V oblasti kolem Calais pobývá kolem 4 000 migrantů a o přechod do Británie se...

V oblasti kolem Calais pobývá kolem 4 000 migrantů a o přechod do Británie se každý den pokoušejí odhadem stovky z nich (3. srpna 2015) | foto: AP

Migrant, který prošel pod mořem až do Anglie, dostal k Vánocům azyl

  • 280
Nečekaný vánoční dárek dostal súdánský migrant Abdul Rahman Harún, který v létě prošel železničním tunelem pod kanálem La Manche. Britské úřady mu 24. prosince udělily azyl. Migrant strávil půl roku ve vazbě a hrozí mu dva roky vězení za porušení zákona z dob, kdy po Evropě začínaly jezdit první vlaky.

Čtyřicetiletý súdánský uprchlík Abdul Rahman Harún je zřejmě vůbec prvním člověkem v dějinách, který tunelem pod lamanšským průlivem prošel z francouzské pevniny až do Velké Británie. Loni v srpnu se mu podařilo obejít všechny vrátnice i kamerový systém Eurotunelu.

V Calais zemřelo 24 migrantů

Pokus o cestu do Velké Británie stál v Calais za celý loňský rok život 21 migrantů, uvádí na webu francouzské hnutí
Calais Refugee Solidarity.

  • 12 lidí zemřelo v tunelu,
  • 8 migrantů na dálnici,
  • 1 se utopil u přístavu.

Další tři běženci zemřeli přímo ve stanovém táboře „Džungle“ či jeho blízkém okolí, patrně násilnou smrtí.

Afričan se v temném koridoru zdárně vyhnul všem projíždějícím vlakům a za jedenáct hodin překonal padesátikilometrovou vzdálenost mezi Calais a britským Folkestonem. Policie ho zadržela těsně před výlezem z tunelu, Harún obratem skončil ve vazbě (v létě jsme o něm psali zde).

Úřady dlouho nevěděly, z jakého zločinu by Súdánce měly oficiálně obvinit. Podle agentury Reuters jim nakonec posloužil obskurní paragraf z roku 1861, kdy byla železnice teprve v plenkách. Zločin se jmenuje „zdržování lokomotivy či vagonu používajícího železnici“ a hrozí za něj až dva roky vězení.

Uprchlík už je venku z cely, kauci zaplatili aktivisté

Britská televize Sky News v pondělí informovala, že londýnské úřady Afričanovi udělily azyl. Rozhodnutí padlo už na Štědrý den, média se o něm však dozvěděla až během soudního líčení. Korunní soud v Canterbury s Harúnem uspořádal krátkou videokonferenci a konstatoval, že se mu Velká Británie rozhodla poskytnout mezinárodní ochranu.

Státní zástupce Philip Bennets soud požádal o odročení případu, aby mohl posoudit, zda udělený azyl brání tomu, aby trestní řízení pokračovalo. Samotný Harún se mezitím dostal na svobodu. Britské hnutí bojující za práva uprchlíků za něj zaplatilo kauci.

Abdul Rahman Harún podle soudu hovoří jazykem Zaghawa, který se používá zejména v Dárfúru. Oblastí na jihozápadě země už od roku 2003 zmítají boje mezi vládou a rebely, které si podle OSN vyžádaly přes 300 tisíc obětí.

Eurotunel v létě čelili náporům tisíců migrantů:

3. srpna 2015


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video