Inspektoři mimo jiné zkoumají, zda materiál odpovídá technickému osvědčení vydanému pro kontrolované dveře. | foto: ČOI

Skrytá hrozba: test protipožárních dveří inspektory šokoval, prohoří hned

  • 188
Ohnivzdorné dveře vydrží vystavení žáru výrazně kratší dobu, než je zákonem stanovených třicet minut, vyplývá z testů České obchodní inspekce. Úřad se třemi tuzemskými výrobci: Ador, Masonite a Gerbrich již vede správní řízení. Alarmující je, že testované dveře během schvalovacího procesu před uvedením na trh splnily všechny normy.

Zdá se , že na českém trhu se běžně prodávají stavební výrobky, které jsou životu nebezpečné. Mezi nimi protipožární dveře, které prohoří stejně rychle jako ty obyčejné.

Ukázaly to testy České obchodní inspekce. Troje ze čtveřice testovaných protipožárních dveří prohořely za výrazně kratší dobu, než je zákonem stanovených 30 minut.

Následky by mohly být fatální: pokud by například v bytě s těmito dveřmi vypukl požár, oheň by se rozšířil tak rychle, že by obyvatelé měli jen minimum času na únik.

Inspekce našla při loňských testech chyby u tří tuzemských výrobců: Ador, Masonite a Gerbrich. Se všemi třemi stále vede správní řízení. Protože rozhodnutí dosud nenabylo právní moci, inspekce nechce uvést, kolik pokut a v jaké výši výrobcům udělila.

Alarmující je, že všechny testované dveře během schvalovacího procesu před uvedením na trh splnily všechny normy. Při namátkovém testu však místo půl hodiny některé prohořely za pět minut.

Inspektory na závadné dveře navedli přímo hasiči, kteří měli výrobce delší dobu v podezření. „Výsledek všechny přítomné zaskočil. Potvrdilo se podezření hasičů i oprávněnost jejich podání,“ uvedla Česká obchodní inspekce v tiskové zprávě.

Problém může být v tom, že současné zákony umožňují výrobcům, aby si nechali schválit pro prodej kvalitní výrobek. A pak vyráběli a dodávali na stavby produkt v odlišné a levnější variantě. Podobnému problému totiž čelí i stavbaři, které trápí nekvalitní omítky (psali jsme o nich zde).

Výrobci se závadami nesouhlasí, všichni se proti pokutě odvolali. „Nejsme si vědomi žádného porušení pracovních postupů ani záměny materiálů,“ uvedl například Jiří Appl, jednatel firmy Ador.

Nikdo neví, kolika dveří se problém týká

Inspektoři mimo jiné zkoumají, zda materiál odpovídá technickému osvědčení vydanému pro kontrolované dveře. Zjistili, že použité prvky rámové konstrukce byly menší, než jak byly deklarované v dokumentaci. Jindy nebyly dodrženy velikosti spár mezi výplní a rámem křídla. V některých případech bylo rozdílné i zajištění spojení rámů.

Stát výrobcům přikázal, aby vadné dveře stáhli z trhu. Jenže nikdo neví, kolika dveří se problém ve skutečnosti týká. Mnoho jich je dávno zabudováno v hotových domech. Lidé netuší, jak nebezpečný materiál ve svých bytech nebo v kancelářích mají. „Nelze specifikovat, kolik dveří bylo potenciálně špatných. ČOI nemá informace o tom, kolika spotřebitelům závadné dveře byly v minulosti dodány,“ řekl mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Výrobci rozporují nejen výsledky, ale také metodiku kontrol. Například firma Ador uvedla, že při testování byly dveře špatně namontovány a seřízeny. „O provádění ověřovací zkoušky jsme nebyli jako výrobce ani informováni, ani jsme k této zkoušce nebyli přizváni. Na rozdíl od dodavatele jediného vzorku, který ve zkoušce vyhověl – a ten si tyto dveře na zkoušku sám připravoval,“ řekl Jiří Appl, jednatel Adoru. Podle něj firma nechala následně provést kontrolu v jiné laboratoři a stejné dveře prošly normou.

Kontroly dveří pokračují i dál, ČOI je bude prezentovat v příštím roce. „Na základě letošních odběrů a následných zkoušek vzorků požárních dveří z veřejné prodejní sítě lze konstatovat, že situace se výrazně zlepšila,“ uvedl Zdeněk Hošek z generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru.

Server iDNES.cz protipožární dveře testoval již loni. Více čtěte ZDE.