Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto) | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Soud poprvé potvrdil šikanu v GIBS, nadřízení se prý chovali nepatřičně

  • 43
Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), která vyšetřuje například trestné činy policistů, má po celé zemi jen několik stovek lidí. Přesto vykazuje nápadně vysoký počet zaměstnanců, kteří měli tvrdé konflikty s vedením. Někteří důstojníci už skončili v civilu. Nyní první z pracovníků inspekce vyhrál nad svým někdejším zaměstnavatelem soud.

Bývalý policista a šéf oddělení informatiky GIBS Michal Šimek je špičkový odborník na sledovací techniku a zabezpečení počítačů. Tvrdí, že se svůj mocný odbor snažil vést poctivě. Jeho lidé zadávali zakázky za miliony korun, ale měli také důležitou úlohu v případech, kdy generální inspekce potřebovala kvůli vyšetřování policistů nasadit odposlechy.

Zhruba před čtyřmi roky však Šimek cítil, že je nepohodlný. Dokonce podle svých slov zaznamenal případ, kdy po něm šéfové chtěli nestandardní věci, ale nechce o tom mluvit víc, protože se to odehrálo mezi čtyřma očima a nemohl by to dokázat. Výsledkem sporů každopádně bylo, že přišel o prémie. A tím to neskončilo.

Oddělení, které vedl, bylo podle jeho slov rozděleno na dvě nestejné části a jemu zbyl menší tým. Pak mu zrušili místo šéfa s tím, že tým je už příliš malý. „Zažaloval jsem je, že mi sebrali příplatky a neuměli to nijak odůvodnit,“ vysvětlil Šimek.

Zaměstnavatel s ním též zahájil kázeňské řízení. Jeho obsahem bylo, že Šimek údajně porušuje služební přísahu s odůvodněním, že je „málo aktivní“. Vytkli mu i to, že nedostatečně zabezpečil místnost se servery, přestože to podle něj nepatřilo k jeho povinnostem.

Cesta k penězům i satisfakci

Pod tlakem se Šimek rozhodl odejít v době, kdy už získal po patnácti letech nárok na výsluhu. Jako „ajťák“ našel dobrou práci snadno. To bylo v létě 2012. Zároveň Šimek podal těsně před odchodem žalobu k soudu, který však rozhodl až nyní. A dal mu za pravdu - GIBS ho podle rozsudku poškodila a jeho nadřízení s ním neměli právo zacházet tak, jak to činili.

„Inženýr Michal Šimek podal žalobu proti správnímu rozhodnutí Generální inspekce bezpečnostních sborů. Žaloba se týkala rozhodnutí o snížení osobního příplatku. Senát městského soudu dal žalobci za pravdu,“ potvrdila mluvčí Městského soudu v Praze Markéta Puci.

Soud zrušil rozhodnutí ředitele GIBS a případ vrátil k novému řízení a rozhodnutí. „Inspekce v tomto případě rozhodla o snížení osobního příplatku špatným způsobem,“ dodala Puci.

Šimek dnes už pracuje v soukromé firmě a do služeb státu se nechce vrátit ani za nic. Vítězství mu však otevírá cestu k tomu, aby na svém bývalém zaměstnavateli vymohl rovněž několik desítek tisíc korun na doplacených výsluhách. Rozhodnutí zároveň potvrzuje, že - vzhledem k důležitosti Šimkova postu - nebylo v inspekci něco v pořádku.

Generální inspekce stran otázek na její vnitřní záležitosti tradičně mlčí. „K dotazům tohoto typu komentáře neposkytujeme,“ reagovala ve středu mluvčí GIBS Radka Sandorová.

Sorry, vaše místo se ruší

Už v minulosti si na šikanu stěžoval například někdejší první náměstek šéfa GIBS Dušan Brunclík, kterého předchozí ředitel obětoval, když na inspekci údajně začal tlačit ministr vnitra Milan Chovanec.

Až k soudu se dostala ještě jedna kauza - někdejšího důstojníka Petra Netušila. Když byl ještě ve službě, vyšetřoval olomouckého policistu Karla Kadlece (ten je shodou okolností od podzimu ve vazbě kvůli olomoucké kauze Vidkun - více o ní čtěte zde) a najednou začali kolegové vyšetřovat Netušila samotného. Soud ho následně osvobodil a Netušil inspekci zažaloval, protože přišel o peníze, když ho dočasně postavili mimo službu. Jeho žalobu však Městský soud v Praze zamítl.

Podle advokátky Zuzany Candiglioty z Ligy lidských práv, na niž se šikanovaní pracovníci bezpečnostních složek obracejí s prosbou o radu i zastupování, se inspektoři mnohdy zdráhají dávat své kauzy k soudům. Nesoudí se tedy tak často jako policisté, na které inspekce dohlíží. „Inspektoři GIBS většinou raději drží krok,“ říká advokátka.

Se svými šéfy z GIBS se loni v září soudil i podplukovník Petr Netušil:

17. září 2015


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue