Herec Lubomír Lipský se zpěvákem Karlem Gottem při předávání cen TýTý (duben...

Herec Lubomír Lipský se zpěvákem Karlem Gottem při předávání cen TýTý (duben 2013) | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Nové televizní ceny se přilepí ke Lvům, o TýTý se dál jedná

  • 2
Letošního vyhlášení cen ankety TýTý se zúčastnily pouze dvě televize a ČT tvrdí, že za takových podmínek by je už nevysílala. Zato vznikl pokus udílet za televizi ceny odborné, přidružené k filmovým Českým lvům.

Nablýskaná fraška; tak vypadal minulý ceremoniál cen TýTý, kde si trofeje rozebraly jen ČT a Prima. Ostatní stanice v čele s lídrem trhu, televizí Nova, anketu bojkotovaly. A navzdory jednáním je budoucí podoba televizních cen stále ve hvězdách.

„Zatím stále nenastala žádná shoda, ocitli jsme v patové situaci. Čeká nás další kolo vyjednávání, i když moc šanci už nevidím,“ přiznal ředitel ČT Petr Dvořák. Za pořadatele ankety, Týdeník Televize, uvedla Elena Slováková z Bauer Media, že informace budou až v lednu; podle Dvořáka organizátoři vyčkávají, jak se stanice dohodnou.

Ale samy stanice čekají také. „Ne máme nyní k dispozici žádné informace o příštím TýTý. Pokud bude další ročník vyhlášen, účast naší televize v něm pak zvážíme,“ uvedla mluvčí Primy Jana Mrákotová.

Její kolegyně Barbora Šenfeldová z TV Barrandov byla ještě zdrženlivější: „Barrandov není organizátorem udílení cen TýTý, takže se nebude vyjadřovat k jejich pořádání a prozatím ani ke své účasti.“

Mlčí Nova, která podle kuloárů navrhuje jinou podobu televizních cen roku – rozhodovala by o nich komise odborníků. Jenže tahle varianta se zase nelíbí ČT. „Z našeho pohledu by to byl podvod na divácích,“ tvrdí Dvořák.

A kdyby se Nova či jiná stanice znovu rozhodly pro bojkot TýTý? „Bez účasti velkých televizí nedává taková soutěž smysl. My jako ČT pořad vyrábíme, vysíláme, platíme – a kdyby se měly ve finále zase utkat pouhé dvě stanice, tak do toho nepůjdeme,“ říká šéf Kavčích hor.

Mezitím se ovšem probudila Česká filmová a televizní akademie, jejíž někdejší výroční televizní ceny Elsa tiše zanikly, a jako novinku 23. ročníku filmového Českého lva ohlásila „přidružené“ udílení cen za televizní tvorbu.

Na večeru konaném 5. března 2016 se poprvé vyhlásí i nejlepší televizní film nebo minisérie, nejlepší dramatický seriál a nejlepší dokumentární televizní film nebo seriál, navíc byla zavedena zvláštní kategorie odměňující mimořádný počin v oblasti audiovize.

„Kvalita české televizní tvorby je na velmi vysoké úrovni, v čemž následuje světové trendy. Rozhodně si zaslouží být vyznamenaná nejen diváckými cenami, ale také odborníky z řad filmových a televizních profesionálů,“ míní výkonná ředitelka akademie Tereza Rychnovská.

Jak bude vypadat výběr vítězů? „Jednotlivé snímky a seriály nejprve nominují televizní společnosti, až pak ve druhém kole je svým hlasováním hodnotí sami akademici,“ vysvětluje Rychnovská.

Ovšem televizní ceny „přilepené“ ke Lvům nezahrnují typické profesní kategorie obrazovky, od moderátorů k zábavě. I Dvořák uznává, že se hledaly žánry pokud možno blízké filmařům a že první ročník má spíše povahu pokusu. Znamená to, že se v budoucnu mohou znovu oddělit samostatné televizní ceny akademie? Podle Rychnovské to příští rok určitě nebude a podle Dvořáka to záleží právě na akademicích: „Jsou na tahu. Není to vyloučené, ale museli by nastavit systém hodnocení, který zaručí vážnost.“

Na rozdíl od nejasného osudu TýTý má tedy obměněný Český lev jistotu, že za rok 2015 televizní trofeje udělí. Ovšem jestli na výzvu akademiků odpovědí všechny naše stanice, to je také ve hvězdách.

Zatím nominace svých pořadů do nové televizní soutěže Českého lva potvrdily ČT a Prima. Tedy stejné stanice, které si loni zahrály dvojboj o TýTý. Přinejmenším jeden silný soupeř jim však už přibyl. „Vybrané tituly z naší produkce jsme do Českého lva poslali, co se týče TýTý, zatím nás nikdo nekontaktoval,“ říká Pavla Brožková z HBO.