Pád snowboardu, průjezd sklem. Triky Bodu zlomu vznikaly u nás

  • 1
Po Muži na laně si tuzemská společnost UPP připsala další výrazný záznam do hollywoodské kroniky. Vyrobila na dvě stě trikových záběrů pro akční film Bod zlomu, který jde do našich kin v poslední den roku.

Policista pronikne v utajení do zlodějského gangu, který své akce staví na dokonale zvládnutých extrémních sportech a uznává jediný zákon, totiž zemskou gravitaci. To je výchozí situace kultovního akčního filmu z roku 1991, ale také jeho premiérové verze určené pro milovníky adrenalinových zážitků, která do českých kin vstoupí na silvestra.

S nadsázkou by se dalo říci, že se k nám vlastně vrátí. Značná část digitálních triků totiž vznikala v pražském studiu UPP, které se už podílelo na velkofilmech 2012, Město 44 či Wolverine a nyní pracuje na ostře sledovaném fanouškovském titulu Warcraft.

„Pokud jde o Bod zlomu, práce na něm trvaly v našem studiu zhruba sedm měsíců a podílelo se na nich více než sedmdesát lidí pod vedením supervizora vizuálních efektů Viktora Müllera,“ potvrzuje šéf UPP Vít Komrzý. Dodává, že režisér remaku Ericson Core se sice snažil co možná nejvíce akčních scén natočit reálně, přesto řada vypjatých okamžiků potřebovala přece jenom trikovou „výpomoc“.

Ve firmě UPP vzniklo na dvě stě záběrů pro několik velkých scén. Patří k nim například pád snowboardu do hlubiny, který se kvůli bezpečnosti herců i kaskadérů celý připravoval jako „full CG“, což znamená plně digitálně.

Rovněž z bezpečnostních důvodů se vytvářely triky pro některé horolezecké scény na skalách, případně se dodatečně namísto obličejů kaskadérů dosazovaly tváře herců. Grafici UPP také počítačově modelovali průjezd motorky sklem.

„Zajímavou a náročnou práci představovalo modelování, animování a komponování řítící se kamenné laviny,“ vzpomíná Viktor Müller. „Navíc jsme dotvářeli přírodní prostředí tam, kde bylo třeba přidat části skalisek, lesa i jiných útvarů.“

Včetně vodopádů

První Bod zlomu natočila v roce 1991 pozdější nositelka Oscara za válečné drama Smrt čeká všude, režisérka Kathryn Bigelowová. Hlavní role tehdy měli Patrick Swayze, Keanu Reeves a surfaři. Nová verze objevila i jiné fyzicky náročné sporty, které jsou právě v módě, přidala rovněž pestré scenérie, protože se natáčela v desítce zemí čtyř kontinentů včetně pověstných Andělských vodopádů ve Venezuele.

Režisér snímku Core, původně kameraman, který snímal žánrově příbuzný akční hit Rychle a zběsile, stál za kamerou i v případě Bodu zlomu. Což podle herečky Teresy Palmerové znamenalo velkou výhodu, protože měl vliv „na každý jednotlivý prvek celkového výsledku“.

Hlavní roli získal Luke Bracey, který od dětství surfuje a hraje ragby, také ostatní aktéři byli vybráni hlavně s ohledem na fyzickou zdatnost. Předběžný rozpočet projektu se odhadoval na sto milionů dolarů a jako první viděli výsledek fanoušci v Asii – od Číny přes Indonésii a Filipíny po Thajsko; v dalších desítkách zemí startuje o Vánocích.