Muslimové z kolínského předměstí Zollstock během pátečních modliteb (8. ledna...

Muslimové z kolínského předměstí Zollstock během pátečních modliteb (8. ledna 2016) | foto: Reuters

Neházejte nás do jednoho pytle se zločinci, žádají kolínští muslimové

  • 1215
Silvestrovské útoky v Kolíně nad Rýnem, za kterými podle dosavadního vyšetřování stojí přistěhovalci včetně několika žadatelů o azyl, přiživily protimuslimské nálady v Evropě. Muslimové z Kolína nad Rýnem však útoky odsuzují. Tvrdí, že s jejich vírou nemají nic společného.

Policii se zatím přihlásilo přes 200 lidí, kteří byli terčem silvestrovských útoku v okolí nádraží a katedrály v centru Kolína nad Rýnem. Policie v souvislosti s incidenty identifikovala 31 pachatelů. Osm pocházelo z Maroka, pět z Íránu a čtyři ze Sýrie. Mezi kontrolovanými byli i muži německého, srbského a amerického občanství. Mezi útočníky bylo podle vyjádření ministerstva vnitra také 18 žadatelů o azyl (více zde).

Útoky v Kolíně

Část německé veřejnosti po útocích začala obviňovat vládu, že vstřícným postojem k uprchlíkům ohrožuje bezpečnost obyčejných Němců. Hněv se obrátil také proti muslimským komunitám po celé zemi. Obyčejní muslimové však útoky odsuzují. Tvrdí, že se skutečným učením islámu nemají nic společného.

Podobný pohled mají také obyvatele Ehrenfeldu, multietnického předměstí Kolína nad Rýnem. „Je opravdu smutné, co se stalo. Všude říkají, že to má něco společného s muslimským učením. Co jsme ale četla v Koránu já, bylo něco úplně jiného,“ vysvětlila žena s muslimským šátkem na hlavě, která se reportérům AP představila jako Ozap. V Německu žije už třicet let a nikdy prý žádný podobný útok nezažila.

Nedostatek respektu k ženám není o víře

Souhlasí s ní i 34letý obchodník Hassan Akdogdu, který pochází z druhé generace přistěhovalců z Turecka. „S vírou to nemělo nic společného. Nedostatek respektu k ženám není náboženským problémem. Jako muslim o tom něco vím,“ uvedl. Na místě je podle něj kritika postupu policie, která měla útokům zabránit. Kritika na adresu kolínských strážců zákona v uplynulých dnech přišla i z vysokých politických kruhů. V pátek kvůli ní odstoupil kolínský policejní šéf Wolfgang Albers (více o jeho odstoupení zde).

Na protest proti laxnímu postupu policie a úřadů v úterý večer do ulic Kolína nad Rýnem vyšly stovky lidí, převážně žen. Některé z nich nad hlavami třímaly transparenty s nápisy jako „Paní Merkelová, kde jste? Co na to řeknete? Znepokojuje nás to!“ či „Proti sexismu! Proti rasismu“ (více o protestech zde).

Murat Ornek, manažer kadeřnického salónu, se po útocích bojí odplaty ze strany německé veřejnosti, která by směřovala na všechny muslimy. „Abych byl upřímný, tak o tom (útocích) tady lidé moc nemluví. Dělají, jakoby se nic nestalo. Mnozí však mají strach, že situace bude eskalovat,“ myslí si.

Představitelé muslimských komunit útoky odsoudili na sociálních sítích. Incident vzbudil vlnu nevole například na facebookové stránce určené syrské uprchlíky, kteří v Německu žádají o azyl. Mnozí diskutéři zde požadují pro útočníky tvrdé tresty a vyhoštění ze země.

Aktivistka se rozhodla svléknout, v Kolíně nad Rýnem protestuje proti sexuálním útokům:

Kolektivní vina

Německo-tuniský právník Mehdi Labídí tvrdí, že silvestrovské útoky jsou neomluvitelné. Zároveň však varuje před zobecňování a svalováním viny na určité etnikum. „Německo je tolerantní země, ale přijde mi zvláštní, jak jsou celé etnické skupiny lidí házeny do jednoho pytle a označovány za kriminálníky,“ vysvětluje právník z Muelheimu.

Kolín všechno změnil, zní z okolí Merkelové. V CDU panuje mrazivá nálada

Incidenty podobné tomu kolínskému se odehrály také v dalších městech. V Hamburku se jejich obětí stalo přes padesát žen, ve Stuttgartu asi desítka. V pátek oznámila také policie v Düsseldorfu, že přijala jedenáct trestních oznámení. Ve všech případech skupiny mladých mužů obkličovaly ženy, sexuálně je napadaly a okrádaly.

Sexuální útoky na ženy se na Silvestra udály podle helsinského policejního ředitele Ilkky Koskimäkiho i ve finské metropoli nedaleko hlavního nádraží, kde se prý shromáždilo kolem tisíce žadatelů o azyl. O sexuálních útocích na ženy na Silvestra informovala také švédská policie. Hlášeny je má z 35tisícového města Kalmar na jihu země. Ojedinělé případy sexuálního násilí na ženách během novoročních oslav v uplynulých dnech hlásilo také Rakousko a švýcarský Curych.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue