Na ohňostroj Hradci nezbylo, polévka přitom stála jako v drahém hotelu

  • 6
Většinu peněz na oslavy příchodu nového roku v Hradci Králové spolkl videomapping, na ohňostroj moc nezbylo. I rozlévání polévky a punče stálo víc. Ze všech stran se valí omluvy Hradečanům za nepříliš vydařenou akci „První den spolu na Nový rok“.

Návštěvníci podrobili kritice zejména ohňostroj, který měl událost korunovat, leč trval pouhých 86 sekund.

Podle Miroslava France, ředitele Hradecké kulturní a vzdělávací společnosti Adalbertinum (HKVS), která akci zajišťovala, se letošní koncept oslav nového roku nezdařil. V dalších letech se město vrátí k ověřenému, který si obyvatelé Hradce oblíbili.

„Vrátíme se k systému ohňostroje bez videomappingu, kdy bude ohňostroj odpalován z Bílé věže. Díky její výšce jsou efekty ve výsledku levnější a barvitější,“ uvedl Franc, který redakci MF DNES poskytl cenový rozpis akce, na kterou radnice vydala 300 tisíc korun.

Nejdražší byl videomapping na budově staré radnice na Velkém náměstí, který se v necelých devíti minutách věnoval 150. výročí prusko-rakouské bitvy u Hradce Králové v roce 1866.

Videomapping za 450 tisíc

„Celkové náklady na videomapping byly 450 tisíc korun, část však zaplatí organizátoři oslav, které se uskuteční v červenci. Videomapping bude mít 2. července reprízu. Z rozpočtu na novoroční akci jsme zaplatili 105 tisíc za jeho výrobu a 100 tisíc za realizaci, a tak z celého rozpočtu zbylo na ohňostroj pouhých 50 tisíc korun,“ vysvětlil Franc.

„Vzhledem ke změně konceptu jsem musel část peněz z ohňostroje přesunout na výrobu videomappingu. Je fakt, že loni ohňostroj trvající 2 minuty 15 vteřin stál 40 tisíc. Konzultoval jsem vše s dodavatelem a shodli jsme se, že bude lepší ohňostroj zhustit do kratší doby a za ni vypálit pyrotechniky víc, než aby byly nějaké pauzy,“ pokračoval ředitel HKVS.

Nepovedenou akcí, kterou kritizovaly stovky lidí i na sociálních sítích, se zabývalo i kolegium primátora, které se schází každé pondělí.

„Ani radní, ani zastupitelé neměli v době schvalování v září 2015 žádný přesný minutový scénář. Rozhodnutí pořadatele o bohatším ohňostroji v kratším časovém úseku oproti loňskému roku nebylo úplně šťastné. Příští akce by se měla přiblížit původní koncepci,“ uvedla mluvčí hradecké radnice Magdaléna Vlčková.

Návštěvníci nebyli jediní, koho délka ohňostroje zklamala. Ještě týž den svoji omluvu rozeslal primátor Zdeněk Fink (HDK) a rozpaky neskrývala ani jeho náměstkyně Anna Maclová (Koalice pro Hradec), která má na starost právě kulturu.

„Předpokládala jsem, že s ohledem na výši částky bude ohňostroj přinejmenším v rozsahu předchozího roku, spíš delší,“ uvedla.

V příštím roce by se město i HKVS vrátily i k původnímu odpališti, kterým bývala Bílá věž, z níž se dají odpalovat mohutněji vypadající ohňostroje a k tomu za méně peněz. „Výhodou těžiště na Bílé věži je, že odpaliště jsou na ochozu, což je 60 metrů od paty věže, takže není potřeba velkých kalibrů. I efekty jsou lacinější a mají lepší barevnost. Velké kalibry se pálí až na finále,“ říká ředitel.

Předražená polévka

Za letošní První den spolu vydala radnice 300 tisíc korun, z nich pořadatelé pořídili videomapping, ohňostroj, promítání městského videožurnálu, ostrahu, zajištění elektřiny, pronájem prostor a také občerstvení pro diváky. Za tisíc porcí čočkové polévky s rohlíkem, tisíc porcí punče a tisíc porcí čaje město zaplatilo 84 tisíc korun.

Přitom v jedné z levnějších restaurací Pod Strání v Hradci Králové stojí jedna porce jakékoliv polévky i s marží 20 korun. Pokud by si ji radnice nechala dovézt, za tisíc porcí by zaplatila 20 tisíc, se slevou i méně.

Polévku by si však radnice mohla nechat uvařit i v některé z dražších restaurací. Například Šatlava, kterou doporučuje i Maurerův průvodce, nabízí polévky za 50 korun. Radnici by v takovém případě z rozpočtu na občerstvení zbylo ještě 34 tisíc korun na punč a čaj.

Na technické zajištění projekce hradeckého žurnálu radnice poslala 7 tisíc korun a 17 tisíc zaplatila za autorskou hudbu k videomappingu a ohňostroji.