Vrazi a fanatici. Nazývejme IS pravým jménem, burcoval v poselství Obama

  • 299
Americký prezident Barack Obama varoval před hrozbou Islámského státu. „Jsou to vrazi a fanatici. Tím, že je líčíme jako třetí světovou válku, jim jen nahráváme do karet,“ hřímal v Kongresu ve svém posledním poselství o stavu unie. Mimo jiné v něm shrnul úspěchy své administrativy či oznámil snahy o ukončení kritizované věznice v Guantánamu.

Islámský stát mění podobu Blízkého východu. Podle Obamy je potřeba jej zastavit, ale také si uvědomit, že není hrozbou národní bezpečnosti. Označování současného stavu za třetí světovou válku prý radikálním islamistům jen nahrává. “Je potřeba je nazývat tím čím jsou - vrahy a fanatiky, kteří musí být vykořeněni, dohnáni a zničeni,“ apeloval horlivě Obama.

„Musíme udělat víc než jen mít silácké řeči a volat po kobercovém bombardování civilistů,“ dodal a mimo jiné oznámil v rámci tématu i svou snahu zasadit se ve svém posledním roce v úřadě o uzavření věznice na základně Guantánamo na Kubě. Její uzavření Obamovi dlouhodobě znemožňují republikáni, stejně jako neschopnost nalézt umístění pro stovku tamních vězňů. Podle Obamy však napomáhá propagandě islamistů.

„Je drahá, je zbytečná a jen slouží jako součást příručky pro nábor našich nepřátel,“ prohlásil Obama, který se před svým nástupem do funkce zavázal, že vězení na Kubě zavře jako tíživé dědictví dřívějšího republikánského prezidenta George Bushe mladšího. Republikánská většina v obou komorách Kongresu se však staví zásadně proti.

V zařízení na východě Kuby, kritizovaném ochránci lidských práv a zřízeném před 14 lety zejména pro podezřelé z účasti na teroristických útocích ze září 2001, zůstává podle posledních údajů Pentagonu 103 vězňů. Ještě tento týden se podle zdrojů televize FOX News chystá transfer desítky z nich.

Přežili jsme nejhorší krizi naší generace

Kromě boje proti teroristům vyzval Obama i k boji na finanční frontě. V Kongresu by chtěl prosadit dohodu o obchodním partnerství USA a 11 pacifických zemí (TPP), což by ukončilo dominanci Číny v regionu. „(TPP) zruší daně na 18 tisíc výrobků ‚Made in USA‘ a podpoří řadu dalších profesí,“ prohlásil Obama o dohodě, která podle něj bude rovněž přínosem pro životní prostředí.

USA, Japonsko a deset dalších významných pacifických zemí dospěly k rozsáhlé obchodní dohodě loni v říjnu s cílem uvolnit vzájemný obchod a stanovit společné standardy v mnoha oblastech, od práv zaměstnanců až po ochranu životního prostředí.

Lék na rakovinu

Prezident Spojených států představil v rámci poselství o stavu unie i ambiciózní projekt do budoucna. Promluvil o výzkumu, který by měl přinést úspěšnou léčbu rakoviny. „Udělejme Ameriku zemí, která vyléčí rakovinu jednou a provždy,“ uvedl a koordinátorem nového projektu jmenoval viceprezidenta Joe Bidena. Výzkum přitom přirovnal k letu na Měsíc, který si v minulosti také mnoho lidí nedokázalo představit.

Zpráva o stavu Unie je tradičně velmi sledovaným projevem. V přednesené řeči na společném zasedání Sněmovny reprezentantů a Senátu prezident shrnuje dosavadní úspěchy i problémy, se kterými Spojené státy bojují.

Bilancování dvou volebních období

Obama měl co hodnotit. Začíná osmý rok v úřadu prezidenta Spojených států a letošní zpráva o stavu unie tak neshrnuje jen uplynulý rok, ale hodnotí jeho úspěchy za obě volební období. Světová média tak očekávala celou škálu témat. „Když je to naposledy, tak se to letos pokusím zkrátit,“ vtipkoval na začátku projevu šéf Bílého domu. Projev nakonec trval něco přes hodinu.

V roce 2009, kdy nastoupil do čela USA, musel Obama čelit následkům ekonomické krize. Po sedmi letech jsou na tom však Spojené státy lépe než byly před krizí. Míra nezaměstnanosti je v USA nejnižší za posledních osm let.

„Žijeme v době změn, ale umíme je využít. Tak jsme se za sedm let zotavili z nejhorší ekonomické krize za generace. Tak jsme vybudovali zdravotní systém a zlepšili energetický průmysl,“ řekl Obama a vysloužil si potlesk ve stoje.

Očekávaná témata nezazněla

Čekala se však i další témata, kterých se prezident dotkl jen okrajově a přitom se těší vzrušené veřejné debatě. Nárůst počtu útoků zvýšil v zemi obavy obyvatel z terorismu. Strach obyvatel podnítil listopadový útok v Paříži nebo prosincová střelba v kalifornském San Bernardinu (více čtěte zde).

Znovu se tak rozhořela debata o zpřísnění podmínek pro získání zbraní. Bílý dům představil návrhy kontrolních opatření, podle kterých se zpřísní licence pro obchodníky se zbraněmi, ale také takzvané „prověrky spolehlivosti“, na základě kterých si může zbraň pořídit fyzická osoba (více čtěte zde).

Dalším palčivým problémem je Obamova reforma zdravotnictví, která má zajistit dostupnou zdravotní péči. Rozšíření zdravotního pojištění i mezi obyvatele s nižšími příjmy bylo jedním ze závazků, se kterými do úřadu před sedmi lety nastupoval. „Nemyslím si, že se v nejbližší době dohodneme na zdravotní péči,“ poznamenal v projevu jen ironicky Obama.

Zákon o ochraně pacientů a dostupné zdravotní péči, který zdomácněl pod názvem Obama care, začal prosazovat v roce 2010. Na konci roku 2015 však zůstávalo bez pojištění stále ještě 11,9 procenta dospělých Američanů.

Zpráva o stavu unie vyvolala široký zájem na sociálních sítích. Oficiální hashtag #SOTU (State of the Union - Stav unie pozn. red.) tweetovalo 761 tisíc lidí, přičemž více než půl milionu tweetů bylo zveřejněno během projevu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue