Kůň i s jezdkyní spadli do hluboké jámy a zvíře se z ní samo nedokázalo dostat....

Kůň i s jezdkyní spadli do hluboké jámy a zvíře se z ní samo nedokázalo dostat. Hasičům nakonec trvala záchranná akce čtyři hodiny. | foto: HZS Olomouckého kraje

Kůň, bobr, papoušci i hadi. Hasiči letos zvířata zachraňovali i chytali

  • 0
Nejen u požárů či dopravních nehod letos zasahovali hasiči z Olomouckého kraje. Za sebou mají i řadu výjezdů ke zvířatům. Ovšem zatímco při některých po nich lidé žádali jejich záchranu, při jiných se naopak chtěli nevítaných zvířecích návštěvníků zbavit.

První „zvířecí“ zásah absolvovali hasiči už čtvrtý den nového roku. Na okraji Olomouce se totiž na zamrzlém jezeře Poděbrady propadla žena, která chtěla zachránit svého psa, jenž skončil stejným způsobem ve vodě jen chvíli předtím.

„Žena byla v ledové vodě v otvoru asi patnáct metrů od břehu, pes dalších třicet metrů směrem do středu jezera. Hasiči se nejprve ženě pokoušeli hodit házecí pytlík, protože však foukal silný protivítr, nepodařilo se jim to,“ nastínila mluvčí krajského hasičského sboru Vladimíra Hacsiková.

Velitel zásahu proto rozhodl, že se k ní hasiči doplazí po zamrzlé hladině jezera s jedním dílem nastavovacího žebříku, což se následně podařilo. Následně se hasiči stejným plazivým způsobem dostali ke zvířeti, ovšem na pomoc si vzali také člun, na kterém je následně zbylá část jednotky společně s policejní hlídkou přitáhla ke břehu.

4. ledna 2015

Velmi podobný zákrok přitom absolvovali hasiči z olomoucké stanice hned o týden později na nedalekém Chomoutovském jezeře. Zde pro změnu zůstala ležet uprostřed zamrzlé vodní plochy vysílená srnka. I ta tak zažila jízdu na zásahovém člunu a poté se mohla vrátit zpět do přírody.

Že i volně žijící zvířata se občas neobejdou bez lidské pomoci potvrdil pak dubnový výjezd k bobrovi, který uvízl v bezpečnostním přelivu nádrže Nemilka v Zábřehu. Ze zhruba čtyři metry hluboké jámy se sám nedokázal dostat ven. Jeden z hasičů se k němu proto spustil a zvíře poté jednotka doslova vytlačila k přepadu, odkud pak už mohlo říčkou odplavat do bezpečí.

Odchytávat museli hasiči papoušky i hady

Hned čtveřici výjezdů k odchytům zvířat pak absolvovali hasiči z kraje v červenci. Ve dvou šlo o papoušky, kteří se rozhodli opustit své majitele a vydat se na svobodu.

„Šumperským majitelům zvířete, po kterém pátrali i prostřednictvím letáků, se 12. července ozval obyvatel Nového Malína s tím, že tam hledaný papoušek poletuje. Zvíře na místě reagovalo na hlas majitelky a na jméno, ale protože už byla tma, bálo se ze stromu sletět dolů. Přivolaní hasiči ho ale nakonec s pomocí výškové techniky bezpečně sundali,“ shrnula Hacsiková.

Méně úspěšní byli o týden později šternberští hasiči v Bělkovicích-Lašťanech. Než dojeli na místo, papoušek odletěl jinam a totéž se navíc následně opakovalo ještě jednou. Hasiči se poté s majitelem domluvili, aby se případně znovu ozval, až papouška opět objeví, a vrátili se na základnu. Další telefonát už ovšem nepřišel.

Další dva červencové odchyty pak měly opačný cíl, kdy se lidé chtěli zbavit nechtěné zvířecí návštěvy v podobě hadů. Nejprve byli hasiči 16. července přivoláni do Horního Štěpánova na Prostějovsku a ještě po cestě dostali hlášení od místní dobrovolné jednotky, že v obci žije také chovatelka těchto zvířat. Do poslední chvíle tak nebylo jasné, zda se od nich nečeká zásah proti exotickému či dokonce jedovatému hadovi uprchlému z terária.

„Po příjezdu však jednotka zjistila, že jde pouze o přerostlou užovku. Tu odchytila a vypustila do volné přírody,“ popsala závěr zásahu mluvčí.

Hned další den se pak na tísňovou linku obrátila žena z Čelechovic na Hané, které se nechtěný návštěvník usídlil někde pod dlažbou či v základech stavby. Když jí ale hasiči nastínili, že jedinou možností, jak se ke zvířeti dostat, je rozebrat dlažbu nebo vybourat část zdiva, žena jim oznámila, že si vše vyřeší sama a poslala je pryč.

Několikahodinová záchrana koně měla šťastný konec

Vůbec nejdramatičtější akci uplynulého roku se zvířetem v hlavní roli byl srpnový zásah u koně, který na Prostějovsku spadl na louce i s jezdkyní do zhruba čtyři metry hlubokého výkopu. Ženu dokázali vytáhnout kolemjdoucí, bezmocné zvíře ale zůstalo uvězněné na dně se zadníma nohama zabořenýma v blátě.

„Velitel zásahu povolal jednotky, které se specializují na práci v závalech. Hasiči si nejprve zajistili podmínky pro bezpečný zásah, a proto zapažili stěny výkopu, zajistili místo proti pádu zeminy v případě bagrování a neustále odčerpávali spodní vodu z výkopu. Spolu s bagristou poté začali hloubit pokračování výkopu, aby mohli koně snadněji vytáhnout,“ uvedla Hacsiková.

Záchrana koně z jámy

Zmítající se kůň se ovšem i nadále bořil do bahna a pokusy hasičů vytáhnout ho za ohlávku či pomocí popruhu na krku selhaly. Častý postup používaný v podobných situacích, tedy podvlečení popruhů pod břichem zvířete, totiž nebyl použitelný, protože kůň byl přitisknutý k zemi.

Hasiči navíc poté museli začít jednat rychle, protože po vybagrování další části výkopu začalo bahno s vodou zaplavovat také přední nohy koně. Nakonec je napadlo, že do výkopu umístí nastavovací žebřík, po kterém jeden z nich slezl a prostrčil popruh alespoň pod sedlem.

„Pomocí trámku pak hasiči koně za sedlo nadzvedávali, za hlavu ho tahali dopředu a dalšími trámky mu podpírali zadek, aby nezapadl zpět. Po několika pokusech se ho takto podařilo dostat ke kraji výkopu, podstrčit mu popruhy pod nohy a pomocí bagru mohl být konečně vytažen,“ popsala Hacsiková.

Velmi složitý a náročný čtyřhodinový zásah měl ale podle ní šťastný konec. Veterinář po prohlídce konstatoval, že kůň z celé nešťastné událost vyvázl pouze lehce zraněn a jinak v dobré kondici.