Jakubské náměstí se mění v noci na jednu velkou párty.

Jakubské náměstí se mění v noci na jednu velkou párty. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Brno se dostalo do exkluzivního výběru deníku New York Times

  • 177
Web prestižního deníku New York Times zařadil ve čtvrtek Brno do exkluzivního výběru míst, kam se vydat v roce 2016. Americké noviny městu daly podtitulek „nečekaná kuchyně a noční život v mekce architektury“. Stránky měsíčně navštíví více než 60 milionů lidí.

Město se díky výběru ocitlo v exkluzivní společnosti francouzského Bordeaux, Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech či španělské Malagy.

Brno tím získalo reklamu, která se nedá zaplatit. Speciální výběr 52 míst světa dokonce ve čtvrtek visel na titulní stránce webu newyorktimes.com.

„Svět je velký. My jsme ho pro vás zúžili. Od starobylých chrámů k průzračným vodám, tady je náš výběr nejlepších míst, která v roce 2016 stojí za to navštívit,“ vzkazuje skupina autorů čtenářům. Deník New York Times přitom se svou tradicí 164 let patří k nejvýznamnějším médiím světa.

Funkcionalistická architektura, jídlo, pití

Brno v přehledu dostalo číslo 27. Redakce New York Times k němu přiřadila velkou fotku interiéru Baru, který neexistuje.

„Druhé největší město v České republice je známé svou funkcionalistickou architekturou. Konečně si ale začíná vydobývat věhlas pro své jídlo a pití,“ píše spolupracovník deníku Evan Rail.

A zakladatelé Baru, který neexistuje, jsou z jeho textu nadšení. „Jsme velice rádi, že Brno ve výběru je. Už od začátku našeho podnikání, které začalo prodáváním Turbomoštu na vánočních trzích, říkáme, že Brno je úžasné město. Jen se to tolik neví,“ uvedl spoluzakladatel Baru, který neexistuje Honza Vlachynský.

V podniku přitom postřehli podzimní návštěvu fotografa Andrease Meichsnera, který podnik pro slavný americký deník fotil. Nevěděli ale proč. Nyní už je jasno.

A New York Times milionům čtenářů přidal tipy i na další kvalitní podniky. Krom Baru který neexistuje zmiňuje jeho sesterský podnik Super Panda Circus a nedávno otevřený Lucky Bastard Beerhouse.

Ale také doporučuje „stylové a nové“ restaurace jako Simplé, Pavillon a Koishi. „V Coffee Fusion a Cafe Mitte mohou návštěvníci města z blízké Prahy či Vídně snadno setřást únavu z předchozího večera na cestě do úžasné vily Tugendhat,“ uzavírá recenzent.

6. ledna 2016

Brno bodovalo i u zahraničních statistiků

Zařazení do výběru New York Times přitom není první mezinárodní uznání, které se Brnu v posledních dnech dostalo. MF DNES už informovala o tom, že zabodovalo i u statistiků.

Ze srovnání respektovaného serveru Numbeo.com plyne, že městem s nejvyšší kvalitou života v Česku je Brno. V celosvětovém žebříčku se umístilo na 46. pozici. Prahu předběhlo o dvanáct míst a stojí i před Londýnem, Los Angeles nebo Bruselem. (Více čtěte zde.)

Redaktoři New York Times si jižní Moravy ve svých textech nevšimli poprvé. Například v roce 2011 list chválili kraj jako terč investorů z celého světa. A zvali za zdejšími vinaři. O rok později doporučovali brněnskou funkcionalistickou architekturu.