Justiční stráž Krajského soudu v Ostravě přivádí obžalovaného Petra Kramného k jednání do soudní síně. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Těžký den pro Kramného. Revizní posudek se přiklonil k zabití elektřinou

  • 442
Manželku a dceru Petra Kramného na dovolené v Egyptě nezabila otrava z jídla, ale jednoznačně zásah elektrickým proudem. Tak zní závěr soudních lékařů z Fakultní nemocnice v Českých Budějovicích, kteří zpracovávali revizní posudek. Právě jejich závěry měly do tohoto případu u Krajského soudu v Ostravě vnést jasno.

Předvoláním dalších znalců soudkyně hodlala vyřešit fakt, že zatímco ostravští soudní znalci jasně řekli, že matka s dcerou zemřely po zásahu elektřinou, znalci obhajoby to jednoznačně odmítli a uvedli, že na smrti má vinu otrava z jídla.

Obhájkyně Jana Rejžková však na začátku čtvrtečního líčení požádala o odložení jednání, protože revizní posudek obdržela jen dva dny před líčením. „Žádost se zamítá, protože čas na prostudování se nám jeví jako dostatečný,“ reagovala soudkyně Renata Gilová.

Českobudějovický soudní lékař Zdeněk Šenkýř sdělil, že proudová stopa na zádech Moniky Kramné vznikla nepochybně ještě zaživa.

„Lze to jednoznačně přičíst působení elektřiny. Naopak možnost úmrtí žen vinou toxického šoku můžeme vyloučit,“ uvedl Šenkýř.

Na závěr prohlásil, že po komplexním zhodnocení všech důkazů nelze uvažovat o jiné příčině smrti, než náhlém selhání srdce po zásahu elektrickým proudem.

„Chybějící proudovou známku na těle dívky lze vysvětlit například větší vodivostí těla, není to nic mimořádného. Dehydrataci jako příčinu smrti zcela vylučujeme,“ prohlásil znalec.

Další z jihočeských znalců František Vorel zdůvodnil odlišnost posudku obžaloby a obhajoby také tím, že znalci obhajoby měli velmi málo času. Přesto se určitým jejich závěrům podivoval. „Některé odpovědi znalců obhajoby jsou takové, že buď jde o základní neznalost, nebo úmyslné zkreslení. Jinak si to neumím vysvětlit,“ konstatoval Vorel.

Údajně zvracel, ale poté vypumpovali celou misku

Znalci se také pozastavili nad tím, že zatímco Kramný uváděl, že před zjištěním úmrtí manželky a dcery zvracel, poté v nemocnici při vypumpování žaludku získali plnou misku tekutiny.

„Také kdyby se Monika Kramná stravovala a měla průjmy tak, jak obžalovaný popisoval, tak by nebyl nalezen v jejich střevech mazlavý obsah, sdělil Vorel.

Obhájkyně Rejžková upozornila, že při pitvě nebyl odebrán histologický materiál z údajných míst po vstupu elektrického proudu, na což upozorňuje zároveň revizní znalecký posudek, který to označuje za chybu.

Podle obhájkyně je tak závěr původního posudku ostravských patologů nepřezkoumatelný.

Jsem unavená a otrávená, konstatovala obhájkyně

Obhájkyně Kramného upozornila také na fakt, že po převozu těl do Česka chyběla část jater, žaludek a další části vnitřností. „Je pravda, že v některých zemích světa se při pitvě neodebírá žaludeční obsah, ale celý žaludek. Proto si myslím, že byl odebrán, ale je to jen moje úvaha, nikoliv jasné konstatování, že tomu tak je,“ konstatoval znalec Vorel a sdělil, že egyptský patolog postupoval jednoznačně: měl informaci o otravě, tak odebral orgán k toxikologickému vyšetření.

V závěru soudkyně Gilová smetla všechny návrhy obhajoby na další dokazování. Rejžková žádala předvolat egyptského právníka, který se případem zabýval, stejně také opětovně i znalce obhajoby, aby mohli na revizní posudek reagovat. „Se závěry revizního posudku nesouhlasí a můj klient má právo na obhajobu,“ sdělila. Soudkyně to odmítla jako nadbytečné s tím, že znalci obhajoby mohli své závěry vysvětlovat déle než sedm hodin.

„Odmítnutí bylo velmi předvídatelné,“ konstatovala obhájkyně a nakonec jednací místnost opustila značně rozladěna. „Nebudu se vyjadřovat, jsem unavená a otrávená,“ odmítla poprvé novináře.

Jednání se chýlí ke konci, na programu závěrečné návrhy

Naopak státní zástupce Vít Legerský byl zjevně spokojen. „Z revizního posudku vyplynulo, co se stalo,“ zmínil a na dotaz, zda bude zvažovat právní kroky proti znalcům obhajoby například za křivé svědectví, poznamenal, že nic není nemožné, ale nyní se tím jistě nebude zabývat. „Ale do budoucna by se mělo zvážit, zda je takové jednání akceptovatelné,“ reagoval.

Soudní pře pokračuje v pátek, kdy se začnou číst závěrečné návrhy. Obhájkyně už předem avizovala, že má připraveno více než šedesát stran textu.

Kramnému hrozí za dvojnásobnou vraždu patnáct až dvacet let, případně výjimečný trest až třicet let. Ačkoliv egyptské úřady Kramnému nic nedokázaly, tuzemští policisté ho na základě výsledků pitvy obvinili a od loňského února je ve vazbě.

Pokračuje soudní líčení:

14. září 2015

,