Michael Frolík (v červeném) z Calgary uniká obraně San Jose.

Michael Frolík (v červeném) z Calgary uniká obraně San Jose. | foto: Reuters

Frolík s Hudlerem bodovali za Calgary, Neuvirth podržel Philadelphii

• 14
V devíti úterních zápasech hokejové NHL bodovala pětice Čechů. Gól slavil Michael Frolík a společně s Jiřím Hudlerem (0+1) přispěli k výhře Calgary. Po jedné přihrávce si dále připsali Patrik Eliáš, Andrej Nestrašil a Roman Polák. Brankář Philadelphie Michal Neuvirth naskočil do rozjetého zápasu a z 16 střel neinkasoval, překonat jej dokázal až Kyle Okposo v rozhodujících nájezdech.

Po čtyřech zápasech bez bodového zisku se Michael Frolík (10:41, +1, 2 střely, 1+0) blýskl rozdílovou brankou Calgary v souboji proti San Jose. Český útočník se prosadil v úvodu druhého dějství, kdy dorážkou z bezprostřední blízkosti branky zlomil smírný stav 2:2.

Na něm se jednou asistencí podílel pro změnu Jiří Hudler (15:15, +1, 0+1), jenž už ve 2. minutě přispěl k otevírací brance duelu z hole Markuse Granlunda. Obránce Ladislav Šmíd (11:35, +1) nebodoval a ve třetí třetině za rozhodnutého stavu 4:2 se pustil do šarvátky s hostujícím Dainiusem Zubrusem.

U dvou inkasovaných branek San Jose byl na ledě centr Tomáš Hertl (11:29, -2, 4 střely), jenž za poslední čtyři starty posbíral jen jednu přihrávku a celkově má na kontě 12 bodů z 26 startů.

Hokejisté Islanders si odvezli dva body z ledu Philadelphie po výhře 4:3 ze samostatných nájezdů. Jakub Voráček (17:49, -1, 4 střely) se v domácím dresu neprosadil, obránce Radko Gudas si pak odpykal poslední díl z celkově třízápasového trestu od vedení NHL za nedávný tvrdý zákrok proti soupeři z Ottawy.

Brankář Michal Neuvirth zápas začal jako náhradník Steva Masona. Poté, co jej ovšem na startu třetí třetiny podruhé v utkání překonal Frans Nielsen a Ostrované tak vedli 3:1, přišla chvíle českého gólmana. Během následných 44 odchytaných minut předvedl 16 zákroků a své spoluhráče podržel hlavně ve třetí třetině při brejku Casey Cizikase.

Flyers díky trefám Ryana Whitea a kapitána Claude Girouxe postupně srovnali na 3:3. Vyzrát na Neuvirtha dokázal až ve druhé sérii nájezdů Kyle Okposo, jenž se stal jediným úspěšným exekutorem rozstřelu a zajistil tak New Yorku výhru. Tu slavil i obránce Marek Židlický (14:43, -1, 1 střela).

V nájezdech se rozhodovalo o vítězi i v konfrontaci Toronta s New Jersey. Slavit nakonec mohli domácí Maple Leafs, kterým přiřkl druhý bod zásah Nazema Kadriho z páté série.

Mezi neúspěšnými exekutory figuroval i hostující útočník Patrik Eliáš (19:48, +/-: 0, 2 střely, 0+1), jenž v řádné hrací době asistoval u úvodní trefy Devils ze 2. minuty. Přesilovou hru po faulu Romana Poláka (21:08, +1, 3 střely, 0+1) rychle využil Lee Stempniak.

Český obránce ve službách Toronta si nakonec rovněž odnesl jednu přihrávku, když v 15. minutě odčinil svůj faul a přispěl k průběžnému srovnání na 1:1 u trefy P.A. Parenteaua.

Ottawa, hrající bez zraněného Milana Michálka, dobyla po výsledku 4:2 led Floridy. Nejvíce se na tom podílel útočník Senators Mark Stone, autor tří asistencí. Domácí Jaromír Jágr (19:02, +/-: 0, 2 střely) nebodoval.

Bodová série lídra produktivity NHL Patricka Kana se v úterý natáhla už na 23 duelů. Opora Chicaga trefou do prázdné klece pečetila výhru 4:1 nad Nashvillem. Americký útočník tak navázal na předešlý souboj proti Winnipegu, kdy rovněž zachraňoval prodloužení své skvělé individuální série až v posledních minutách při hře soupeře bez brankáře. V sestavě vítězných Blackhawks nechyběl bek Michal Rozsíval (14:13, +/-: 0, 2 střely).

Skvělý výkon podalo ofenzivní duo Dallasu Jamie Benn - Tyler Seguin (oba 1+3), za což byl prvně jmenovaný kapitán Stars vyhlášen hlavní hvězdou u vítězné přestřelky 6:5 s Carolinou. Benn se Seguinem se tak zlepšili na průběžných 39 bodů a stáhli náskok vedoucího Kana (43 bodů) na rozdíl čtyř zápisů.

Aleš Hemský (11:19, -2, 1 střela) se i přes vysoký počet branek Stars neprosadil, na straně Hurricanes si pak jednu přihrávku odnesl Andrej Nestrašil (14:55, +/-: 0, 1 střela). Obránce Michal Jordán byl znova jen nehrající náhradník.

V divácky atraktivním souboji Dallas vedl už 4:0, hosté ale sérií čtyř branek ze třetí třetiny vyválčili průběžný smírný stav 5:5. K prodloužení nicméně nakonec nedošlo, když domácím trefil výhru přesilovkovým gólem z času 59:41 Patrick Sharp.

Výsledky NHL

Philadelphia - NY Islanders 3:4 po sam. nájezdech (1:2, 1:1, 1:0 - 0:0)
10. Bellemare, 25. White, 43. Giroux - 1. a 22. Nielsen, 11. Nelson, rozhodující sam. nájezd Okposo. Střely na branku: 46:26. Michal Neuvirth odchytal za Philadelphii 43:46 minuty a z 16 střel neinkasoval. Diváci: 18 108. Hvězdy zápasu: 1. Halák, 2. Okposo (oba NY Islanders), 3. Giroux (Philadelphia).

Columbus - Los Angeles 2:3 v prodl. (0:0, 2:1, 0:1 - 0:1)
23. Hartnell, 35. Calvert - 38. Ehrhoff, 59. Carter, 65. Martinez. Střely na branku: 23:41. Diváci: 15 633. Hvězdy zápasu: 1. Bobrovskij (Columbus), 2. Martinez, 3. Carter (oba Los Angeles).

Washington - Detroit 3:2 po sam. nájezdech (1:1, 0:1, 1:0 - 0:0)
1. Williams, 51. Ovečkin, rozhodující sam. nájezd Oshie - 16. Zetterberg, 24. Jurčo. Střely na branku: 40:23. Diváci: 18 506. Hvězdy zápasu: 1. Ovečkin, 2. Holtby (oba Washington), 3. Howard (Detroit).

Toronto - New Jersey 3:2 po sam. nájezdech (1:1, 1:1, 0:0 - 0:0)
15. Parenteau (Polák), 23. Van Riemsdyk, rozhodující sam. nájezd Kadri - 2. Stempniak (Eliáš), 34. Palmieri. Střely na branku: 37:27. Diváci: 19 043. Hvězdy zápasu: 1. Sparks, 2. Kadri (oba Toronto), 3. Palmieri (New Jersey).

Florida - Ottawa 2:4 (1:0, 1:1, 0:3)
8. L. Shaw, 34. R. Smith - 21. Z. Smith, 41. Turris, 55. Hoffman, 58. Pageau. Střely na branku: 27:23. Diváci: 11 571. Hvězdy zápasu: 1. Hoffman, 2. Turris (oba Ottawa), 3. L. Shaw (Florida).

St. Louis - Arizona 4:1 (0:1, 2:0, 2:0)
26. Tarasenko, 40. Steen, 47. Shattenkirk, 59. Backes - 13. Downie. Střely na branku: 22:23. Diváci: 16 301. Hvězdy zápasu: 1. Shattenkirk, 2. Steen, 3. Pääjärvi (všichni St. Louis).

Chicago - Nashville 4:1 (1:0, 1:1, 2:0)
11. Rasmusen, 35. A. Shaw, 41. Teräväinen, 59. P. Kane - 40. Nystrom. Střely na branku: 24:37. Diváci: 21 432. Hvězdy zápasu: 1. Crawford, 2. A. Shaw, 3. Teräväinen (všichni Chicago).

Dallas - Carolina 6:5 (4:0, 1:1, 1:4)
7. Eaves, 8. Jamie Benn, 15. Oduya, 19. Seguin, 40. Ničuškin, 60. Sharp - 43. a 49. Faulk, 24. Slavin, 44. Di Giuseppe, 54. Skinner (Nestrašil). Střely na branku: 20:30. Diváci: 18 287. Hvězdy zápasu: 1. Jamie Benn (Dallas), 2. Faulk (Carolina), 3. Sharp (Dallas).

Calgary - San Jose 4:2 (2:2, 2:0, 0:0)
2. Granlund (Hudler), 9. Monahan, 23. Frolík, 29. Backlund - 5. Tierney, 12. Thornton. Střely na branku: 33:33. Diváci: 19 289. Hvězdy zápasu: 1. Backlund, 2. Rämö, 3. Giordano (všichni Calgary).