Jaromír Jágr z Floridy přijímá gratulaci ke vstřelenému gólu od spoluhráčů.

Jaromír Jágr z Floridy přijímá gratulaci ke vstřelenému gólu od spoluhráčů. | foto: Reuters

Skvělý Jágr dvěma góly prodloužil vítěznou jízdu Floridy na devět duelů

• 148
Den po vytvoření nového klubového rekordu osmou výhrou v řadě výsledkem 3:0 nad Rangers hokejisté Floridy opět zazářili. Tentokrát prodloužili své tažení už na devět triumfů, když díky dvěma zásahům Jaromíra Jágra zdolali 2:1 Minnesotu. V dalších nedělních duelech NHL si po jedné asistenci připsali obránci Marek Židlický s Michalem Rozsívalem a útočník Radek Faksa.

Ve 43 letech nejstarší aktivní hráč slavné NHL se v neděli zlepšil na průběžných 13 gólů v sezoně (nejlepší z Čechů, druhý je s 11. zásahy David Krejčí z Bostonu), celkově 735 v kariéře a ze čtvrté příčky historických tabulek střelců snížil svou ztrátu na třetího Bretta Hulla (741 branek) na rozdíl šesti zásahů. V bodech shodně ze čtvrté pozice s 1830 zápisy stáhl třetího Gordie Howea (1850 bodů) na rozdíl kulatých 20 bodů.

1. David Krejčí (BOS), 35z.- 33b.(11+22)
2. Tomáš Plekanec (MTL), 40z.- 30b.(8+22)
3. Jaromír Jágr (FLA), 36z.- 28b.(13+15)
4. Jakub Voráček (PHI), 37z. - 25b.(4+21)
5. Martin Hanzal (ARI), 26z.- 20b.(5+15)
6. Jiří Hudler (CGY), 35z.- 20b.(5+15)
7. Radim Vrbata (VAN), 37z. - 18b.(10+8)
8. T. Fleischmann (MTL), 40z. - 17b.(8+9)
9. Michael Frolík (CGY), 30z. - 16b.(7+9)
10. Tomáš Hertl (SJS), 36z. - 15b.(4+11)

Poprvé se proti Minnesotě Jágr (16:19, +2, 2 střely, 2+0) prosadil už po 27 vteřinách hry od zahajovacího buly. Hosté nezvládli vyhodit puk z obranného pásma, což potrestal obránce Dmitrij Kulikov chytrým prohozením před bránu. Osamocená česká „68“ pak pohotově zasunula puk za záda Devana Dubnyka střelou bekhendem a Florida vedla 1:0.

Další gólová situace se zrodila pro změnu v úvodu druhé dvacetiminutovky. Wild srovnali na 1:1, když se z prostoru před brankou prosadil důrazný Jason Zucker. Další branku již ale domácí Al Montoya, jenž 39 zákroky proti 40 střelám skvěle navázal na sobotní vychytanou nulu Roberta Luonga, hostům nepovolil.

Rozhodnutí pak přinesla 49. minuta. Jágr svou tradiční akcí pronikl do útočného pásma po pravém křídle, nabruslil si mezi kruhy a Dubnyka prostřelil ranou švihem - 2:1 pro Panthers.

„Montoya nás dnes znova podržel, náš velikán dal další dva góly a skvěle si vedli i hráči určení na oslabení,“ nešetřil po zápase pochvalami spokojený trenér domácích Gerard Gallant. Trenéra Minnesoty Mika Yeoa netěšil výsledek, s výkonem byl ale spokojen: „Nevedli jsme si špatně, jen jsme nedokázali naše šance proměnit v góly. Odehráli jsme jeden z lepších zápasů na kluzištích soupeřů.“

V souboji Islanders s Dallasem se střetly elitní celky soutěže. Po gólové přestřelce nakonec slavil průběžně třetí tým Východní konference, když porazil lídra Západu a zároveň i celé ligy výsledkem 6:5.

New York nakročil za úspěchem třemi zásahy ze druhé třetiny, po které vedl průběžně 5:2. Dotahující Stars ale třikrát skórovali ve třetí třetině a o výsledku tak rozhodl až gól z oslabení Cala Clutterbucka z 50. minuty. O startu Clutterbucka, kterého sužují zdravotní potíže, se rozhodovalo těsně před začátkem duelu a jeho dvoubrankový výkon byl nakonec klíčový.

Dva góly za Islanders slavil i Kyle Okposo, jenž navíc přidal i asistenci a byl zvolen první hvězdou zápasu. Do statistik se v dresu vítězů zapsal i český obránce Marek Židlický (15:23, +1, 2 střely, 0+1), když přihrával na první gól domácích z přesilovky v 11. minutě z hole Anderse Leea.

Za Dallas vyšli i přes pět nastřílených branek překvapivě naprázdno druhý a třetí muž ligové produktivity Jamie Benn a Tyler Seguin. Dvěma zásahy se blýskl mladý Rus Valerij Ničuškin, na místo zraněného Aleše Hemského hrající nováček Radek Faksa (8:05, +/-: 0, 4 střely, 0+1) si připsal jednu asistenci a zaznamenal tak svůj třetí bod (1+2) v 16. startu v NHL.

Trápící se Ottawa v neděli padla potřetí v řadě. Z dané série má navíc záporné skóre 3:13 po výsledcích 3:7 s Bostonem, 0:3 s New Jersey a naposledy 0:3 s Chicagem.

Obhájce Stanley Cupu proti kanadskému soupeři poslal do vedení v 29. minutě obránce Duncan Keith. Ve třetím dějství výsledek pojistili Artěm Anisimov a Andrew Desjardins. U v pořadí druhé trefy Blackhawks si po asistenci připsali Michal Rozsíval (17:44, +1, 1 střela, 0+1) a Patrick Kane.

Pro prvně jmenovaného českého obránce to byl druhý bodový zápis sezony (0+2 z 21 startů), lídr produktivity NHL Kane naopak svým 57. zápisem v ročníku upevnil své výsostní postavení před dallaským duem Jamie Benn (52 bodů) - Tyler Seguin (50 bodů).

Gólman vítězů Corey Crawford na čisté konto potřeboval 26 zákroků. Z nuly se radoval už pošesté v sezoně a v dané statistice tak kraluje všem brankářům soutěže (druhý je s 5 zápasy bez gólu Jake Allen ze St. Louis, 4 nuly mají na kontě Devan Dubnyk z Minnesoty, Tuukka Rask z Bostonu a John Gibson z Anaheimu).

Výsledky NHL

NY Islanders - Dallas 6:5 (2:2, 3:0, 1:3)
19. a 29. Okposo, 38. a 50. Clutterbuck, 11. Lee (Židlický), 36. Grabovskij - 42. a 51. Ničuškin, 6. Fiddler (Faksa), 14. Sharp, 59. Spezza. Střely na branku: 44:41. Diváci: 14 054. Hvězdy zápasu: 1. Okposo, 2. Clutterbuck (oba NY Islanders), 3. Ničuškin (Dallas).

Florida - Minnesota 2:1 (1:0, 0:1, 1:0)
Branky
: 1. a 49. Jágr - 21. Zucker. Střely na branku: 29:40. Diváci: 15 426. Hvězdy zápasu: 1. Jágr, 2. Montoya, 3. Kulikov (všichni Florida).

Chicago - Ottawa 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)
29. Keith, 47. Anisimov (Rozsíval), 60. Desjardins. Střely na branku: 30:26. Diváci: 22 016. Hvězdy zápasu: 1. Keith, 2. Crawford (oba Chicago), 3. Karlsson (Ottawa).

Anaheim - Winnipeg 4:1 (2:0, 2:1, 0:0)
6. Rakell, 10. Bieksa, 26. Perry, 39. Kesler - 27. Myers. Střely na branku: 35:20. Diváci: 17 174. Hvězdy zápasu: 1. Rakell, 2. Gibson, 3. Bieksa (všichni Anaheim).