Zeman: Tahle země je naše. Není a ani nemůže být pro všechny

  • 2771
Vstřícně vůči vládě Bohuslava Sobotky a naopak velmi kriticky vůči uprchlíkům mířícím do Evropy ve vánočním poselství vystoupil prezident Miloš Zeman. „Tahle země je naše a tahle země není a ani nemůže být pro všechny,“ prohlásil ve svém třetím vánočním projevu od nástupu do funkce v roce 2013.

Zopakoval své připomínky vůči tomu, jak se někteří politici staví k uprchlické vlně do Evropy. „Já se ptám, proč tito muži nevezmou do ruky zbraň a nebojují za svobodu své země proti Islámskému státu,“ řekl Zeman na adresu mladých silných mužů přicházejících ze Sýrie, jejíž část ovládá teroristická organizace, která si říká Islámský stát.

„Někdy si připadám jako Kassandra, která varuje před vtažením trojského koně do města, a jsem hluboce přesvědčen o tom, že to, čemu čelíme, je organizovaná invaze a nikoliv spontánní pohyb uprchlíků. Ti, kdo se zastávají migrantů, mluví o soucitu a solidaritě. Soucit je možný u starých, nemocných a především u dětí, ale velká většina nelegálních migrantů jsou mladí zdraví muži bez rodin,“ řekl Zeman.

Politici, kteří argumentují, že se do České republiky migrační vlna ještě nepřelila a že se proto není čeho obávat, prezidentovi připomínají bývalého pražského primátora Igora Němce, který v době povodní stál na mostě a říkal: „Situace je nad míru výtečná“. Dvě hodiny poté však voda zalila pražské metro (přečíst si o tom můžete zde).

Prezident tvrdí, že když se připravovala demonstrace zastánců přijímání uprchlíků k 17. listopadu, tak od jedné z českých zpravodajských služeb dostal informaci, že na transparentu této demonstrace měl být nápis „Tahle země není naše - Refugees welcome“. „Potom někdo poradil těmto organizátorům, že ten nápis je mimořádně hloupý, tak ho nahradili o něco méně hloupým nápisem Tahle země patří všem - Refugees welcome,“ prohlásil Zeman. Neřekl, od které tajné služby informaci dostal, ale z logiky věci, protože jde o dění uvnitř ČR, by mělo jít o civilní kontrarozvědku, tedy BIS.

Vláda vymanila ekonomiku ze svěrací kazajky, míní Zeman

Česká vláda podle prezidenta „odšpuntovala“ ekonomiku. „Vymanila jí ze svěrací kazajky škrtících opatření minulých pravicových vlád,“ pochválil prezident vládu Bohuslava Sobotky. Za dobrou zprávu označil i růst průměrné mzdy v letošním roce o tisíc korun.

Vánoční projev

„Jsme na druhém místě v Evropské unii hned za Německem pokud jde o nízkou míru nezaměstnanosti. A protože současně přibyla i volná pracovní místa, věřím, že ti, kdo opravdu chtějí pracovat, svoji práci najdou,“ ocenil klesající nezaměstnanost v Česku, čemuž pomohl hospodářský růst okolo čtyř procent.

Premiér Bohuslav Sobotka v reakci na Zemanova slova uvedl, že je rád, že ocenil dobré výsledky země a vlády, prezidenta však zkritizoval za jeho pohled na migrační krizi. „Svět a náš život jsou složitější, než nám dnes bylo vylíčeno z Lán,“ řekl předseda vlády (všechny reakce politiků čtěte zde).

Blbá nálada podle českého prezidenta skončila

Zeman také řekl, že „skončila blbá nálada a je důvod pro opatrný a kritický optimismus“. Výrokem o blbé náladě proslul bývalý prezident Václav Havel, který termín „blbá nálada“ použil v 90. letech při projevu v Rudolfinu. Zatímco větší část sálu Havlovi tleskala, tehdejší premiér Václav Klaus nikoli.

Prezident podpořil přijetí zákonů o elektronické evidenci tržeb a prokazování původu příjmů. „Nikdo nemá právo krást, nikdo nemá právo podvádět,“ řekl prezident. Bude proto podporovat tyto zákony, které jsou podle vlády ČSSD, ANO a KDU-ČSL klíčové pro omezení daňových úniků.

Zeman ve svém vánočním projevu také zopakoval svou dlouho opakovanou vizi, podle níž by se Česká republika měla podobat skandinávskému modelu sociálního státu. Podpořil progresivní zdanění příjmů fyzických osob i to, aby nejbohatší platili vyšší daně a výnos z daní pak ve velké míře směřoval do veřejného sektoru. Zeman argumentuje tím, že skandinávské země mají nejvyšší kvalitu života, včetně pravděpodobnosti dožití či nízké kriminality.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video