(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Česko kvůli extrémnímu suchu zvažuje přivést do Vltavy vodu z Dunaje

  • 539
Kvůli suchu a hrozbě nedostatku vody vznikl v Česku radikální plán. Stát zvažuje vést pomocí umělých kanálů vodu z Dunaje do Vltavy či Labe. Zatím si zadal studii proveditelnosti. Velmi ambiciózní projekt by vyšel zřejmě na stovky miliard korun.

Češi se inspirují například ve Francii, kde vzniká průplav spojující řeky Seina a Šelda. Tuzemská varianta nabízí dvě možnosti. První je vodní koridor začínající buď již v bavorském Jochensteinu a táhnoucí se skrz Šumavu až k obci Přední Výtoň u nádrže Lipno, nebo se na Dunaj napojí až dále po jeho toku v Aschachu v Horních Rakousích.

Druhá možnost je pak již všeobecně známá trasa Dunaj-Odra-Labe začínající u bratislavského Devínu a pokračující přes jižní a střední Moravu směrem k Labi.

Tak by se propojily na vodu bohaté oblasti Evropy se suchými v Česku, Sasku či Polsku. Evropský veletok Dunaj díky alpským řekám nemá o vodu nouzi.

„Až bude vody v Evropě nedostatek, bude pro nás ta dunajská životně důležitá a bude se s ní draze kšeftovat. Proto musíme už teď diplomaticky jednat se Slováky a členy Dunajské aliance, aby uznali potřeby české, polské i saské a převody vody umožnili,“ apeluje stavební inženýr a zastánce kanálu Josef Podzimek.

Když bude teplá zima, hrozí za rok katastrofální sucho, varuje klimatolog

Mnohamiliardové stavby podporuje skupina odborníků, nicméně je otázka, zda se k jejich stavbě stát odhodlá. Aktuálně si zadal studii proveditelnosti za 25 milionů.

Velkým příznivcem jedné z variant - kanálu Dunaj-Odra-Labe - je i prezident Miloš Zeman. Mnozí odborníci však považují projekt, který by podle odhadů vyšel zhruba na 400 miliard korun, za megalomanský (více o projektu čtěte zde).

Česko zažívá extrémně suché období

Podle odborníků zažívá Česká republika v roce 2015 jedno z nejsušších období za posledních 500 let (více čtěte zde). Ještě začátkem listopadu čísla ukazovala, že v přírodě chybí 150 milimetrů srážek oproti průměru z předchozích let (více zde).

Vzhledem k tomu, že už do konce roku nezbývá mnoho času, není příliš pravděpodobné, že by se srážkový deficit, který vznikl hlavně v létě, vyrovnal. Potíže s nedostatkem vody se tak mohou přenést i do příštího roku.

Již během roku vláda schválila strategii boje s hrozícím suchem. Podle ní by se například hlavně v místech s malým množstvím vody měly budovat nebo obnovovat menší přehradní nádrže (více čtěte zde).

Suché Česko na leteckých záběrech ze 6. srpna tohoto roku:

6. srpna 2015


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue