Kim se pochlubil novým testem balistické rakety, Jižní Korea mu nevěří

  • 68
Severní Korea pokračuje ve snaze dokázat světu svou vojenskou sílu. Vypustila video, na němž údajně její vůdce Kim Čong-un sleduje nový test balistické střely odpálené z ponorky. Stejně jako v případě tři dny staré zprávy o testu vodíkové bomby je značně nejisté, zda KLDR mluví pravdu.

Pchjongjang zveřejnil videozáznam v pátek večer středoevropského času. Neověřená a nedatovaná nahrávka ukazuje vůdce stalinistické diktatury Kim Čong-una v zimním kabátě a klobouku na palubě plavidla. Následuje z lodě natočený odpal rakety, při němž pravděpodobný Kim stojí zády ke kameře u zábradlí a není mu vidět do obličeje.

Raketa v následujícím přiblíženém střihu zažehne motor. Zdá se přitom, že pozadí za střelou - terén a mraky - je jiné než na předchozím záběru z paluby lodě. V několika dalších střizích lze sledovat střelu letící nad mraky, či Kima, který se dívá ven ze záběru a není jasné, co vlastně pozoruje.

Podle jihokorejských médií video nepojednává o nové zkoušce severokorejské balistické střely vypálené z ponorky, ale je kompilací záznamu testu podmořské střely KLDR z prosince v Japonském moři a zkoušky balistické rakety Scud z roku 2014.

Svůj první úspěšný test ponorkové balistické střely ohlásila Severní Korea v květnu. Druhou takovou zkoušku provedl Pchjongjang v listopadu, test se ale podle odborníků nezdařil. Třetí test se pak konal v prosinci.

Před třemi dny KLDR uvedla, že poprvé vyzkoušela vlastní miniaturizovanou vodíkovou bombu. Pro Severní Koreu by to znamenalo pokrok ve vývoji zbraní hromadného ničení, potvrzené to ale zatím není (rozhovor s odborníkem o možném testu vodíkové bomby čtěte zde).

Balistické střely odpalované z ponorek (v anglické terminologii SLBM - submarine-launched ballistic missile) jsou specifickou kategorií zbraní, kombinující velkou ničivou sílu například jaderné či termonukleární nálože s prakticky nezjistitelným nosičem.

KLDR a nový jaderný test

Ponorky jsou nezranitelné případným prvním úderem protivníka, směřujícím k vyřazení pozemních jaderných sil. Za studené války patřily tyto ponorky k základním kamenům tzv. doktríny vzájemně zaručeného zničení, která odstrašovala supervelmoci od rozpoutání konfliktu.

Chtít, ať opustíme jádro? Chtějte po nebi, ať se zřítí!

KLDR na obranu svého vojenského jaderného programu poukázala na konce diktátorů, kteří jaderné zbraně neměli.

„Husajnův režim v Iráku a Kaddáfího režim v Libyi nemohly uniknout ničivému osudu poté, co byly zbaveny základů vlastního jaderného rozvoje a dobrovolně se vzdaly svého nukleárního programu,“ tvrdí státní agentura KCNA. Dějiny podle ní ukazují, že „mocné jaderné zastrašující prostředky slouží jako nejcennější zbraň ke zmaření cizí agrese“.

Žádat KLDR, aby se zřekla nukleárních zbraní, je podle KCNA stejně zbytečné jako „přát si, aby se nebe zřítilo“.

Severokorejci oslavili jaderný test:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue