Dubaj se stále chystá na stavbu největšího nákupního centra na světě.

Dubaj se stále chystá na stavbu největšího nákupního centra na světě. | foto: iDNES.cz

Největší obchoďák světa nemá investory. Dubaj nechává projekt přepracovat

  • 13
Ještě před nedávnem měl projekt největšího nákupního centra na světě Mall of the World upevnit pověst Dubaje jako nákupní metropole. Teď růst moderního města kvůli odlivu peněz z regionu a jiným cílům investorů zvolňuje tempo. Developerská společnost Dubai Holding pracuje na přepracování projektu a jen těžko hledá na rozsáhlý kolos finance.

Megaobchoďák Mall of the World bude vznikat postupně. Jednotlivé fáze výstavby se mají řídit aktuální přílivem turistů do města. Budovy na ploše 850 tisíc čtverečních metrů propojí sedm kilometrů dlouhá promenáda, nad kterou se v horkých letních dnech uzavře skleněná střecha. V zimě se naopak budou návštěvníci procházet pod širým nebem, informovala agentura Bloomberg.

Součástí komplexu bude také módní čtvrť Rodeo Drive s pouličními obchody. Přes třicet kancelářských budov bude rozmístěno po celém komplexu tak, aby se zamezilo dopravním zácpám a aby se prosperita místních obchodů a restaurací podporovala po celé oblasti Mall of the World.

V projektu se také počítá s výstavbou osmi tisíců bytů: od luxusních až po ty levnější, studentské apartmány. Chybět nebude ani zábavní park s kinem a divadlem.

Po přepracování plánů megaobchoďáku vyrostou namísto jedné budovy obřího nákupního centra tři objekty, které se budou budovat postupně podle poptávky. Hlavní myšlenkou celého předělaného plánu je podle architektů především to, jak zabránit přehřátí návštěvníků. Věže vysokých budov kvůli tomu budou blíž u sebe kvůli většímu stínu. „Klimatizace není šetrná k životnímu prostředí a její provoz spolkne spoustu peněz,“ říká Morgan Parker, který na přepracování projektu pracuje.

V Dubaji se dnes podle Bloombergu už neklade důraz na drahé budovy postavené z prestižních důvodů, ale na realistické projekty, ze kterých se rychle generují peníze. Dubaj jako město dozrává a investoři začínají vyhledávat mnohem racionálnější projekty.

Přestože vznik největšího nákupního centra světa podporuje také vládce Dubaje, šejch Muhammad bin Rašíd al-Maktúm, hledají se i další investoři.

Peníze z regionu Perského zálivu totiž momentálně spíše mizí, a to hlavně do Velké Británie, Německa, Austrálie a Spojených států. Ceny nemovitostí v Dubaji v minulém roce poklesly a společnosti Standard & Poor’s a Phidar Advisory odhadují pokračování trendu i letos. Poptávka po nemovitostech v Dubaji navíc klesla o neuvěřitelných 83 procent.

Investory Dubaj pořád láká, stále více je však zajímají spíše provozní aktiva, ze kterých mají okamžitý příjem. Každopádně geopolitická situace v blízkovýchodním regionu a klesající ceny ropy můžou za to, že jsou finančníci v nových projektech stále více opatrní.

Dosud největší nákupní centrum má Čína. New South China Mall o rozloze 600 tisíc metrů čtverečních se nachází ve městě Tung-kuan, kde je však komplex naddimenzovaný a mnohé prostory tam zůstávají prázdné.