Nikomu jsem nenaletěl, hájí se Ransdorf. KSČM jeho vysvětlení stačí

  • 1168
Europoslanec Miloslav Ransdorf předložil vedení KSČM dokumenty, které vyvracejí, že by se dopustil nějakého trestného činu. Po úterní schůzce to uvedl předseda strany Vojtěch Filip. Ransdorf uvedl, že podcenil sílu švýcarského bankovního sektoru, hodlá očistit své jméno.

„Nikomu jsem nenaletěl, jak tvrdil pan prezident,“ uvedl Ransdorf na brífinku po jednání (více o Zemanově vyjádření čtěte zde). Dokumenty, které dostal před cestou do Švýcarska, podle něj dokazují, že chtěl v bance informace k dědictví po jedné tamní občance (Ransdorfovo vysvětlení čtěte zde).

Na otázku, zda někde udělal chybu, uvedl, že neodhadl, jak je ve Švýcarsku silný bankovní sektor. „Ostatně je to spolu s policií rozhodující síla ve státě,“ řekl. „Šlápl jsem někomu na kuří oko,“ doplnil europoslanec.

Vedení KSČM jeho argumenty přijalo. „Přišel, doložil dokumenty, které vyvrací domněnky, které se objevily, že by se dopustil nějakého trestného činu. To bylo ostatně vyvráceno stanoviskem státního zastupitelství, že proti němu nebylo vzneseno žádné obvinění,“ uvedl předseda strany Vojtěch Filip.

Mluvčí vrchního státního zastupitelství v Curychu Corinne Bouvardová v úterý nejdříve potvrdila ČTK, že švýcarské úřady Ransdorfa ani tři Slováky, které spolu s ním policie ve čtvrtek 3. prosince zadržela, dosud neobvinila. Odpoledne ale uvedla, že švýcarská justice považuje čtveřici za obviněnou hned od zahájení trestního řízení (více čtěte zde).

Kauzu už nebudeme komentovat, říkají komunisté

Vedení strany také uvedlo, že to není kauza KSČM a že už ji nebude dále komentovat. Ransdorf doplnil, že chce očisti své jméno, i proto „aby špína neulpěla na KSČM“.

Kauza Ransdorf

„Pro mě tato záležitost nekončí. Já udělám vše proto, abych očistil mé jméno, které bylo pošpiněno ve sdělovacích prostředcích a také výroky některých politiků, například Pavlem Svobodou, europoslaneckým kolegou, který o tom nemůže mít žádné informace, a přesto vydával různá, řekl bych lidsky zlá prohlášení,“ řekl europoslanec.

Ransdorf se s třemi Slováky údajně domáhali transakce, kterou banka odmítla učinit. Podle dřívějších informací žádali převod či výběr 350 milionů eur, což je v přepočtu přibližně 9,5 miliardy korun (více o zadržení čtěte zde).

Slovenská média v pondělí uvedla, že peníze na účtu v bance mohly patřit dědici nacistického funkcionáře (více čtěte zde). Ransdorf to v rozhovoru pro server Parlamentní listy popřel. Jeden ze zadržených Slováků MF DNES řekl, že čtveřice ve Švýcarsku řešila vyplacení dědictví po majiteli brazilské čokoládovny (více čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue