KVĚTEN: Zprošťující rozsudek pro Janu Nagyovou a vojenské zpravodajce

  • 41
Aféra z června 2013, kdy policejní zátah na Úřadu vlády smetl vládu premiéra Petra Nečase, dospěla v květnu k zajímavému rozuzlení. Soudkyně Helena Králová na základě Nečasovy výpovědi zprostila obžaloby lidi, kteří stáli u zrodu případu: Janu Nagyovou, dnes Nečasovou, i trojici vojenských zpravodajců.

Petr Nečas uvedl, že on sám pověřil vojenské zpravodajce a svou tehdejší šéfku kanceláře Janu Nečasovou, tehdy ještě Nagyovou (posléze se s ní oženil), dohledem nad svou rodinou kvůli obavám o její bezpečnost.

V červnu 2013 přitom tvrdil opak, tedy že sledování své tehdejší manželky Radky nenařídil a neví o něm. U soudu, podle odůvodnění rozsudku, rozpor vysvětloval tím, že „prohlášení sice přečetl, ale bylo sepsáno odborníky na politickou komunikaci a politický marketing s primárním cílem, aby tato slova zazněla do zahraničí“.

Soud navazující na nebývalou aféru a pád vlády se kvůli utajovaným skutečnostem odehrával za zavřenými dveřmi. Novináři si tak nemohli udělat svůj obrázek: hodiny čekali na chodbě soudu, aby pak vyslechli žalobce, obžalované či jejich advokáty vycházející ze soudní síně. Každý přitom popisoval svůj pohled na věc. Je zřejmé, že žalobci a obhajoba interpretovali výpovědi naprosto odlišně.

Ročenka

Těžko říci, zda Nečasovi soudkyně Helena Králová skutečně uvěřila, nebo postupovala podle zásady „in dubio pro reo“, tedy při pochybnostech ve prospěch obžalovaných. Ačkoli v jednací síni působila mile, od novinářů si udržovala přísný odstup. Sám jsem byl razantně „odpálkován“, když jsem se neformálně zeptal, jak plánuje odpolední líčení. Od kolegů vím, že dopadli podobně.

Usuzovat tak lze jen z písemného 47stránkového rozsudku, který je ke státním zástupcům velmi tvrdý (více o něm najdete zde). „Jedinou skutečností, se kterou se nalézací soud shoduje s obžalobou, je skutečnost, že Ondrej Páleník, Milan Kovanda a Jan Pohůnek byli úřední osoby,“ uvedla v něm Králová.

Verdikt Heleny Králové (více o něm zde) je nepravomocný, státní zástupci se odvolali. O jejich námitkách rozhodne pražský městský soud. V současnosti je však celý spis u vrchního soudu, který projednává námitku podjatosti odvolacího senátu. Případ budeme samozřejmě nadále sledovat.

Bez ohledu na jakýkoli možný konečný výsledek si dovolím tvrdit, že většina lidí si z kauzy bude pamatovat hlavně vulgární konverzaci premiéra a jeho někdejší milenky (viz odposlechy). Však také čtenáři iDNES.cz v diskuzi pod článkem o rozsudku psali, že jediným potrestaným v kauze je bývalý premiér Nečas, a to svatbou s Janou Nagyovou. „Nečasová osvobozena, Nečas to má na doživotí“, zněl jeden z příspěvků.

Úsměvné je to jen do chvíle, než si člověk uvědomí, že zátah v roce 2013 ukončil činnost legálně zvolené vlády a vedl následně k přeskupení sil na české politické scéně. To je něco, co si policie nemůže dovolit, pokud nemá v ruce podezření „vyfutrované“ pádnými důkazy. V této kauze to podle výsledků zatím vypadá, že střílela naslepo.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video