Syřanka vaří rajčatové čatní před svým stanem v improvizovaném uprchlickém stanovém táboře v jordánském Mafraku. (20. října 2015) | foto: AP

Tisíce syrských uprchlíků čekají v poušti, přetížené Jordánsko je nechce

  • 101
Na hranici Jordánska se hromadí tisíce syrských uprchlíků, které vláda v Ammánu odmítá vpustit na své území. Na 12 tisíc Syřanů živořících v poušti upozorňovala OSN už před měsícem, Jordánci však jejich počet odmítli jako přehnaný. V úterý nakonec království problém přiznalo, pustit všechny Syřany ale stále nechce.

Podle Úřadu Vysokého představitele OSN (UNHCR) se počet uprchlíků na severní hranici se Sýrií začal rapidně zvyšovat od listopadu 2015, kdy se syrský konflikt zintenzivnil. Během několika týdnů se jejich počet zvýšil ze čtyř na 12 tisíc. Jedenáct tisíc uprchlíků táboří poblíž Rukbanu a tisíc v Hadalatu.

BBC uvedla, že mnoho z nich vyhnalo ruské bombardování oblastí kontrolovaných Islámským státem, tedy z východní části provincie Homs a okolí města Rakká. Na Rakká se po teroristických útocích v Paříži soustředily i spojenecké nálety.

Válka v Sýrii

Ammán ale počty udávané UNHCR tehdy označil jako přehnané a odmítl uprchlíky přijmout kvůli bezpečnostním obavám. V úterý nakonec mluvčí jordánské vlády Mohammed Momani přiznal agentuře AP, že uprchlíků je skutečně na hranici 12 tisíc a jejich počet stále roste.

Momani prohlásil, že Jordánsko denně pouští přes hranici padesát až sto uprchlíků, přičemž přednost mají ženy, děti, staří a nemocní lidé. Podle něj je ale hromadné vpuštění Syřanů nepravděpodobné kvůli bezpečnostním obavám.

UNHCR žádala, aby království uprchlíky vpustilo s tím, že tábor v Azraqu má kapacitu tyto lidi přijmout. Podle mluvčí organizace Melissy Fleming jsou mezi nimi „staří lidé, nemocní a zranění, děti, ženy a další, kteří jsou zranitelní a potřebují pomoc“.

Lidé tam přežívají ve skalnaté oblasti bez vody, vegetace a stínu. „Pokud se jim nedostane pomoci, jejich životy budou v příštích měsících ohroženy,“ varovala Fleming. Zároveň uznala, že chápe bezpečnostní obavy jordánské vlády a nabídla, že OSN pomůže s registrací a kontrolou uprchlíků.

Organizace Human Rights Watch (HRW) už v prosinci jako důkaz humanitárního problému zveřejnila satelitní snímek více než tisícovky stanů na jordánsko-syrském pomezí. „Jordánsko blokuje 12 tisíc lidí prchajících před válkou v odlehlých pouštních oblastech bez řádné pomoci,“ kritizoval blízkovýchodní království Nadim Houry z HRW.

06.ledna 2016 v 09:31, příspěvek archivován: 06.ledna 2016 v 17:37

A month after @hrw report https://t.co/XyWxDW8srI Jordan admits 12000 Syrians stuck @ border https://t.co/aBtaDa5SsY pic.twitter.com/YnaOaS0qWI

Podmínky na místě jsou prý žalostné, děti trpí průjmy, zvracením a podvýživou a ve stanech běžně pobíhají krysy. Organizace, které by jim mohli pomoct, navíc mají do oblasti omezený přístup. Humanitární pracovníci britskému The Telegraph prozradili, že přetížené Jordánsko některé uprchlíky vrací zpět do válkou zmítané Sýrie, ještě než se stačili registrovat u OSN.

Jordánsku se nechuť přijímat další azylanty nedá příliš vyčítat. Je to jedna z nejvíce postižených zemí uprchlickou krizí. Podle OSN už přijalo od začátku syrské občanské války více než 630 tisíc registrovaných uprchlíků ze Sýrie, další desítky tisíc přišly z Iráku. Ammán tvrdí, že Syřanů je v zemi dokonce víc než milion. V zemi také žijí dlouhodobě palestinští uprchlíci.

Království již dříve oznámilo, že dosáhlo svých limitů, a proto zpřísnilo ochranu svých hranic. V Jordánsku významně pomáhá Česká republika, do největšího uprchlického tábora Zátarí proudí miliony korun (o návštěvě premiéra Sobotky v Zátarí jsme psali zde).

Asad proti Západu. Podívejte se na klíčové momenty syrské krize:

6. listopadu 2015


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue