Chceme snížit a taky výrazně snížíme počet uprchlíků, řekla Merkelová na sjezdu...

Chceme snížit a taky výrazně snížíme počet uprchlíků, řekla Merkelová na sjezdu CDU | foto: Reuters

Merkelová chce letos výrazně méně migrantů. Vláda jim přikáže, kde bydlet

  • 471
Kancléřka Angela Merkelová na pondělním setkání s podnikateli v západoněmecké Mohuči uvedla, že Německo chce letos výrazně snížit počet migrantů přicházejících do země. Vláda také hodlá azylantům znemožnit volbu bydliště. Chce je rovnoměrně rozdělit do obcí a regionů, aby zabránila vzniku cizineckých ghett ve velkých městech.

Důvodem pro snížení počtu migrantů je prý mimo jiné nutnost integrovat ty, kteří už v zemi jsou. Merkelová rovněž uvedla, že Evropa je v současnosti zranitelná, neboť zatím migrační krizi nemá pod kontrolou tak, jak by si přála.

Odnož Pegidy slavila výročí

Zhruba 1 500 až 2 000 příznivců Legidy, odnože protiimigračního hnutí Pegida, se v pondělí sešlo v saském Lipsku. Demonstraci uspořádala k prvnímu výročí od svého vzniku. Opačně orientovaných shromáždění na podporu tolerance se zúčastnilo až 2 800 lidí. S akcemi pravděpodobně souvisí žhářský útok, který v pondělí přerušil provoz na trati mezi Lipskem a Drážďany, informovala agentura DPA.

Agentura DPA v pondělí také informovala o plánech vlády na přidělování povinného místa pobytu azylantům. Uprchlíci, jimž Německo přizná nárok na azyl, by si tak nemohli svobodně zvolit bydliště. Rovnoměrným rozdělením azylantů mezi jednotlivé obce a regiony chce vláda zabránit vzniku uzavřených komunit cizinců především ve velkých městech.

Přidělování povinného místa pobytu azylantům by mohlo být jedním z plánovaných opatření, kterými chce německá vláda reagovat na události ze silvestrovské noci v Kolíně nad Rýnem. Dav mladých mužů v centru města obkličoval ženy, sexuálně je napadal a okrádal.

Šéf úřadu kancléřky Merkelové a vládní koordinátor pro věci migrace Peter Altmaier v pondělí uvedl, že si je jistý, že opatření v nějaké podobě vstoupí v platnost. V koaliční vládě křesťanských a sociálních demokratů se prý už pro něj rýsuje většina.

Pro zavedení povinného bydliště se už dříve vyslovila kancléřka Merkelová i vicekancléř a předseda koaliční sociální demokracie Sigmar Gabriel.Hrozící vznik cizineckých ghett ve velkých městech by byl podle spolkové vlády překážkou v integraci uprchlíků a představoval by i velkou zátěž pro rozpočty velkých měst.

Demonstrace odpůrců a zastánců uprchlíků

Povinnost pobývat na určeném místě mají dosud v Německu pouze žadatelé o azyl v průběhu řízení. Podle agentury DPA se ale na její dodržování příliš nedohlíží.

Proti návrhu se ale postavila německá organizace bojující za práva uprchlíků Pro Asyl, která považuje návrh zavést povinné bydliště za „nesmysl“. Nutit žít azylanty v regionech, z nichž lidé z dobrého důvodu odcházejí, organizace podle svého šéfa Güntera Burkhardta odmítá.

„Mladý uprchlík nemá všude stejně dobré šance získat místo, kde by se mohl vyučit,“ uvedl. Posílat azylanty i na venkov by podle Burkhardta znamenalo také to, že by jich bylo mnohem více odkázáno na sociální dávky. „To jsou zcela chybná opatření v oblasti integrace,“ řekl. Podle některých právníků by navíc navrhované opatření mohlo být v rozporu s ženevskou konvencí a evropským právem.

Merkelová mluvila o omezení přílivu uprchlíků do Německa už v půli prosince:

14. prosince 2015

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue