Lidé v Pekingu nosí kvůli znečištěnému ovzduší ochranné masky (18. prosince...

Lidé v Pekingu nosí kvůli znečištěnému ovzduší ochranné masky (18. prosince 2015) | foto: Reuters

Peking očekává další Airpokalypsu, úřady varují před vysokým znečištěním

  • 15
Čínské úřady v pátek varovaly před znečištěním ovzduší. V Pekingu vyhlásily nejvyšší rudý stupeň ekologického ohrožení. Špatný stav ovzduší během následujících dní přiživí nepříznivé počasí, které do hlavního města dorazí z centrálních regionů.

Podle agentury Reuters lze nejhorší stav ovzduší v Pekingu očekávat od sobotního večera až do úterý. Podle Národního meteorologického střediska bude viditelnost v metropoli a další městech v regionu maximálně jeden kilometr.

Čistý vzduch z Kanady

Kanadská společnost Vitality Air, která obchoduje s čerstvým vzduchem z hor, má nyní přehršel objednávek z Číny. Cena jednoho kanystru s čistým kanadským vzduchem začíná na čtrnácti dolarech (asi 350 korun). „Chtěli jsme udělat něco zábavného a šíleného, tak jsme zkusili prodávat vzduch,“ říká spoluzakladatel firmy Moses Lam pro CNN. Pro pravý vítr z hor jezdí do národního parku Banff v Albertě.

Koncentrace částic PM2,5 (drobné částice pevného skupenství rozptýlené ve vzduchu, jejich zvýšená koncentrace může způsobovat závažné zdravotní problémy, pozn. red) se budou pohybovat nad úrovní 500 mikrogramů na metr krychlový. Už v případě polovičního zamoření doporučují úřady obyvatelstvu nevycházet.

Peking vyhlásil rudý stupeň ohrožení poprvé minulý týden (více zde). Polovina vozidel nesměla vyjíždět do ulic, školy byly uzavřeny a venkovní stavební práce zakázány. Zákaz venkovních aktivit školní mládeže platil minulý týden i v Šanghaji.

Situace se však později zlepšila a nad hlavním městem dokonce vysvitlo slunce (více o zlepšení stavu ovzduší se dočtete zde). Katastrofický stav ovzduší v uplynulých týdnech lidé na sociálních sítích překřtili na Airpokalypsu.

Neprostupný smogový závoj, který pravidelně halí čínská velkoměsta a jejich okolí, donutil vládu v minulosti podstoupit do té doby nevídané ekologické kroky. Úřady se například rozhodly uzavřít poslední ze čtyř velkých uhelných elektráren u Pekingu.

Opatření proti znečištění ovzduší

Letos už produkci ukončily elektrárny společností Guohua Electric Power Corp. a Beijing Energy Investment. A příští rok by měla přestat pracovat i elektrárna společnosti China Huaneng Group Corp., která ročně vyprodukovala 845 megawattů (pro srovnání: Temelín má celkový výkon 2 110 MW).

Čínská vláda už v únoru loňského roku nařídila na popud ekologů 15 tisícům továren, aby veřejnosti v reálném čase poskytovaly údaje o svých emisích. Kontrolovat produkci emisí tak mohou i obyčejní lidé. Politici experimentovali také s řadou dalších dílčích opatření. V hlavním městě například omezují provoz automobilů, některým továrnám zakázali výrobu a dokonce přikročili k zákazu grilování (více čtěte zde).

Ani stamilionové investice a přísná vládní nařízení však podle ekologů nepřinesou okamžité změny. Zlepšení kvality ovzduší a životního prostředí obecně podle nich zabere mnoho let. Opakující se rekordní znečištění jim dávají - naneštěstí pro obyčejné Číňany - za pravdu.

Čínský umělec Bratr Nut protestuje proti znečištěnému ovzduší originálně:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video