Otestovali jsme vodíkovou bombu, tvrdí KLDR. Soul svolal krizovou schůzku

  • 464
Severní Korea ve středu oznámila, že úspěšně otestovala vodíkovou bombu. Klíčové prohlášení následovalo krátce poté, co jihokorejská agentura informovala o silném zemětřesení poblíž místa, kde KLDR testuje jaderné zbraně. Jihokorejské ministerstvo zahraničí svolalo krizovou schůzku, v pohotovosti je i Pentagon.

„Na základě strategického rozhodnutí Korejské strany pracujících jsme dnes 6. ledna 2016 v 10:00 úspěšně otestovali vodíkovou bombu,“ oznámila podle serveru Channelnewsasia.com státní televize. V následném prohlášení země uvedla, že hodlá i nadále posilovat svůj jaderný program, „aby zajistila svou bezpečnost proti nepřátelské politice Spojených států“, citovala severokorejský režimu agentura Reuters.

KLDR současně uvedla, že se hodlá chovat odpovědně a svůj jaderný arzenál použije jen v případě ohrožení své svrchovanosti. V prohlášení současně přislíbila, že své nukleární zbraně neposkytne nikomu dalšímu. Kvůli svému zbrojnímu programu země podléhá tvrdým sankcím USA, EU a OSN.

Jižní Korea v reakci na oznámení svého severního souseda svolala na středu krizovou schůzku. Ministerstvo obrany podle jihokorejské agentury Jonhap také zvyšuje monitorování izolované země. Podle agentury Reuters řekla jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje, že země přijme dodatečná opatření proti dalším severokorejským provokacím a ve spolupráci s dalšími státy zajistí, aby KLDR „zaplatila“ za poslední jaderný test. Japonský premiér Šinzó Abe označil zkoušku podle agentury AFP za „vážnou hrozbu“.

06.ledna 2016 v 04:55, příspěvek archivován: 06.ledna 2016 v 09:35

#NEWSGRAPHIC North Korea says it conducted a hydrogen bomb test @AFP #NKorea pic.twitter.com/J3xqY7Twnq

Agentura Reuters dodala, že se ve středu patrně sejde Rada bezpečnosti OSN.

Jihokorejská tajná služba mezitím uvedla, že se nemuselo jednat o test vodíkové bomby. Stejně tak jihokorejská meteorologická služba prý nezaznamenala žádnou radiaci.

Také Bílý dům uvedl, že tvrzení severokorejského režimu o úspěšném testu vodíkové pumy nemůže potvrdit, ale odsoudil jakékoli porušování rezolucí Rady bezpečnosti OSN. Doplnil, že KLDR opakovaně vyzývá k dodržování svých mezinárodních závazků a povinností. Na severokorejské „provokace“ prý USA adekvátně odpoví a budou nadále „chránit a bránit“ své spojence v regionu.

Nejmenovaný činitel amerického ministerstva obrany už dříve Reuters sdělil, že se Pentagon zprávami světových agentur velmi vážně zabývá a vše detailně prověřuje.

Nejničivější zbraň v dějinách lidstva

Oficiálnímu prohlášení o čtvrtém testu jaderné zbraně v KLDR předcházely zprávy světových agentur o nezvykle silném zemětřesení. Podle čínských seismologů měly otřesy sílu 4,9 stupně a byly v hloubce „0 metrů“. Americký geologický institut USGS uvedl, že zemětřesení mělo sílu 5,1 stupně a zaznamenáno bylo v okrese Kildžu, kde se nachází podzemní testovací centrum a kde KLDR uskutečnila i předchozí pokusy.

Naposledy uzavřený komunistický režim otestoval jadernou bombu v roce 2013. I tehdy na test zprvu upozornily zprávy o otřesech poblíž jaderného odpaliště. KLDR test ničivé zbraně posléze sama potvrdila. Čin tehdy odsoudila celá řada západních zemí včetně České republiky (reakce světa čtěte zde).

Tehdy byla síla otřesu 4,9 stupně. I nyní se tak zdá, že síla exploze byla silnější. Posledně však kromě silnější exploze experty alarmovalo i následné prohlášení režimu, v němž se pochlubil úspěchy při zmenšení ničivé zbraně (více najdete zde). I v nynějším prohlášení se zmínky o úspěšné miniaturizaci otestované nálože objevují.

Tentokrát je znepokojující samotný typ bomby, o němž KLDR mluví. Zatímco jaderná bomba je založena na principu štěpení jader atomů, vodíková využívá energii z termonukleární fúze, tedy slučování atomových jader za pomoci vysoké teploty či tlaku.

První test této zbraně, označované jako nejničivější v dějinách lidstva, proběhl v USA v roce 1952. Bomba s názvem Ivy Mike dosáhla při odpálení síly 10,4 megatuny TNT. O dva roky později země pokus opakovala s náloží nazvanou Castle Bravo, tento pokus však nedopadl podle předpokladů. Američtí jaderní fyzici se poněkud nedopočítali a exploze byla víc než dvakrát silnější, než očekávali (15 oproti očekávaným 6 MT). Vytvořila několikakilometrový kráter a zamořila rozsáhlou oblast (více o termonukleárních zbraních zde).

KLDR čelí sankcím Západu, nyní zřejmě přitvrdí

Kromě zmíněného roku 2013 KLDR zkušebně odpálila jaderné bomby i v letech 2006 a 2009. Testy vždy následoval pokus o odpálení rakety. Analytici soudí, že Pchjongjang vlastní několik základních jaderných bomb a nyní usiluje o výrobu bojových hlavic s miniaturizovanou náloží, které mohou být připevněny k raketám schopným zasáhnout americké pobřeží.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un naznačil, že Severní Korea vyvinula vodíkovou bombu už loni v prosinci. Za svůj jaderný program čelí země tvrdým sankcím Západu, které po každém potvrzení předchozích testů ještě zesílí. Lze tak očekávat, že i nyní se země dostane do ještě větší izolace než dosud.

Zbídačená země využívá zkázonosného arzenálu, aby od mezinárodního společenství vymámila potravinovou pomoc výměnou za slib zmrazení dalších jaderných či raketových testů. Šestistranné rozhovory o jaderném odzbrojení nevyzpytatelného režimu zatím vždy skončily neúspěšně.

Připomeňte si poslední jaderný test z roku 2013:

12. února 2013

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue