Petr Torák do policejních řad „naverboval“ také Danu Ghosh. I ona je Romka,...

Petr Torák do policejních řad „naverboval“ také Danu Ghosh. I ona je Romka, která do Peterborough přišla z Česka. | foto: Michal Bělka, iDNES.cz

Romských policistů v Anglii přibývá, často slýchají nadávky v mateřštině

  • 210
Když v Peterborough poprvé oblékl uniformu, byl Petr Torák jediným romským policistou ve Velké Británii. Pomalu jich ovšem přibývá. Ulice města Hull brázdí pod modrým majákem Peter Kotlár, na pochůzky pravidelně vychází i rodačka z Opavy. Krajané jsou na své reprezentanty hrdí - dokud ovšem nemusí zasahovat proti nim.

„Nejsi Brit, takže nemáš šanci,“ dozvěděl se Petr Torák, když šel roku 2005 v Peterborough žádat o místo v policejním sboru. Zpátky na ulici jej poslal už vrátný. „Byla to lež, ale v té době jsem to nevěděl,“ vzpomíná po deseti letech.

Rychle se však oklepal a v ulicích teď odhaluje obchod s lidmi, který se mezi přistěhovalci rozmáhá. Těží přitom z vlastních dlouholetých zkušeností – na přelomu tisíciletí trhal růže na poli a o minimální mzdě si mohl nechat zdát.

Torákova kariéra, která začala vyhazovem na vrátnici, postupně rozkvetla až do podoby stříbrného kříže, jenž symbolizuje vyznamenání podepsané samotnou královnou Alžbětou.

Příběh, o kterém se v médiích již napsalo mnoho řádek, ovšem není v britské policii ojedinělý. Romskou komunitu v Peterborough od loňského září v roli strážkyně pořádku navštěvuje i opavská rodačka Dana Ghosh.

Nadávky i odměna za strážníkovu hlavu

„Na původ se mě vůbec neptali,“ vzpomíná na výběrové řízení, během kterého zabodovala i díky znalosti romštiny a češtiny. Oba jazyky se v ulicích Peterborough dají zaslechnout bez větší námahy – stejně jako polština, arabština a více než stovka dalších.

Petr Torák do policejních řad „naverboval“ také Danu Ghosh. I ona je Romka,...

Podobně je na tom i město Hull na severovýchodě Anglie, kde od svých deseti let žije Peter Kotlár. Dnes je mu 21 a stejně jako Torák nebo Ghosh každý den obléká policejní uniformu.

Jako člen výjezdové jednotky ráno nikdy netuší, co na něj čeká. „Řešíme incidenty od A do Z, pořád jsme v autě a jezdíme, kde je potřeba,“ líčí mladý Slovák svou pracovní náplň.

Hullští mnohdy ocení, když mohou s policistou hovořit ve své mateřštině. To ovšem neplatí, pokud sami spáchali přestupek.

„Právo platí pro každého občana, z čehož radost nemají,“ podotýká Kotlár. V podobných situacích se prý do auta vrací zasypán sprškou nadávek v romštině.

Stejné zkušenosti má i Petr Torák. „Většina romské komunity byla spokojená a hrdá, že má prvního reprezentanta,“ vzpomíná na své první měsíce s policejním odznakem. Když se ovšem vypracoval až k rozkrývání pašeráckých sítí, šlo mu i o život.

„Obchod s lidmi tu organizovala část Romů ze Slovenska. Najednou jsem začal dostávat výhružné dopisy. Psali, že mě chtějí zabít, a za mou hlavu nabízeli tři tisíce liber. Nebylo to příjemné,“ uzavírá policista.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue