Zkrvavený Jaromír Jágr úpí na ledě.

Zkrvavený Jaromír Jágr úpí na ledě. | foto: AP

Jágr přišel o čtyři zuby, bolest ale přebilo další vítězství Floridy

• 183
V poslední hrací den hokejové NHL před třídenní vánoční přestávkou bylo na programu deset utkání. Do statistik se v nich zapsali útočníci Jaromír Jágr, Jiří Hudler a Radim Vrbata (všichni 0+1), když asistencemi přispěli k výhrám svých týmů.

Už páté vítězství v řadě, upevňující průběžnou pozici na postupových příčkách do play-off Východní konference, v úterý vybojovali ve formě hrající hokejisté Floridy.

Naposledy na domácím ledě přehráli 2:1 po samostatných nájezdech Ottawu a navázali tak na víkendový úspěch 5:4 rovněž z nájezdů proti Vancouveru. V obou případech se při penaltách prosadil talentovaný útočník Aleksander Barkov, jenž byl naposledy vyhlášen první hvězdou utkání.

Panthers svého soupeře během 65 minut hry přestříleli rozdílem třídy 40:16. Od většího přídělu Senators zachránil skvělý výkon brankáře Craiga Andersona, jenž inkasoval ze hry jen jednou. Ve 30. minutě aktivní domácí poslal do vedení Corban Knight za asistencí Quintona Howdena a Jaromíra Jágra.

Českou „68“ (22:02, +1, 2 střely, 0+1) už během první třetiny utkání postihla nepříjemná situace po zásahu holí v obličeji od ottawského Alexe Chiassona. Lídr Floridy dokonce přišel o čtyři zuby a na sociálních sítích si po skončení souboje svým tradičním humorem s přiloženou fotografií napsal Santovi o nové.

23.prosince 2015 v 05:32, příspěvek archivován: 23.prosince 2015 v 09:37

Dear Santa, can I get a new teeth for Christmas :) it's going to be tough to eat-good -at least I don't get fat :))) pic.twitter.com/mifGcolCdP

„Ztratil jsem několik zubů, ale zato jsem se na ledě zrychlil. To jste mohli vidět při samostatném úniku. Nechci slyšet žádné narážky, že jsem pomalý, když jsem se propracoval k brejku,“ žertoval s zámořskými novináři ohledně brejku z nastavení, kdy se sám řítil na Andersona.

Dobrá nálada českého útočníka tak jen dokresluje pohodu, která vládne v kabině Panthers. O zisk dvou bodů už z řádné hrací doby domácí ale nakonec obral v 42. minutě využitou přesilovkou Mark Stone. Během rozhodujících nájezdů však skórovali pouze floridští útočníci Brandon Pirri a zmiňovaný Barkov.

Hokejisté Vancouveru těsnou výhrou 2:1 vyloupili led finalistů posledního Stanley Cupu Tampy Bay. Asistencí u úvodní trefy vítězů z hole Svena Baertschiho se na tom podílel i Radim Vrbata (13:13, +2, 1 střela, 0+1). Lightning vyrovnáním za početní převahy vrátil do hry ve 40. minutě Jonathan Marchessault, vítěznou akci si ovšem schoval na 52. minutu Daniel Sedin. V sestavě Tampy opět chyběl zraněný Ondřej Palát, obránce Andrej Šustr (11:31, -1) nebodoval.

Češi v NHL:

1. David Krejčí (BOS), 33z.- 31b.(9+22)
2. Tomáš Plekanec (MTL), 36z.- 27b.(7+20)
3. Jaromír Jágr (FLA), 32z.- 25b.(10+15)
4. Jakub Voráček (PHI), 34z. - 23b.(3+20)
5. Martin Hanzal (ARI), 26z.- 20b.(5+15)
6. Jiří Hudler (CGY), 31z.- 19b.(5+14)
7. Radim Vrbata (VAN), 34z. - 18b.(10+8)
8. T. Fleischmann (MTL), 36z. - 17b.(8+9)
9. Michael Frolík (CGY), 30z. - 16b.(7+9)
10. Tomáš Hertl (SJS), 33z. - 13b.(3+10)

Stejně jako finalisté před vánoční přestávkou narazili i obhájci Stanley Cupu. Ve šlágru hracího dne Chicago podlehlo Dallasu, vedoucímu celku Západní konference i celé NHL, jasně 0:4. První hvězdou byl zvolen gólman Stars Antti Niemi, jenž na čisté konto potřeboval 20 zákroků. V hlasování zámořských novinářů dostal přednost i před Patrickem Sharpem, jenž si při premiéře proti bývalým dlouholetým spoluhráčům odnesl bilanci gólu a asistence.

Nejofenzivnější celek soutěže poslal do vedení ve 30. minutě využitou přesilovkou Jason Spezza. Ve třetí třetině pak přidali pojistky zmiňovaný Sharp, Colton Sceviour a Mattias Janmark. Na ledě se v utkání představila elitní trojice tabulky kanadského bodování. Vedoucí Patrick Kane (50 bodů, 21+29) se ale neprosadil a na druhého Tylera Seguina (46 bodů, 19+27) se díky jedné asistenci dotáhl parťák Jamie Benn (46 bodů, 22+24). S pěti střeleckými pokusy se zařadil mezi nejaktivnější útočníky Dallasu Aleš Hemský (14:59, +/-: 0, 5 střel), tak jako hostující bek Michal Rozsíval (16:26, -1, 1 střela) ale nebodoval.

Ani napodruhé se po nedávném povolání z farmy nedočkal premiéry v NHL útočník Tomáš Nosek. Domácí nezdar Detroitu 3:4 s New Jersey sledoval jen jako nehrající náhradník. Stejná role podruhé za sebou připadla i na zkušeného Patrika Eliáše, jehož opět trápí bolavé koleno.

Devils, v sestavě z Čechů tak pouze s Jiřím Tlustým (11:28, +/-: 0), pomohly k triumfu rychlé tři branky z úvodu duelu. V rozmezí 13. a 15. minuty postupně vyhnali Jimmyho Howarda na střídačku Kyle Palmieri, Jordin Tootoo a David Schlemko. Střídající Petr Mrázek v dalším průběhu z 11 střel již jen jednou inkasoval, Red Wings v obraně s Jakubem Kindlem (15:18, +/-: 0) ale tři vstřelené góly na bodový zisk nestačily.

Za Calgary u výhry 4:1 nad Winnipegem nastoupil z trojice Čechů jen Jiří Hudler (18:23, +1, 1 střela), jenž jednou asistencí pomohl spoluhráči Johnnymu Gaudreauovi k hattricku. Michael Frolík je stále mimo hru kvůli zranění (stejně jako gólman Jets Ondřej Pavelec) a obránce Ladislav Šmíd byl jen mezi nehrajícími náhradníky Flames.

Boston - St. Louis 0:2 (0:0, 0:0, 0:2)
48. Tarasenko, 53. Fabbri. Střely na branku: 32:29. Diváci: 17 565. Hvězdy zápasu: 1. Allen, 2. Tarasenko (oba St. Louis), 3. Rask (Boston).

NY Rangers - Anaheim 3:2 v prodl. (1:1, 0:0, 1:1 - 1:0)
18. a 43. Brassard, 63. Zuccarello - 12. Perry, 58. Rakell. Střely na branku: 22:19. Diváci: 18 006. Hvězdy zápasu: 1. Brassard, 2. Zuccarello (oba Rangers), 3. Rakell (Anaheim).

Detroit - New Jersey 3:4 (1:3, 1:0, 1:1)
19. Larkin, 33. Green, 55. Sheahan - 13. Palmieri, 13. Tootoo, 15. Schlemko, 43. Kalinin. Petr Mrázek odchytal za Detroit 44 minut, z 11 střel inkasoval 1 gól a úspěšnost zásahů měl 90,9 procenta. Střely na branku: 28:17. Diváci: 20 027. Hvězdy zápasu: 1. Palmieri (New Jersey), 2. Sheahan, 3. Green (oba Detroit).

Tampa Bay - Vancouver 1:2 (0:1, 1:0, 0:1)
40. Marchessault - 16. Bärtschi (Vrbata), 52. D. Sedin. Střely na branku: 27:19. Diváci: 19 092. Hvězdy zápasu: 1. D. Sedin (Vancouver), 2. Marchessault, 3. Callahan (oba Tampa).

Minnesota - Montreal 2:1 (1:0, 0:0, 1:1)
13. Pominville, 45. Coyle - 53. Carr. Střely na branku: 22:25. Diváci: 19 105. Hvězdy zápasu: 1. Kuemper, 2. Coyle, 3. Pominville (všichni Minnesota).

Dallas - Chicago 4:0 (0:0, 1:0, 3:0)
30. Spezza, 41. Sharp, 43. Sceviour, 55. Janmark. Střely na branku: 32:20. Diváci: 18 532. Hvězdy zápasu: 1. Niemi, 2. Sharp, 3. Spezza (všichni Dallas).

Calgary - Winnipeg 4:1 (2:1, 0:0, 2:0)
5., 56. a 59. Gaudreau (na druhou Hudler), 11. Colborne - 20. Myers. Střely na branku: 33:20. Diváci: 19 289. Hvězdy zápasu: 1. Gaudreau, 2. Brodie, 3. Monahan (všichni Calgary).

Arizona - Toronto 3:2 (2:1, 0:1, 1:0)
16. a 16. Doan, 47. Murphy - 16. Van Riemsdyk, 35. Kadri. Střely na branku: 26:39. Diváci: 12 234. Hvězdy zápasu: 1. Doan, 2. Domingue, 3. Murphy (všichni Arizona).

Florida - Ottawa 2:1 po sam. nájezdech (0:0, 1:0, 0:1 - 0:0)
30. Knight (Jágr), rozh. nájezd Pirri - 42. Stone. Střely na branku: 40:16. Diváci: 14 538. Hvězdy zápasu: 1. Barkov (Florida), 2. Anderson (Ottawa), 3. Huberdeau (Florida).

Los Angeles - San Jose 3:5 (2:1, 1:1, 0:3)
2. a 38. Toffoli, 5. Lewis - 39. a 59. Burns, 47. a 48. Pavelski, 13. J. Thornton. Střely na branku: 36:23. Diváci: 18 493. Hvězdy zápasu: 1. Pavelski, 2. J. Thornton (oba San Jose), 3. Toffoli (Los Angeles).