Slovenský premiér Robert Fico. | foto: SME - Tomáš Benedikovič

Vznik muslimské komunity na Slovensku nedopustím, prohlásil Fico

  • 1225
Slovensko se nebude finančně podílet na řešení migrační krize, peníze dá pouze na ochranu schengenských hranic. Prohlásil to ve čtvrtek slovenský premiér Robert Fico. Slovensko také nepřijme žádné migranty dobrovolně. Ve svém prohlášení zmínil i silvestrovskou kriminalitu v Kolíně nad Rýnem.

Robert Fico na tiskové konferenci představil nový postoj slovenské vlády k migraci. Slovensko podle něj nebude posílat peníze do žádných fondů na řešení migrační krize, například potravinových.

Uprchlická krize

„Budeme finanční pomoc na migrační krizi orientovat zejména na ochranu vnější schengenské hranice. Dáme peníze, ale nechceme, aby skončily například v potravinových fondech, ale v bezpečnostních strukturách. Jen tak se zastaví neregulované migrační toky do Evropy,“ prohlásil Fico. V současnou chvíli podle něj přijíždí do Evropy 1000 až 4000 migrantů denně.

Slovenský premiér zopakoval, že země odmítá povinné uprchlické kvóty. Druhou zásadní změnou pak podle něj je, že Bratislava nebude přijímat migranty ani na dobrovolném základě.

Fico svá vyjádření spojil s nedávnými událostmi v Kolíně nad Rýnem, kde byly na Silvestra sexuálně napadeny desítky žen (více čtěte zde). Zdůraznil, že myšlenka multikulturní Evropy selhala. „Je to jen fikce, sen a nefunguje to. Jakmile pustíte migranty s odlišnými hodnotami do země, hrozí takové incidenty a to my nechceme. Ne za takových okolností,“ citoval premiéra server HNonline.sk.

„Tyto události v Kolíně by měly být jasnou odpovědí pro ty, kteří zpochybňují bezpečnostní opatření. My tuto zodpovědnost bereme na sebe a budeme v tom pokračovat,“ prohlásil Fico.

K udržení bezpečnosti je podle něj nutné nedopustit vznik ucelené muslimské komunity na Slovensku, která by vznikla přerozdělením migrantů podle povinných kvót. „Je to jediná cesta, jak eliminovat rizika,“ zdůraznil premiér.

Svědci vypověděli, že za útoky a krádežemi v Kolíně byli muži afrického a arabského vzhledu. Německá policie zatím za pachatele útoků neoznačila přímo přistěhovalce, incidenty vyšetřuje.

Podle Fica je zde ale jasné naznačení původu útočníků. „Je zřejmé, že šlo o přistěhovalce a migranty. Když migranty vpustíte do země, mohou vás čekat takové problémy. To my prostě nechceme. Nechceme, aby se i na Slovensku stalo něco jako v Německu, aby někdo obtěžoval naše ženy na veřejných prostranstvích,“ dodal premiér s tím, že události v Německu mají souvislosti s celkovou atmosférou vytvořenou neregulovanou migrační vlnou.

Fico o migraci hovoří zbytečně často, myslí si opoziční politik

Ficova slova vyvolala odmítavou reakci Islámské nadace na Slovensku. „Jsme hluboce znepokojeni současnými událostmi (v Německu), zároveň ale odmítáme přímé či nepřímé spojování terorismu nebo sexuálního násilí s islámem nebo dokonce s muslimskou komunitou na Slovensku,“ uvedla nadace v prohlášení. Podle posledního sčítání lidu žije na Slovensku dva tisíce vyznavačů islámu, neoficiální odhady hovoří o zhruba dvojnásobném počtu.

Útoky v Kolíně

Na téma migrace vystoupil slovenský premiér již v úterý. Tehdy obvinil prezidenta Andreje Kisku, že zlehčuje rizika spojená s uprchlickou krizí, protože za bezpečnost Slovenska nenese žádnou odpovědnost. Fico tehdy reagoval na novoroční projev, v němž Kiska upozornil na relativně nevelký dopad uprchlické krize na Slovensko.

„Myslím, že nebyl důvod, aby nám toto (uprchlické) téma vytlačilo po většinu roku na okraj naše domácí starosti,“ řekl ve svém projevu prezident. Dodal, že spojování teroristických útoků s nynější utečeneckou vlnou je „politická manipulace“.

Robert Fico téma migrace přetřásá příliš často i podle předsedy strany Most-Híd Bély Bugára. Snaží se tak zakrýt problémy, jako jsou kolabující zdravotnictví, bující korupci, špatně fungující školství nebo zhoršující se podnikatelské prostředí.

Bugár podle serveru HNonline.sk řekl, že slovenský parlament zaujal jasný postoj k povinným kvótám, které odmítá a nerozumí tedy potřebě Fica se k tématu neustále vracet. „I počet žadatelů o azyl za třetí kvartál - patnáct - jasně vypovídá o tom, že Slovensko není cílovou zemí,“ dodal lídr slovenské opoziční strany.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue