Když je ke hraní potřeba pytlík na zvracení

  0:02
Stejně jako se některým lidem dělá špatně v autobuse či letadle, existují i smolaři, kteří si Call of Duty bez negativních průvodních jevů prostě nezahrají.
Nevolnost

Nevolnost | foto: Honza Srp, Bonusweb.cz

Určitě jste si už někdy všimli těch lístečků s varováním pro epileptiky, které jsou v každé krabičce se zakoupenou hrou. Po pravdě, vzhledem k neustálému snižování nákladů to často bývá to jediné, co kromě herního disku v samotné krabičce naleznete. Život s padoucnicí však přináší dost problémů sám o sobě a tak nějak předpokládám, že lidé jí postižení mají poněkud jiné priority, než aby smutnili nad tím, že některé počítačové hry by raději hrát neměli. Ale jsou mezi námi i lidé, kteří žádnými zdravotními problémy netrpí, a přesto nevydrží hrát hry více než několik desítek minut v kuse. Proč?

Nemoc z pohybu

Je statisticky dokázáno, že kinetózou trpí nejvíce Asiaté, a to více ženy než muži.

Říká se tomu kinetóza neboli nemoc z pohybu a podle výzkumů některou její formou trpí až 50 procent světové populace. Ve skutečnosti to není nemoc v pravém slova smyslu, ale spíše stav nevolnosti, který se dostavuje v případech, kdy do rovnovážného ústrojí ve středním uchu přicházejí informace o pohybu, zatímco oči vnímají pouze klidový stav.

Organismus tuto nerovnováhu interpretuje jako silnou otravu a vyvolává obrannou reakci, kterou je v horších případech zvracení. S tímto jevem už se lidstvo setkává od pradávna, tzv. mořská nemoc je jednou z jejích nejčastějších forem. Určitě si z dětství vzpomenete na hysterické učitelky, které během školních výletů některé nebohé děti napumpované kinedrylem umísťovaly vždy do přední části autobusu. Nebylo to jen kvůli tomu, aby po cestě ke dveřím nepozvraceli příliš spolužáků, ale především proto, že vepředu je lepší výhled, čili oči zpracují více okolního pohybu.

Ono vůbec děti jsou k tomuto náchylnější než dospělí, ale i tak znám ve svém okolí dost lidí, kteří v dopravních prostředcích nemůžou číst, protože se jim z toho zvedá žaludek. Videoherní kinetóza (VRMS) je pak vlastně přesným opakem kinetózy: zatímco je tělo v klidu, mozek od očí dostává informace o pohybu. Dopady jsou ovšem prakticky totožné: vzrůstající bolest hlavy, únava a nevolnost.

Když to prostě nejde

Vanishing of Ethan Carter je na kinetózu daleko nebezpečnější než běžné adventury.

K napsání toho článku mě inspiroval jeden nejmenovaný kamarád, říkejme mu třeba Petr Linhart. Jakožto milovníkovi adventur jsem mu pravidelně cpal, aby si konečně zahrál Vanishing of Ethan Carter a on měl vždy po ruce nějakou výmluvu. Nejdřív neměl čas, pak mu na to nestačil starší počítač a nakonec se vytáhl se silnou kinetózou, která mu prý znemožňuje vydržet u hry déle než půl hodiny. Hloupé vytáčení od člověka, který půlku života strávil za volantem a ještě nedávno mi povídal jak, nedá dopustit na první Mafii.

2. září 2014

Bohužel se ukázalo, že nejde o výmluvu, ale že reakce těla se pro různé lidi liší titul od titulu. Obecně platí, že nejhorší jsou rychlé akční hry zobrazované z pohledu vlastních očí, tedy v podstatě všechny moderní střílečky. Pomáhá, pokud se oko může fixovat na nějaké nepohyblivé čísti obrazu, jako je třeba uživatelské rozhraní, naopak simulace pohybu hlavy nebo „kývající se“ zbraně ve výhledu celou situaci zhoršují.

Špatně se člověku může udělat i u graficky jednoduchých her typu Guitar Hero, kde se pouze poměrně statická obrazovka posunuje konstantní rychlostí. Faktorů ovlivňujících kinetózu je mnoho a závisí i na takových detailech, jako je převládající barevná paleta, množství objektů či nasvícení scény.

Jak s tím bojovat?

Ač kinetózou netrpím, z posledního Larryho mi také bylo na blití.

Univerzální lék na kinetózu neexistuje, neznamená to však, že se s ní bojovat nedá. Petr mi vyprávěl, že kdysi dostal na recenzi jistou závodní hru, kterou jednoduše nevydržel hrát déle než půl hodiny bez přerušení.

Jelikož také patří mezi lidi, kterým vadí cpát do sebe léky, dokud to není vyloženě nezbytné, vyzkoušel na sobě spoustu obecných rad z internetu. Dostatečný přísun čerstvého vzduchu a dobré a stabilní světelné podmínky okolí jsou nezbytný základ, posadit se co nejdále od obrazovky, aby oči vnímaly i nehybné okolí rovněž pomůže a ani akupresurní náramky rozhodně neublíží. Ale nejlepší metodou je dělat časté přestávky a nechat tělo postupně zvyknout na to, že se nenachází v žádné extrémní situaci. Což samozřejmě v případě, kdy vám na záda dýchá netrpělivý šéfredaktor, nepřipadá v úvahu.

Naštěstí je v dnešní době nabídka herní produkce tak bohatá, že stačí přesedlat na jiné žánry. Adventury a strategie se vyloženě nabízejí, ale existuje i dost akčních titulů, které jsou pro lidský organismus šetrnější, jako např. ty se statickými kamerami á la Resident Evil.

A bude hůř

Zatím doporučujeme Oculus Rift před koupí vyzkoušet nanečisto. Mohli byste se divit.

Myslíte si, že když se u vás žádné z výše uvedených příznaků neprojevují, tak jste za vodou? Možná prozatím, ale s blížícím se nástupem virtuální reality se počet lidí, kterým budou některé z herních radovánek zapovězeny, rapidně zvýší. Pocity nevolnosti a silné bolesti hlavy hlásí při využití Occulus Riftu a jemu podobných udělátek i spousta lidí, kteří s obyčejným hraním problémy nemají.

Více než kdy jindy závisí na technickém zvládnutí všech aspektů, protože faktory jako úhel pohledu, šířka zorného pole či třeba kvalita animace mají daleko zásadnější vliv. Trochu se děsím situace, kdy nějaké drobné nezávislé studio vypustí neodladěný titul, který pošle hráče do kolen trochu jiným způsobem, než autoři zamýšlejí. Vzhledem k současnému stavu vydávání i velkých AAA titulů je to jistě oprávněná obava.

Není však nutné stahovat kalhoty ještě před brodem. Technologie postupuje mílovými kroky a člověk je velice adaptabilní tvor, takže snad nepůjde o zábavu pro pár vyvolených, ale skutečně masovou záležitost.

Virtuální realita Oculus Rift

12. června 2015

Autor:
  • Nejčtenější

Nebýt seriálu o Buffy, jsem bezdomovec, přiznala hvězda The Last of Us

Osmačtyřicetiletý herec Pedro Pascal dnes díky seriálům jako The Last of Us, Mandalorian nebo...

Nový trend na Twitchi: Streamerky promítají hry na svá prsa a pozadí

Streamerka Morgpie objevila nový způsob, jak zaujmout své převážně mužské fanoušky na Twitchi, když...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pozapomenutá hra od mistrů žánru RPG už se dá zase pořídit legálně

Špionážní klasika Alpha Protocol od legendárního studia Obsidian se vrátila do oficiální...

Už hrajeme šestý díl, provokují vývojáři The Elder Scrolls fanoušky

Do vydání dalšího dílu legendární RPG série The Elder Scrolls zbývají ještě dlouhé roky, vývojáři...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Úspěšní vývojáři zepsuli velká vydavatelství. Padla i velmi vulgární slova

V posledním roce obchází herním průmyslem strašidlo masivního propouštění, svou pozicí si nemohou...

Vypadají zajímavě, datum je nejasné. Stihne těchto 20 her letošní vydání?

Máme za sebou teprve první čtvrtletí letošního roku, takže u spousty her pořád není jasné přesné...

Předplatitelé PS Plus dostanou v dubnu nedoceněný herní propadák

Největším tahákem dubnové nabídky pro předplatitele služby PS Plus je loňská fantasy střílečka...

Vývojáři mobilní hříčky utratili za marketing více, než stojí vývoj velké hry

Aktuální mobilní hit Monopoly GO! vydělal během pouhých deseti měsíců od uvedení již dvě miliardy...

Judas nechce být novým Bioshockem, sází na znovuhratelnost

Legendární herní vývojář Ken Levine konečně poodhalil detaily o své dlouhé roky připravované hře...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...