Stonehenge se do Anglie přestěhovalo rozebrané, ukazují nálezy

Jedna z nejzajímavějších historických staveb má podle některých odborníků za sebou bohatou historii. Stála prý původně ve Walesu, pak ji její stavitelé zbourali a převezli na jih Anglie, kde ji postavili znovu.

Zatmění slunce nad Stonehenge | foto: Reuters

Zdálo by se, že slavný komplex Stonehenge už nemůže ničím zásadním překvapit. Ale nejnovější studie britských vědců publikovaná v časopise Antiquity odhalila záhadnou čtyřsetletou mezeru v historii slavné kamenné svatyně a nabízí k ní překvapivé vysvětlení.

Tým vedený archeologem Mikem Parker Pearsonem z University College London se zabýval kameny, které tvoří vnitřní podkovovitý prstenec monumentu. Tyto kameny jsou méně nápadné než pískovcové megality, jež vytvářejí notoricky známou siluetu Stonehenge, ale neméně pozoruhodné. Tvoří je zvláštní druh doleritu, který se na Britském souostroví nachází pouze ve Walesu v pohoří Preseli. Z něj je to ke Stonehenge na Salisburských pláních po souši asi 290 kilometrů. Preseliské kameny použité ke stavbě Stonehenge jsou vysoké až dva a půl metru a váží od jedné do dvou tun. Pravěcí stavitelé je vylomili ze skály a pak transportovali na vzdálenost, která s odstupem pěti tisíciletí bere dech. Málokomu by se zamlouvalo šlapat tři sta kilometrů pěšky s batohem na zádech. Vláčet s sebou dvoutunový balvan by nechtěl už vůbec nikdo.

Samotná těžba kamene nebyla podle Pearsona tak náročná. Skála v Preseli je zformovaná do mohutných sloupů a pravěkým kameníkům stačilo vrazit do vhodných puklin dřevěné klíny a pak počkat, až v dešti nasáknou vodou a nabobtnají. Pnutí skálu rozlámalo a kameny byly volné. Transport kamenných bloků byl zvládnutelný i bez moderní techniky. Z Indie, Japonska nebo z Číny známe příklady, kdy k přemístění podobně velkých kamenů stačí šedesát mužů nesoucích náklad na dostatečně pevné dřevěné mříži. Jednoduché to však není. Mistrovství museli dávní kameníci prokázat už na samém začátku cesty. Z lomu vedly jen úzké cesty široké necelé dva metry. Nepřipadalo do úvahy, aby tu lidé posouvali balvany na dřevěných válcích. Na to nebylo v úzkém koridoru dost místa. Pearson a jeho spolupracovníci předpokládají, že lidé s pomocí lan a pák naložili kámen na dřevěné „saně“ a na těch pak odvlekli náklad z lomu ven na volné prostranství.

Štáb iDNES.cz natáčel ve Stonehenge na jaře 2015:

21. března 2015

Chybějící půltisíciletí

Už v roce 2011 odhalili vědci v pohoří Preseli v lokalitě Craig Rhois-y-felin pravěký kamenolom, kde byly lámány kameny pro Stonehenge. Našli tu kamenné nástroje, cesty, rampy pro nakládání kamenů na saně a mnoho dalších pozůstatků po těžbě. Usilovně pátrali po jakýchkoli organických zbytcích, které by bylo možné datovat radiouhlíkovou metodou. Bohužel, zdejší půda je silně kyselá, a tak se v ní nedochovaly kosti zvířat, jejichž masem se lamači kamene živili. Naštěstí si tito lidé dopřávali i svačinu z ořechů a opékaných kaštanů. Skořápky z těchto plodů se dochovaly a ukázaly, že kameny pro Stonehenge byly nalámány kolem roku 3 500 př. n. l. Vlastní budování Stonehenge ale nezačalo před rokem 3000 př. n. l. Kde byly nalámané kameny pět staletí? Elegantní vysvětlení nabízí představa, že těch pět set let věnovali budovatelé transportu kamenů z pohoří Preseli na místo stavby na Salisburských pláních. Znamenalo by to, že za rok postrčili balvany o nějakých 600 metrů. To však považuje Parker Pearson za krajně nepravděpodobné.

Do úvahy připadá několik cest pro dopravu kamenů z pohoří Preseli na Salisburské pláně. Vedle kompletně suchozemské cesty jsou tu i varianty s delšími či kratšími úseky přepravy na lodích po moři. Pearson je ale přesvědčen, že ani při kompletně suchozemském transportu, který považuje za nejpravděpodobnější, nezabrala doprava kamenů z pohoří Preseli na Salisburské pláně mnoho času. Pravěcí lidé byli při transportu megalitů velmi zruční a postupovali poměrně rychle.

Mike Parker Pearson se proto domnívá, že původně byla svatyně z preseliských kamenů postavena ve Walesu poměrně blízko lomu. Sloužila náboženským obřadům půl tisíciletí, než byla rozebrána, přenesena na Salisburské pláně a tam znovu postavena. Proč by to ale dávní lidé dělali? Nebylo by jednodušší ponechat svatyni svému osudu a Stonehenge zbudovat z místního, snáze dostupného materiálu? Parker Pearson se domnívá, že pro lidi, kteří se před 5000 roky rozhodli přesídlit z pohoří Preseli na Salisburské tkáně, měly kameny zvláštní význam. Snad každý z kamenů, kterých bylo původně kolem osmdesáti, představoval některého z jejich zemřelých předků.

O tom, že v období mezi roky 3500 př. n. l. a 3000 př. n. l. se lidé z Walesu na Salisburské pláně stěhovali, svědčí hrob muže nalezený jen 2,5 kilometru od Stonehenge. Izotopové analýzy kostry staré 3 400 let odhalily, že tento člověk sice zemřel na Salisburských pláních, ale narodil se ve Walesu a strávil tam značnou část života.

Stonehenge přitahuje turisty z celého světa

Superhenge

Mike Parker Pearson plánuje pátrat v pohoří Preseli po místě, kde stála původní svatyně. Těžko odhadovat, jaké výsledky tento výzkum přinese. Můžeme se ale dočkat dalších velkých překvapení. Třeba podobných, na jaká vědci narazili na Salisburských pláních v okolí Stonehenge v rámci Stonehenge Hidden Landscapes Project. Pomocí geofyzikálních metod a dalších moderních postupů se podařilo odhalit celou řadu staveb, které vytvářely se Stonehenge důmyslný komplex. K nově objeveným stavbám patřilo například „superhenge“ v místě zvaném Durrington Walls. Šlo o největší známou stavbu tohoto typu. Po obvodu měřila 1,5 kilometru.

Před 4500 roky vybudovali pravěcí lidé v mělkém údolí poblíž řeky Avon kruhový příkop a val, jehož zbytky jsou patrné jako terénní vlna i dnes. Geofyzikální výzkum odhalil další, doposud skryté součásti stavby. Přiléhala k ní řada asi 60 mohutných dřevěných sloupů nebo kamenných pilířů vysokých až čtyři a půl metru. Některé z těchto kamenů zřejmě leží povalené pod současným terénem a podařilo se je odhalit teprve nyní s využitím nejmodernější techniky. Vztyčený zůstal například pilíř, kterému se přezdívá „The Cockoo Stone“ čili „Kukaččí kámen“. Pokud jsou zbývající kameny skryté pod zemí stejné, byla kamenná řada u Durrington Walls postavena z místního kamene. Součástí komplexu byly i velké jámy, jejichž umístění respektovalo astronomickou orientaci a prozrazují propojení „superhenge“ se Stonehenge vzdáleným asi tři kilometry.

Díky Stonehenge Hidden Landscapes Project se tak zcela změnil náhled na svatyni, která vyrostla před 5000 roky na Salisburských pláních. Pravěcí lidé ji zbudovali jako součást mnohem rozsáhlejšího komplexu staveb, které tvořily v krajině vzájemně propojený systém.

Autor:
  • Nejčtenější

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

v diskusi je 125 příspěvků

26. března 2024

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo...

Z jaderné triády zbyly Britům už jen ponorky. A ty musejí posílit

v diskusi je 76 příspěvků

27. března 2024

Jadernou triádu tvoří strategické bombardéry s jadernými zbraněmi, mezikontinentální balistické...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hlučínsko patří nám. Před 100 lety byl podepsán definitivní protokol o hranici

v diskusi je 41 příspěvků

28. března 2024

Před 100 lety definitivně skončily tahanice o československo-německé hranice. 28. března 1924 byl...

Rusko zastavilo odlet na ISS s první Běloruskou, letět měla i Američanka

v diskusi je 50 příspěvků

21. března 2024  10:23,  aktualizováno  14:26

Ve čtvrtek 21. března se necelých deset minut před půl třetí odpoledne měla vydat na Mezinárodní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Američané odepsali modul, který je vrátil po půl století na Měsíc

v diskusi je 20 příspěvků

28. března 2024,  aktualizováno  11:41

Od začátku letošního roku je na Měsíci a kolem něj poměrně rušno. Vedle řady sond, které zamířily...

Za vyhynutím dinosaurům mohla být i doba temna

v diskusi nejsou příspěvky

29. března 2024

Dopad planetky je nyní většinou odborníků považován za hlavní příčinu vyhynutí zhruba 73 až 76 %...

Podívejte se na Boeing C-17 Globemaster, který do Česka přivezl nové vrtulníky

v diskusi nejsou příspěvky

29. března 2024

V sobotu 23. března dosedl v Praze nákladní letoun USAF, který vezl obzvlášť cenný náklad. Z...

Dočasná raketa se po téměř 70 letech loučí. Bude startovat naposledy

v diskusi jsou 4 příspěvky

28. března 2024  15:36,  aktualizováno  19:54

Tento čtvrtek stojí na startovací rampě mysu Canaveral poslední potomek raket Thor, nosič Delta IV...

Američané odepsali modul, který je vrátil po půl století na Měsíc

v diskusi je 20 příspěvků

28. března 2024,  aktualizováno  11:41

Od začátku letošního roku je na Měsíci a kolem něj poměrně rušno. Vedle řady sond, které zamířily...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...