Zleva obránce Komety Tomáš Malec, brankář Marek Čiliak a útočník Sparty Curtis...

Zleva obránce Komety Tomáš Malec, brankář Marek Čiliak a útočník Sparty Curtis Hamilton. | foto: ČTK

Hokejová Sparta dobyla Lužánky, kde padl rekord. Mistr porazil Třinec

• 335
Hokejisté Sparty otočili zápas pod širým nebem v Brně a rozesmutnila tak přes 20 tisíc fanoušků Komety na tribunách improvizovaného stadionu za Lužánkami. I přesto, že domácí přišli o dvoubrankové vedení a prohráli 2:4, byl večírek pod širákem v Brně velkolepou oslavou extraligy.

Na rozdíl od prvního duelu na improvizovaném venkovním stadionu za Lužánkami, který v neděli vyhrála nad Plzní, Kometa v pátek proti Spartě nebodovala. V polovině zápasu přitom vedla 2:0, ale Pražané dokázali zápas otočit díky třem gólům v posledních 15 minutách.

Vítězem utkání však nejsou jen oni, ale také 21.500 diváků, kteří na tribunách za Lužánkami vytvořili nový divácký rekord na hokeji v Česku a bývalém Československu.

34. kolo jsme sledovali on-line

34. kolo nabídlo také souboj posledních finalistů. V něm uspěl stejně jako v loňském play-off Litvínov, jenž si díky dvěma bodům Robina Hanzla poradil s Třincem 2:1. Obhájce titulu přesto zůstává v extralize poslední.

Výrazně pod svými ambicemi hrají i Pardubice. Ty nedokázaly v Olomouci dotáhnout k výhře ani zápas, v němž vedly o tři branky, a nakonec si odvážejí jen bod po prohře 3:4 v prodloužení.

Výhru slavil i další moravský celek. Vítkovice přivítaly Mladou Boleslav, která na soupeřově ledě vyhrála naposledy 8. prosince právě v Ostravě. Podruhé se jí to už nepovedlo a domácí se bodově odpoutali od nebezpečné „barážové“ zóny.

Hradec Králové na vlastním ledě nestačil na Plzeň, která mu výhrou 3:1 odskočila v tabulce na čtyři body. Ve velké pohodě hraje Liberec - lídr extraligy rozstřílel soupeře z Chomutova 6:1.

Formu potvrdil také Zlín, který uspěl v penaltovém rozstřelu v Karlových Varech a vyhrál pátý z posledních šesti zápasů.

Kometa - Sparta 2:4

Utkání jsme sledovali v podrobné reportáži

Sparta vyhrála před rekordní návštěvou sezony i historie extraligy 4:2. Duel pod širým nebem v areálu za Lužánkami sledovalo 21.500 diváků a Pražané jej rozhodli ve třetí třetině, ve které třemi góly otočili výsledek. Sparta se udržela na druhém místě tabulky, Kometa je i nadále osmá.

Do sestavy domácích se po delší době vrátili dva útočníci, prestižní duel si nenechali ujít Ton a Špirko. Zejména pro Tona byl duel speciální, do Komety totiž přišel před minulou sezonou právě z Prahy a je historicky nejlepším střelcem Sparty.

Oba se však v úvodu museli věnovat hlavně obraně. Sparta byla aktivnější a brankář Čiliak měl více práce než jeho protějšek Lukáš. Ani 14 střel v první třetině však hostům ke gólu nepomohlo.

Sparťanský gólman Lukáš, jenž dostal přednost před jedničkou Pöpperlem, si za 20 minut připsal jen tři zákroky. Jenže hned na začátku druhé části Kometa po 13 sekundách využila přesilovku, když Lukáše překonal od modré Kuboš. Ve 31. minutě navíc důrazný kapitán Čermák dorážkou v pádu zvýšil.

Nejnavštěvovanější zápasy extraligy

1. Kometa - Sparta (2015/16) 21.500 - Lužánky
2. Kometa - Plzeň (2015/16) 18.514 - Lužánky
3. Kladno - Kometa (2010/11) 17.182 - O2 arena
4. Pardubice - Kometa (2007/08) 17.140 - Svítkov
5. Slavia - Karlovy Vary (2008/09) 17.123 - O2 arena

Při Burianově vyloučení se však hra přesunula do obranného pásma domácích a přestože Čiliaka hosté v početní výhodě nepřekonali, ve 35. minutě se jim podařilo snížit - Švrčkovu střelu od modré tečoval Hamilton. Hrbas vzápětí po Pechově průniku trefil jen levou tyč.

Mrzet ho to nemuselo, neboť třetí třetinu jednoznačně ovládla Sparta. Vyrovnal Přibyl, který využil kontaktu Stehlíka s rozhodčím Šindlerem, vybruslil si zpoza branky před Čiliaka a skóroval.

Oba týmy poté měly několik příležitostí, v závěru však Sparta rozhodla o zisku tří bodů. Nejprve se na konci přesilové hry prosadil obránce Čajkovský, v 59. minutě uzavřel skóre důrazný Klimek.

Hlasy trenérů
Alois Hadamczik (Brno): „Sparta nás přebruslovala a dokazovala, že má silný tým, který dává nejvíce gólů v lize. Po pohovoru po první třetině jsme změnili taktiku, využili jsme první přesilovku. Škoda, že jsme dostali gól do šatny. U druhého inkasovaného gólu jsme udělali blbou chybu, kterou jsme umožnili soupeři vyrovnat. Sparta potvrdila, že je v útočné hře velice silná. Navzdory porážce si myslím, že jsme odehráli velice slušné utkání, které mělo vynikající úroveň. Chtěl bych poděkovat divákům, že udělali hokejový svátek se skvělou atmosféru a dobrou reklamu pro celý český hokej.“

Josef Jandač (Sparta): „Celý večer se povedl. Bylo to parádní vystoupení obou týmů. Padl i divácký rekord, který byl dopředu hodně sledovaný. Atmosféra byla krásná. Pro nás to bylo o to hezčí, že jsme vyhráli. Jeden novinář mi připomenul, že zápas pod širým nebem v Pardubicích, které jsem tehdy vedl, měl stejný průběh. Já jsem si to do té doby neuvědomil. Když srovnám obě utkání, tak atmosféra v Pardubicích nebyla zdaleka taková jako tady. Brněnský zápas byl výborně připraven a diváci vytvořili hokejovou atmosféru. Bylo by to úplně super, kdyby nezazněly sprosté nadávky.“

Reportáž z Brna o rekordu, divácích a koncertě skupiny Kabát čtěte ZDE

Branky a nahrávky: 22. Kuboš (J. Káňa II), 31. L. Čermák (P. Mrázek, H. Zohorna) - 35. Hamilton (Švrček), 45. Přibyl (Buchtele), 58. Čajkovský (Sabolič, J. Mikuš), 59. Klimek. Rozhodčí: Fraňo, Šindler - Jiří Svoboda, Lhotský. Vyloučení: 3:2. Využití: 1:0. Diváci: 21.500 (vyprodáno). Třetiny: 0:0, 2:1, 0:3.

Brno: Čiliak - Kuboš, T. Kaberle, Kováčik, Malec, Trška, Stehlík - P. Ton, J. Hruška, Ostřížek - Špirko, V. Němec, J. Káňa II - H. Zohorna, L. Čermák, P. Mrázek - Vondráček, Koreis, Burian. Trenéři: Hadamczik, K. Beran a Pokorný.

Sparta: Lukáš - Eminger, Polášek, Čajkovský, Švrček, Hrbas, J. Mikuš, Kalina - Forman, Přibyl, Buchtele - Hamilton, Klimek, Sabolič - Netík, Pech, Kumstát - M. Procházka, Dragoun, A. Kudrna. Trenéři: Jandač a Moták.

Litvínov - Třinec 2:1

Hokejisté mistrovského Litvínova ve třetí repríze loňského finále poprvé bodovali a porazili Třinec 2:1, přestože v utkání prohrávali. Vítěznou branku posledního celku tabulky vstřelil v 56. minutě útočník Robin Hanzl. Litvínov vyhrál teprve podruhé z posledních šesti zápasů, doma ale uspěl počtvrté z pěti duelů. Třináctým Karlovým Varům se přiblížil na dva body, na desátý Třinec ztrácí deset bodů.

Letící puk sleduje litvínovský brankář Michael Petrásek.
TĚSNÁ OBRANA. Na Michala Trávníčka z Litvínova se lepí třinecký Adam Ruffer,...
V utkání s Litvínovem zasahuje třinecký brankář Šimon Hrubec.
POŘÁDNÁ MELA. Před třineckým brankářem Šimonem Hrubcem bojují zleva: Radim...

Jiří Šlégr (Litvínov): „Určitě se zápas rozhodl v třinecké přesilovce pět na tři, kdy se nám to povedlo ubránit. My jsme pak i dali gól hned potom, co měl soupeř šanci. Snažili jsme se pak ubojovat vítězství a byli jsme ti šťastnější. Dlouhodobě se snažíme hrát především z obrany a vybojovat góly, protože v naší situaci nám nic jiného nezbývá.“

Jiří Dopita (Třinec): „Porážka je pro nás celkem krutá. Neodehráli jsme utkání špatně; s výjimkou prvních deseti minut ve druhé třetině, kdy jsme nebyli na kotouči. V druhé půlce druhé třetině jsme měli iks šancí a hlavně jsme neproměnili přesilovku pět na tři, což se potom asi zdálo rozhodující. Soupeř důrazem do brány a takovou víceméně šťastnou brankou vyhrál, ale takový je sport.“

Branky a nahrávky: 35. Martynek (Trávníček, R. Hanzl), 56. R. Hanzl (J. Doležal) - 4. Tybor (Polanský, Slovák). Rozhodčí: Pešina, Souček - Skopal, Belko. Vyloučení: 2:7. Diváci: 4158. Třetiny: 0:1, 1:0, 1:0.

Litvínov: Petrásek - Chaloupka, Kubát, T. Pavelka, F. Pavlík, Frolo, Gula - M. Hořava, Duda, Lukeš - Martynek, R. Hanzl, Trávníček - Vantuch, Gerhát, Piroš - Jurčík, Válek, J. Doležal. Trenéři: Rulík a Šlégr.

Třinec: Hrubec - Nosek, Linhart, Klesla, Galvas, Slovák, M. Doudera - Irgl, Žejdl, Dravecký - J. Sýkora, Polanský, Tybor - Kopecký, Plíhal, Adamský - Jašek, Rufer, Matuš. Trenéři: Dopita a Mucha.

Liberec - Chomutov 7:1

Liberec ovládl zápas s Chomutovem jasným poměrem 7:1 a i nadále neohroženě vede tabulku. Po porážce na Spartě, která znamenala konec série deseti výher v řadě, se tak opět radovali z výhry. Naproti tomu Chomutov prohrál počtvrté z posledních pěti duelů a v extralize vypadl z první šestky.

Domácí rozhodli o osudu utkání již v první třetině, v níž svému soupeři nastříleli hned pět branek. Třemi body za dva góly a jednu přihrávku se blýsknul liberecký útočník Michal Řepík.

Filip Pešán (Liberec): „Byli jsme maximálně efektivní v první třetině, což rozhodlo celý zápas. Menší kaňkou byla obdržená branka pět vteřin před koncem třetiny. To by se nám bez ohledu na výsledek nemělo stávat. I přesto, že Chomutov je kvalitní soupeř, tak jsme měli utkání celou dobu pod kontrolou.“

Jan Šťastný (Chomutov): „Liberec byl ve všech ohledech lepším týmem, vyhrál naprosto zaslouženě. My jsme dle mého názoru odehráli nejhorší zápas sezony, náš výkon byl amatérský a nebál bych se ho nazvat ostudou.“

Branky a nahrávky: 7. P. Jelínek (J. Vlach), 13. Derner (Mojžíš), 14. Birner (Vampola, Řepík), 15. Řepík (Birner), 18. Řepík (Ševc), 40. Valský (Vampola), 58. Valský (Birner) - 20. Valach (Červenka). Rozhodčí: Hodek, R. Čech - Kajínek, Zavřel. Vyloučení: 7:9. Využití: 4:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 5667. Třetiny: 5:1, 1:0, 1:0.

Liberec: Lašák - Šimek, Ševc, Mojžíš, Derner, Vitásek, Výtisk, Plutnar - Řepík, Vampola, Birner - Bakoš, Bulíř, Radivojevič - Valský, P. Jelínek, Krenželok - Stránský, Lakatoš, J. Vlach. Trenéři: Pešán a V. Čermák.

Chomutov: J. Čech (14. M. Kopřiva) - Rutta, Skinner, Valach, Jánošík, Harant, Pereťagin, Dlapa - Červenka, Vl. Růžička ml., Vondrka - D. Květoň, Račuk, Tomica - Hřebejk, Ölvecký, Sklenář - Chlouba, Dušek, R. Veselý. Trenéři: V. Růžička st., B. Kopřiva a J. Šťastný.

Olomouc - Pardubice 4:3 po prodloužení

Hokejisté Olomouce zvládli totální obrat v zápase, v jehož polovině prohrávali už 0:3. Pardubice začaly dobře díky dvěma bodům Petra Sýkory a Tomáše Marcinka, ale výtečně rozehraný duel na Hané zpackaly. Na obratu se dvěma trefami podílel útočník Jan Knotek, v čase 62:43 rozhodl o druhém bodu pro Olomouc forvard Dávid Buc.

Jan Tomajko (Olomouc): „Zápas měl dvě různé poloviny. Pardubice byly v té první lepší, lépe bruslily, my jsme pokračovali ve špatném výkonu ze Zlína, prohrávali jsme souboje. Nakopl nás gól v přesilovce, byl nás plný led a potom tím úsilím jsme to srovnali a v závěru se k nám přiklonilo štěstí. Musíme zlepšit vstupy ze zápasů, protože už poněkolikáté jsme prohrávali 0:3.“

Richard Král (Pardubice): „Měli jsme do 25. minuty hru pod kontrolou, vedli jsme 3:0, pak jsme nepochopitelně začali hrát něco jiného. Ztráceli jsme kotouče, vraceli se do naší třetiny, nechali soupeře dostat do tlaku. Snažili jsme se to zvrátit oddechovým časem, ale nepovedlo se. Opakovalo se naše domácí utkání s Vítkovicemi, akorát v obráceném gardu a bohužel s porážkou pro nás.“

Branky a nahrávky: 37. J. Knotek (Buc, Skrbek), 39. Jergl (Holec), 49. J. Knotek (Pekr), 63. Buc (Skrbek) - 15. Bokroš, 19. Orsava (Marcinko, P. Sýkora), 25. P. Sýkora (Marcinko). Rozhodčí: Hrubý, R. Svoboda - Bryška, Lukš. Vyloučení: 5:5. Využití: 1:0. Diváci: 4891. Třetiny: 0:2, 2:1, 1:0 - 1:0.

Olomouc: Konrád - Skrbek, Vyrůbalík, Houdek, Staněk, Ondrušek, Jaroměřský - Laš, J. Knotek, Buc - Vodný, Řípa, Eberle - T. Mikúš, Húževka, Kucharczyk - Jergl, Holec, Pekr. Trenéři: Venera a Tomajko.

Pardubice: Maxwell - Nedbal, Čáslava, Bokroš, Gregorc, Štajnoch, L. Havlík, Šeda, Ščotka - Orsava, Nahodil, Rolinek - P. Sýkora, Redenbach, Marcinko - Rapáč, Kaut, Poulíček - Moučka, Cetkovský, Voženílek. Trenéři: R. Král a Zadina.

Hradec Králové - Plzeň 1:3

Hradec šel do zápasu oslabený, trenéru Kýhosovi chybí hned čtyři muži ideální sestavy - kapitán Vydarený, další zadák Frühauf a útočníci Šimánek s Köhlerem. Po zranění se naopak do sestavy vrátil střelec Courchaine.

V souboji čtvrtého týmu tabulky se třetím uspěla na královéhradeckém ledě i podruhé v sezoně Plzeň a zvýšila náskok na svého soka na čtyři body. Dva body za gól a nahrávku si v dresu hostů připsal útočník Dominik Kubalík.

Vladimír Kýhos (Hradec Králové): „
Do zápasu jsme vstoupili, jako kdybychom nebyli připravení. Hráli jsme bez zájmu, bez pohybu. Měli jsme štěstí, jen díky Ondrovi Kacetlovi jsme přežili první třetinu s jedním gólem. Pak se to trochu zlepšilo, ale nejlépe jsme hráli až ve třetí třetině. Přesto jsme zklamaní. Za moje působení v Hradci to byl nejhorší výkon. Říkám to i veřejně, předtím jsem to samozřejmě řekl klukům v kabině. Pokud chceme pokračovat s tímto přístupem, bude to hodně špatné.“

Michal Straka (Plzeň): „Měli jsme výborný vstup do utkání. Dobrý pohyb, drželi jsme se na kotouči. Měli jsme šance, ale neproměnili jsme je. Ve druhé třetině nás soupeř zatlačil a byl lepší. Pomohly mu i přesilovky, čtyřikrát jsme byli v oslabení. Z přesilovky také vyrovnal. Pak jsme ale dali šťastný gól, když Lukáš Pulpán překvapil brankáře. V závěrečné třetině definitivně rozhodl třetí gól, pak už jsme to ubránili.“

Branky a nahrávky: 32. Dej (Honejsek) - 9. D. Kubalík (Jeřábek, Kracík), 37. Pulpán, 53. Indrák (D. Kubalík, Kracík). Rozhodčí: Hribik, Úlehla - Frodl, Bláha. Vyloučení: 5:7. Využití: 1:1. Diváci: 5346. 0:1, 1:1, 0:1.

Hradec Králové: Kacetl - K. Pilař, Čáp, Pláněk, Jank, Dietz, Vašíček, Hronek - Bednář, Kukumberg, Dej - J. Kudrna, T. Knotek, Courchaine - Honejsek, Ihnacak, Červený - P. Beránek, Nedvídek, Kopta. Trenér: Kýhos, T. Martinec a Tvrdík.

Plzeň: Machovský - Jeřábek, Moravčík, Kadlec, Sklenička, Kudroč, Pulpán - Indrák, Kracík, D. Kubalík - Kratěna, Bližňák, Lev - Hrňa, Preisinger, T. Svoboda - M. Beran, Přikryl, Poletín. Trenéři: Michal Straka a Čihák.

Vítkovice - Mladá Boleslav 4:1

Hokejisté Vítkovic oslavili návrat útočníka Rostislava Olesze, který už nastoupil po čtvrtečním návratu ze švýcarského angažmá, výhrou nad Mladou Boleslaví. Olesz k ní sám přispěl jednou asistencí. Domácí tak zmírnili svou hrozivou bilanci z poslední doby a vyhráli podruhé za uplynulých jedenáct vystoupení.

Jakub Petr (Vítkovice): „Vzhledem k naší situaci tam moc krásy nebylo. Soupeř byl bruslivější, u nás byla zase bojovnost, nasazení, od druhé třetiny zlepšení v osobních soubojích i organizaci, byla vidět ochota neudělat chyby v defenzivě. Také výborný výkon gólmana; Kantor vyřešil ošemetné situace. Takhle se ale teď vzhledem k našemu postavení v tabulce musíme prezentovat a hráčům za to patří poděkování. Určitě nevyhrál lepší tým, ale bereme tři body.

Marian Jelínek (Mladá Boleslav): „Herní projev byl velmi dobrý. Zní to zvláštně, když dostanete debakl 1:4. Měli jsme dobrý pohyb, vytvořili jsme si hodně šancí, ale soupeř nás vyškolil v efektivitě. Mužstvu lze těžko něco vytknout. Snad jen tu efektivitu a trochu nedůraz při dvou obdržených brankách.“

Branky a nahrávky: 18. Kolouch (Kudělka, Vandas), 27. Hovorka (Olesz, Kudělka), 34. E. Němec (Tomi), 54. Burger (Kovář) - 25. Pabiška (Urban, Klepiš). Rozhodčí: Hejduk, Mrkva - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 4:2. Využití: 0:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 4513. Třetiny: 1:0, 2:1, 1:0.

Vítkovice: Kantor - Čerešňák, Kudělka, Kovář, Pastor, Štencel, Štich - Olesz, Strapáč, Hovorka - Vandas, Kolouch, Kucsera - P. Zdráhal, Burger, Balán - Tomi, M. Hlinka, E. Němec. Trenéři: Svozil a Petr.

Mladá Boleslav: Martin Růžička - Stříteský, Voráček, Trončinský, Rýgl, Ovčačík, Kučný - Jarůšek, Klepiš, Bárta - M. Látal, Musil, Lenc - Hyka, Urban, Klimenta - Kubica, R. Hruška, Pabiška. Trenéři: F. Výborný a M. Jelínek.

Karlovy Vary - Zlín 1:2 po nájezdech

Hokejistům Karlových Varů se vzdaluje předkolo play-off a naopak se nebezpečně blíží barážová hrozba. Přispěla k tomu i páteční porážka 1:2 po samostatných nájezdech se Zlínem. Vary tak nedokázaly ukrojit nic z osmibodového manka, jež má na 10. příčku, která jako poslední zajišťuje alespoň předkolo. O vítězný gól se v nájezdech postaral útočník Petr Holík.

Peter Oremus (Karlovy Vary): „Pro nás je důležitý každý bod. Kdyby byly dva, bylo by to samozřejmě lepší, ale my se musíme odrazit i od toho jednoho bodu, který nám pomůže, abychom se zase někam posunuli. Musíme však na něj navázat venku. V dnešním zápase patří velká pochvala Závymu (Závorkovi) v bráně, který v současné době mužstvo drží. Z naší strany tam byla bojovnost až do konce a získaného bodu si vážíme.“

Juraj Jurík (Zlín): „Průběh utkání se odvíjel od postavení obou mužstev v tabulce a důležitosti bodů. Utkání bylo více bojovné než pohledné a zaměřené zejména na obranu. Za celý průběh byla remíza asi spravedlivá a jsme hrozně rádi, že jsme urvali v nájezdech ten bod navíc, který je pro nás hodně důležitý.“

Branky a nahrávky: 33. Bartek (T. Rohan, Kůs) - 1. Říčka (Bukarts), rozhodující sam. nájezd P. Holík. Rozhodčí: Horák, Šír - Pešek, D. Jelínek. Vyloučení: 5:4. Diváci: 3063. Třetiny: 0:1, 1:0, 0:0 - 0:0.

Karlovy Vary: Závorka - T. Dvořák, Bičánek, Sičák, Redlihs, Benák, Gulaši, J. Tomeček - J. Svoboda, Marosz, T. Rachůnek - Bartek, Kůs, Huna - V. Tomeček, Bulík, Vachovec - Gorčík, Osmík, T. Rohan. Trenéři: Oremus a Mlejnek.

Zlín: Kašík - Marušák, Kotvan, Žižka, Matějíček, Řezníček, Urbanec - Bukarts, P. Holík, Říčka - Ondráček, Maruna, Kubiš - Okál, Roman Vlach, O. Veselý - Čachotský, Cibák, T. Sýkora. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.