Britský astronaut Tim Peake.

Britský astronaut Tim Peake. | foto: AP

Haló, to je Země? ozvalo se z telefonu. Astronaut z ISS popletl číslo

  • 82
Špatné číslo občas vytočí každý. Pokud ovšem právě voláte z vesmíru, na „druhé straně“ vás mohou mít za pořádného blázna. Takovou zkušenost získal na Štědrý den britský astronaut Tim Peake. Jeho otázku, zda se dovolal na Zemi, považovala dáma u sluchátka za špatný vtip.

Ačkoli by se mohlo zdát, že posádka Mezinárodní vesmírné stanice je poněkud odříznutá od světa, díky moderním technologiím spojení se Zemí nepředstavuje žádný problém. Astronauti z oběžné dráhy běžně posílají vzkazy přes Twitter a kdykoli si mohou zavolat i domů.

Tim Peake, který stanici od poloviny prosince obývá s dalšími dvěma členy posádky ruské lodi Sojuz TMA-19M, má ovšem na telefonování smůlu. Na Štědrý den chtěl podle televize ABC své manželce Rebecce a dvěma dětem popřát veselé Vánoce, vytočil však špatné číslo.

„Haló, to je planeta Země?“ ozvalo se ze sluchátka nicnetušící ženy, která telefon zvedla. Ačkoli nedávný start rakety s Peakem na palubě sledovala se zatajeným dechem celá Británie, příjemkyně astronauta po hlasu pochopitelně nepoznala a celý hovor považovala za špatný vtip. Tim Peake se jí krátce poté omluvil na sociální síti Twitter.

25.prosince 2015 v 00:04, příspěvek archivován: 26.prosince 2015 v 15:17

I'd like to apologise to the lady I just called by mistake saying 'Hello, is this planet Earth?' - not a prank call...just a wrong number!

První Brit na oběžné dráze

Vánoční omyl nebyl prvním problémem, který Peaka od začátku mise potkal. Krátce poté, co se na ISS zabydlil, chtěl své zážitky z vesmíru vylíčit rodičům. V jeho rodném hrabství Západní Sussex ovšem telefon nikdo nezvedal. Nigel a Angela Peakovi byli zrovna na návštěvě u dcery, astronaut se tedy podle britské stanice ITV musel spokojit se vzkazem na záznamníku.

Tim Peake je oficiálně první britský astronaut, jeho misi na oběžné dráze proto pozorně sledují miliony lidí. Několik jeho krajanů sice Peaka v cestě do vesmíru předběhlo, ale kvůli pravidlům museli před nástupem do vesmírných lodí NASA přijmout americké občanství. Chemička Helen Sharmanová pak v roce 1991 letěla na stanici Mir pouze v rámci soukromé výpravy, mezi astronauty se tedy nepočítá (více se dočtete zde).

Tim Peake si mohl ponechat občanství své, jelikož se na ISS vypravil s Evropskou kosmickou agenturou (ESA), a jeho misi také posvětil Londýn.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video