Radim Vrbata (vpravo) z Vancouveru se raduje z gólu se spoluhráči  Danem...

Radim Vrbata (vpravo) z Vancouveru se raduje z gólu se spoluhráči Danem Hamhuisem (vlevo) a Brandonem Prustem. | foto: AP

Vrbata hattrickem uťal černou sérii Vancouveru, Krejčí jednou asistoval

• 61
Pětkrát v řadě odcházeli hokejisté Vancouveru poraženi, až v pondělní domácí konfrontaci s Buffalem se radovali. Na výsledku 5:2 se nejvíce podepsal český útočník Radim Vrbata, jenž nastřílel hattrick. V dalších duelech se prosadil ještě lídr bodování Čechů v NHL David Krejčí. Elitní centr Bostonu jednou asistoval u těsné prohry 2:3 s Nashvillem.

První branky sezony se Radim Vrbata dočkal až v sedmém zápase Vancouveru a po úvodních 26 startech měl na své možnosti na kontě jen šest vstřelených zásahů. V pondělním souboji proti Buffalu si však 34letý pravý křídelní forvard své statistiky výrazně vylepšil.

1. David Krejčí (BOS), 26z.- 27b.(9+18)
2. Tomáš Plekanec (MTL), 28z.- 25b.(7+18)
3. Jaromír Jágr (FLA), 25z.- 20b.(8+12)
4. Martin Hanzal (ARI), 25z.- 20b.(5+15)
5. Jiří Hudler (CGY), 24z.- 16b.(5+11)
6. Radim Vrbata (VAN), 27z. - 15b.(9+6)
7. T. Fleischmann (MTL), 28z. - 15b.(7+8)
8. Jakub Voráček (PHI), 27z. - 15b.(1+14)
9. Michael Frolík (CGY), 26z. - 14b.(6+8)
10. Tomáš Hertl (SJS), 26z. - 12b.(3+9)

Góly z 9., 17. a 55. minuty dosáhl na hattrick, první v dresu Vancouveru a celkově šestý kariéry v NHL, a stal se tak první hvězdou u vítězství 5:2, kterým navíc Canucks uťali černou sérii pěti navazujících porážek.

Poprvé se Vrbata (15:04, +3, 6 střel, 3+0) prosadil po akci Chrise Higginse a Bena Huttona, když z prostoru mezi kruhy poslal odražený puk do odkryté klece zaskočeného brankáře Linuse Ullmarka.

Podruhé slavil poté, co pro změnu umně tečoval bombu od modré čáry z hole beka Dana Hamhuise. Své střelecké představení pak završil v 55. minutě ranou švihem z pravého kruhu, kde jej našel přihrávkou od zadního mantinelu Adam Cracknell.

Už potřetí z posledních čtyř představení zaváhali hokejisté Bostonu. Naposledy nestačili na domácím ledě po těsném skóre 2:3 na Nashville, za který se dvěma góly blýskl švýcarský reprezentační obránce Roman Josi.

Hosté předčili Bruins ve střelecké aktivitě 33:17, v úvodu duelu však museli dotahovat ztráty. Boston totiž poslal do vedení už v 5. minutě za přispění Davida Krejčího (24:05, +/-: 0, 1 střela, 0+1) bek Kevan Miller. Na 1:1 vyrovnával v přesilovce ze 20. minuty zmiňovaný Josi.

Když pak v polovině utkání vrátil Bruins vedení Loui Eriksson, trvalo to jen 27 vteřin hry a za další početní převahy srovnal na 2:2 opět aktivní Josi. Vítězný gól padl až v 56. minutě a jeho autorem byl útočník Predators Viktor Arvidsson.

V utkání chudém na góly Colorado na domácím ledě udolalo Minnesotu 2:1 po prodloužení. Domácí nejprve odskočili do vedení trefou obránce Tysona Barrieho z 25. minuty. Wild vrátil do hry srovnáním až z času 53:51 útočník Zach Parise.

Rozhodnutí tedy přinesla až čtvrtá minuta nastavení, v níž se pošesté v sezoně radoval colorádský útočník John Mitchell. Asistenci si připsal Barrie a figuroval tak u obou klíčových akcí Avalanche.

Výsledky NHL

Boston - Nashville 2:3 (1:1, 1:1, 0:1)
5. Miller (Krejčí), 31. Eriksson - 20. a 32. Josi, 56. Arvidsson. Střely na branku: 17:33. Diváci: 17 565. Hvězdy zápasu: 1. Josi, 2. Arvidsson (oba Nashville), 3. Bergeron (Boston).

Vancouver - Buffalo 5:2 (2:1, 2:0, 1:1)
9., 17. a 55. Vrbata, 25. Prust, 38. H. Sedin - 7. Gionta, 42. Reinhart. Střely na branku: 31:34. Diváci: 18 278. Hvězdy zápasu: 1. Vrbata (Vancouver), 2. O’Reilly (Buffalo), 3. Prust (Vancouver).

Colorado - Minnesota 2:1 v prodl. (0:0, 1:0, 0:1 - 1:0)
25. Barrie, 64. Mitchell - 54. Parise. Střely na branku: 20:20. Diváci: 16 589. Hvězdy zápasu: 1. Varlamov, 2. Mitchell, 3. Barrie (všichni Colorado).