Barnevern odebral česko-norskému páru nemocnou devítiměsíční holčičku

  • 2041
Norská sociální služba Barnevern odebrala před pár týdny české matce a norskému otci devítiměsíční dceru. Děvčátko má prý nemocné ledviny a pobývalo v nemocnici. Podle norských úřadů mají rodiče údajně s potomkem nedostatečně vyvinutý kontakt. V úterý o tom informoval Petiční výbor na podporu rodiny Michalákových.

„V Norsku došlo k dalšímu bezdůvodnému a tentokrát velmi drastickému odebrání dítěte. Devítiměsíční holčička trpící od narození extrémně vzácným syndromem způsobujícím nefunkčnost ledvin, nyní dlouhodobě závislá na peritoneální dialýze a čekající na transplantaci, byla odebrána české matce a norskému otci,“ uvedl za výbor Jakub Cyrani. S kolegy o situaci už informoval prezidenta Miloše Zemana a premiéra Bohuslava Sobotku.

Rodiče byli podle výboru o odebrání dítěte vyrozuměni na Štědrý den. Barnevernu vadí údajně nedostatečně vyvinutý kontakt s dítětem, rodičům vyčetl také jejich z kontextu vytržené výroky o tom, že nechtějí, aby dítě trpělo. Nyní Barnevern trvá na převozu do oblastní nemocnice podle bydliště předvybraných pěstounů, uvedli dále zástupci výboru.

Doplnili, že Barnevern přiřkl rodičům právo kontaktu s dítětem dvakrát týdně na jednu hodinu. Podle dostupných informací s přechodnou pěstounkou strávilo dítě jen několik hodin, než bylo vráceno kvůli svému zdravotnímu stavu. Rodiče přitom prý dítě brali domů každý den. „V případě schválení odebrání krajskou komisí bude kontakt rodičů s dítětem omezen na v Norsku standardní dvě hodiny čtyřikrát ročně,“ doplnili zástupce výboru.

Jsme v naprostém šoku, uvedla Chalánková

„Apeluji na českou vládu a pana premiéra zejména proto, že bylo rozhodnuto o přesunu dítěte do jiné nemocnice okresního typu, což je pro toto dítě velmi rizikové,“ uvedla na tiskové konferenci ve Sněmovně poslankyně Jitka Chalánková, která se v petičním výboru angažuje. Norsko je podle ní za postupy své sociální služby odpovědné.

Poslankyně se kvůli případu sejde s premiérem Sobotkou ve čtvrtek 14. ledna. Zároveň předá informace také prezidentu Miloši Zemanovi, který se angažoval už v případu Evy Michalákové.

Reakce Marksové

Matka v listopadu loňského roku kontaktovala také Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí, který spadá pod ministerstvo práce a sociálních věcí.

"Požádali jsme ji o podklady a dohodli jsme se, že budeme přímo kontaktovat Barnevern, pokud o to bude mít maminka zájem. Ta následně uvedla, že věc probere se svým právním zástupcem. Na náš dotaz, zda máme vstoupit do jednání s Barnevernem, od konce listopadu již nereagovala. Do této chvíle tedy není ve spojení ani s námi, ani s českým velvyslanectvím v Norsku,“ uvedla ministryně Michaela Marksová Tominová. MPSV uvedlo, že případ nebude dále komentovat, dokud se nedomluví s rodinou.

„Všichni jsme v naprostém šoku. (...) Tady už nejde jen o psychický teror dítěte, ale o přímé ohrožení jeho života. Doufám, že se konečně probudí všichni ochránci práv dětí u nás i ve světě, kteří se doposud zdráhali uvěřit, co se v Norsku děje. Neuvážený přesun dítěte do jiné nemocnice bez zajištění špičkové péče musí být okamžitě odložen,“ uvedla v tiskové zprávě Chalánková, která je také lékařka.

Vzhledem k velmi vzácné diagnóze potřebuje podle ní dítě dlouhodobou specializovanou lékařskou péči a současně lásku svých rodičů. „Možnosti léčby v České republice již zjišťujeme,“ doplnila Chalánková.

„Barnevern ohrožuje léčbu a život malého dítěte - to jen ukazuje naprostý diletantismus těchto lidí a absurditu situace, kdy o odebrání dětí rozhodují obecní úřady a centrální norská vláda na to jen hledí. Fascinuje mne, že Barnevern naprosto samozřejmě očekává, že rodiče darují dítěti ledvinu, ale nejsou mu dost dobří na to, aby byli dítěti mámou a tátou,“ dodal v reakci na informace získané od rodiny další člen výboru, právník Pavel Hasenkopf.

„Tady jde o teror namířený proti rodinám, základním citovým vazbám, přirozenému chování lidí. Ne náhodou stejní gauneři brání Barnevern, juvenilní justici a podobně, a jedním dechem hystericky vítají statisíce cizokrajných migrantů. Jde jim o zničení národů, zničení rodin, zničení veškerých tradic,“ uvedl k případu v tiskové zprávě Václav Klaus mladší z ODS.

Lékaři chválili rodiče za péči. Pak zasáhl Barnevern

Chalánková na tiskové konferenci stručně popsala vývoj zdravotního stavu dítěte. Hned po narození byla holčička ve stavu, který vyžadoval okamžitý zásah lékařů - operaci a terapie. Přesto se ji lékařům během pěti měsíců podařilo stabilizovat.

„Rodiče se dítěti věnovali a holčička dobře prospívala stran svého psychomotorického vývoje - začala se usmívat a reagovat na hračky. Rodiče byli chváleni ze strany lékařů v nemocnicích za to, jak příkladně se dítěti věnují a že si jsou schopni dítě denně brát, aby nemuselo být neustále v nemocnice na umělé ledvině,“ uvedla Chalánková.

Barnevern do případu zasáhl poprvé na žádost lékařů, kteří chtěli rodičům pomoci a požádali norskou sociálku o odlehčovací službu. Rodina ji však prý nedostala.

„Nicméně obdržel další oznámení ze strany nadřízeného zdravotní sestry, se kterou rodiče nevycházeli příliš dobře. Přestože tento nadřízený nikdy rodiče s dítětem neviděl, Barnevern na základě druhého oznámení zahájil šetření. Nikdy nenavštívil rodinu a rozhodl o odebrání dítěte a o předání do trvalé pěstounské péče,“ tvrdí Chalánková.

Poslankyně zdůraznila, že informace s dalšími členy Petičního výboru ověřila. „Jsou dostatečně ověřené a věrohodné,“ uvedla s tím, že celá skupina postupuje na základě zkušeností z případu Michalákových a dalších rodin. Hasenkopf pro iDNES.cz upřesnil, že petiční výbor má kopii rozhodnutí Barnevernu a lékařské zprávy.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video