom, že jsou právě v nelegálním herně prý návštěvníci nic nevědí. „Je každého osobní svobodná věc, jestli tu hraje. Pokud je člověk nesvéprávný, tak ať mu vyplácejí dávky ve stravenkách,“ říká hráč, který prý v minulosti sám pracoval za barem v herně. Vypráví, že poté, co ji zavřeli, skončil bez práce.

Automat bere i pětitisícovky. Za večer tu hráč nechá jmění

Další podnik, který se nachází jen přes silnici na opačné straně Tylova náměstí, využívá při maskování před úřady ještě další trik. I tady najdeme oddělenou část, v níž můžou na automatech hrát „pouze“ členové spolku. Kromě toho však podnik ve veřejně přístupné části provozuje takzvané kvízomaty.

Tisíce kvízomatů

Pracovníci Specializovaného finančního úřadu během uplynulého roku odhalili stovky ilegálních heren s kvízomaty, které se tváří jako vědomostní hra a obcházejí tak zákon. Nejvíce jich našli v Praze, Brně, Moravskoslezském a Jihočeském kraji.

Za provozování kvízomatů padly loni v listopadu dvě pokuty ve výši deset milionů korun.

Ministerstvo financí odhaduje počet kvízomatů v České republice na 2 až 2,5 tisíce. Koncem roku 2015 bylo podáno 1500 trestních oznámeních orgány státního dozoru.

V čem se liší od běžných herních automatů? Podle národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila téměř v ničem. „Otázky jsou sekundární věc. Pouze kamuflují válcovou obrázkovou hru, nejsou podstatné a hráč na ně nemusí odpovídat,“ říká.

„Symfonie F. Schuberta má namísto obvyklých čtyř vět jednu větu,“ zní například jeden z výroků, na který hráč může odpovědět ano, ne, anebo otázku přeskočit. Při správné odpovědi získá určitý kredit v závislosti na „hodnotě“ otázky. Pokud neodpoví, nic se neděje a hra pokračuje. Hlavním prvkem je tedy válcová hra, založená na principu náhody - podstatné je, zda vedle sebe padnou tři stejné obrázky.

Provozovatelé tvrdí, že díky vědomostní složce nepotřebují povolení ministerstva financí nutné k provozování loterie. Zákon totiž definuje loterii jako hru, jejíž výhra je výhradně dílem náhody.

Ani zdejší barman si není vědom, že by pracoval v nelegální herně. „Ne, nevím, pracuju tu chvíli,“ říká a dál se nechce bavit.

Kvízomat nepřijímá mince, pouze bankovky - od stovky až po pětitisícovku. „Za jeden večer tu prohrajete i desítky tisíc korun. V tom je právě riziko kvízomatů. Spousta lidí, kteří mají problémy s hraním a už se třeba k automatům nedostanou tak snadno, chodí do míst jako je toto a na kvízomatech prohrávají dál své peníze,“ říká Tomáš Vlach z Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti.

Tato část herny je označena jako občanské sdružení „Život je hrou“, vstup jen pro členy. Co prohrajete, je prý dar sdružení.

Šedá zóna

Podniky, které na automatech vydělávají pod rouškou občanského sdružení nebo provozují kvízomaty, jsou jakousi šedou zónou současného hazardu. Zatímco podle ministerstva financí jsou taková místa jednoznačně nelegálními hernami, policie je na řadě míst toleruje.

„Spousta nelegálních heren vzniká právě v centru města a jejich snaha o zakrytí nelegálního provozování je minimální, kontrolní složky o nich vědí a akceptují je,“ domnívá se Vobořil. Je podle něj nutné najít důslednější nástroj, jak provozovatele volat k trestní odpovědnosti.

V současnosti se ve Sněmovně pracuje na novém loterijním zákonu. Ještě předtím by však mohla vzniknout „rychlá novela“.

„Měla by zrychlit řešení problému s kvízomaty. Je to nový fenomén, který se objevil poměrně nedávno a rychle narůstá. Proto je potřeba něco rychle ještě předtím, abychom se mohli těchto automatů zbavit a z provozoven je odvážet,“ říká Vobořil.

Provozování nelegálních heren staví na stejnou úroveň jako výrobu nelegálního alkoholu či drog. „Já v tom nevidím rozdíl a provozovatelé by měli nést stejnou odpovědnost,“ dodává.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video