Unikátní oblékaný betlém je čistý a nově natřený, díry zakryly záplaty

  • 1
Takzvaný oblékaný betlém opět stojí v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Kynšperku na Sokolovsku. Tuto v roce 2002 vyhlášenou kulturní památku sestavili i letos tamní skauti ze střediska Lípa.

Tento rok poprvé nepovezou rozměrné části betléma z fary. Kulisy pro vzácné figurky zůstaly od minulých Vánoc uskladněné přímo v kostele.

„Sestavit kulisy není žádná legrace, jednotlivé díly váží přes dvacet kilogramů a jsou neforemné,“ vysvětluje vedoucí kynšperských skautů Láďa Soukup. Nejprve se musí postavit konstrukce, schůdky pokrýt kobercem a pak je nutné vše sestavit k sobě a zajistit.

„Upevnění hvězdy a nápisu Gloria in excelsis Deo je téměř horolezecký výkon. Ale už v tom máme praxi,“ směje se Soukup.

Jakmile kulisy stojí, přijde čas do nich umístit figurky. Ty na první pohled zaujmou, jsou totiž oblečené.

Oblékaný betlém

Jde o dílo několika generací řezbářů. Vznikal pravděpodobně od roku 1680 do roku 1955. Obsahuje 70 unikátních figurek vyřezaných ze dřeva a oděných do látkových šatů.

Výška postav se pohybuje v rozmezí od 20 do 60 centimetrů. Jádro chrámového betléma tvoří asi 27 postav, z nichž je přibližně třetina ztvárněna na vyšší umělecké úrovni.

Detaily jsou pečlivě vyřezané, několik postav má dokonce příčesek z pravých vlasů. Některé z figurek mají i kožené botky.

Ovečky, koza a další zvířata byla vytvořena po roce 1859. Starší domky byly zhotoveny po roce 1900. Ty novější pochází z dílny Karla Štingla z Kynšperka. Vyřezal je a zakomponoval do celku v letech 1955 - 1956.

Na současném vzhledu betléma mají vedle restaurátorů zásluhu právě tamní skauti.

„Vlastní kulisy památkou nejsou. Proto jsme se mohli pustit do jejich opravy. Povrch jsme důkladně vyčistili. Objevily se jasné a syté barvy skal a vegetace, které se ukrývaly pod nánosy špíny a prachu. Děravé tkaniny jsme nahradili záplatami a novým kašírováním, zábradlíčka jsme vyspravili a natřeli původní barvou, stejně tak hradby, střechy, brány i interiér stájí. Na závěr jsme dílo zafixovali ochranným nátěrem,“ vypočítává Láďa Soukup.

Jak dodává, vzhledem k tomu, jak je betlém vzácný, jej skauti nenechají bez dozoru. Po dobu, co bude vystavený, u něj chtějí držet stráž.

Fara patří řádu křižovníků s červenou hvězdou a ti ji chtějí prodat.