Hillary Clintonová

Vydáno 09.11.2016
Bývalá první dáma Spojených států, senátorka a ministryně Hillary Clintonová byla první ženou v dějinách, která kandidovala do Bílého domu za jednu z velkých politických stran. Z voleb ale úspěšně nevyšla, porazil ji republikán Donald Trump.

Prezidentská kandidátky Hillary Clintonová na tiskové konferenci v New Hampshiru (11. srpna 2015). | foto: Reuters

Rodačka z Chicaga v roce 1973 absolvovala právnickou fakultu Yaleovy univerzity. O rok později pracovala pro Sněmovnu reprezentantů na prošetřování dokumentů v Nixonově aféře Watergate. Po studiích odešla s Billem Clintonem do Arkansasu, kde učila právo na Arkansaské univerzitě. Pracovala i na úspěšné prezidentské kampani Jimmyho Cartera. Živila se jako advokátka.

V říjnu 1975 se vdala za Billa Clintona, který byl 42. prezident USA. Mají dceru Chelsea Victorii.

V prvním pokusu o post v Bílém domě Clintonová prohrála s Barackem Obamou. Pak v jeho vládě zastávala post ministryně zahraničí.

Svou druhou kandidaturu na prezidentku USA ohlásila v dubnu 2015 a získala na konventu demokratů potřebný počet delegátů. Po oznámení výsledků prezidentských voleb Clintonová pogratulovala Donaldu Trumpovi k vítězství a svým příznivcům poslala na Twitteru děkovný vzkaz: „Ať se stane cokoli, děkuji vám za vše“ - (více čtěte ZDE).

Roku 1979 byla Clintonová jako první žena jmenována partnerem v právnické kanceláři Rose Law Firm. Dvakrát byla uvedena v seznamu sta nejvlivnějších amerických právníků. Když byl její muž guvernérem státu Arkansas působila mimo jiného v řadě dobročinných organizací. Figurovala i v představenstvu společnosti Wal-Mart.

V roce 1993 byl manžel Bill Clinton zvolen prezidentem USA. Během jeho prvního prezidentského období podnikla Hillary Clintonová cestu po jihu Asie, kde obhajovala lidská a ženská práva. S Madeleine Albrightovou cestovala do postkomunistických zemí, kde se mimo jiných setkala i s Václavem Havlem.

Roku 1993 ji Clinton jmenoval předsedkyní pracovní komise pro reformu zdravotnictví a povinného zdravotního pojištění, ale výsledný návrh, přezdívaný Hillarycare, byl velmi nepopulární a neprošel Kongresem.

Při aféře Whitewater, ve které Clintonovi figurovali jako podílníci ve zkrachovalé developerské firmě, kde se jejich společník dopustil daňových podvodů a Clintonovi byli obviňováni ze střetu zájmů, byla v lednu 1996 jako první manželka prezidenta USA předvolána před velkou porotou.

Její manželství s Billem Clintonem upoutalo pozornost po jeho skandálu s praktikantkou Monicou Lewinskou v roce 1998.

Po Clintonově znovuzvolení v listopadu 1996 se stáhla a podporovala drobnější změny v sociální oblasti, například se zasazovala se o dotace pro plánované rodičovství. Snažila se také o zjednodušení adopci.

Hillary Clintonová byla také první žena prezidenta, jež měla k dispozici více pracovníků a poradců než viceprezident.

Osm let, od ledna 2001 do ledna 2009, byla senátorkou za stát New York.

V lednu 2007 Clintonová oznámila kandidaturu na post prezidenta Spojených států za Demokratickou stranu. Její nejvážnější protikandidát Barack Obama však po několikaměsíčním těsném souboji v posledních prezidentských primárkách strany překročil hranici potřebných 2 118 delegátů a kandidaturu oficiálně získal 27. srpna na sjezdu Demokratické strany. Clintonová uznala porážku a na sjezdu i během volební kampaně Obamu podpořila.

V lednu 2009 byla jmenována ministryní zahraničí. Na podzim 2012 utrpěla otřes mozku a začala mít i zdravotní problémy. Na počátku druhého Obamova volebního období ji proto ve vládě nahradil John Kerry.

Autor:
Fotogalerie