Putin promluvil o stavu Ruska. Opřel se do Turecka a velí k boji s terorem

  • 1565
Vladimir Putin v Kremlu přednesl každoroční poselství o stavu země, které hlavě státu ukládá ruská ústava. Hlavní náplní poselství byly geopolitické problémy dnešního světa, boj s terorismem a napjaté vztahy s Tureckem. Sestřelení ruského bitevníku nad Tureckem Putin označil za válečný zločin.

„Začít poselství tohoto roku chci vyjádřením vděku ruským vojákům bojujícím s terorismem,“ zahájil Putin poselství o stavu země. Následně připomněl teroristické útoky ve Volgogradu a pád ruského letounu nad Sinajským poloostrovem. V boji s terorismem Rusko podle Putina potvrdilo své vůdčí postavení.

Ruští vojáci v Sýrii podle šéfa státu bojují především za Rusko a za bezpečnost ruských občanů, protože v Sýrii působí i mnoho teroristů původem z Ruska. „Musíme je zničit i ve vzdálených oblastech,“ zdůraznil s tím, že i to byl důvod pro nasazení ruského letectva v Sýrii.

Máme důkazy, že Erdogan kšeftuje s IS, tvrdí Moskva a ukazuje fotky

„Irák, Libye a Sýrie se proměnily v oblasti chaosu a anarchie, které ohrožují celý svět. My víme, proč se to stalo. Víme, kdo chtěl odstranit nepohodlné režimy a nastavit svá pravidla. A jaký byl výsledek? Udělali nepořádek, zničili státy, obrátili lidi proti sobě a poté si umyli ruce a otevřeli cestu radikálům, extremistům a teroristům,“ řekl Putin.

Posléze zavelel k vytvoření společné koalice v boji proti terorismu. „Je třeba zapomenout na spory a vytvořit jednotnou a rozhodnou pěst, která bude jednat společně na základě mezinárodního práva pod OSN,” vyzval Putin. „Každý civilizovaný stát je povinen se zapojit do boje proti terorismu,“ dodal.

Sestřelení bitevníků a ropa od IS

Zřejmě v odkazu na politiku Turecka Putin prohlásil, že „některé země by neměly připouštět dvojí standardy v boji s terorem či využívat teroristické skupiny pro své vlastní zájmy“. V této souvislosti zmínil obvinění na adresu Ankary, že odebírá ropu od Islámského státu, a tím umožňuje financování teroristických aktivit (více o kauze zde).

Sestřelení ruského bitevníku tureckou armádou Putin označil za válečný zločin, zodpovědné za něj jsou podle ruského prezidenta „vládnoucí kliky Turecka“. „Alláh se zřejmě pokusil potrestat vládnoucí kliku v Turecku, když ji zbavil rozumu. Viníci neuniknou odpovědnosti,“ slíbil Putin a dodal, že se Turecko od Ruska nedočká žádné hysterické reakce, vypočítané na vnější efekt (více o sestřelení ruského letounu nad Tureckem zde).

Putin se po části věnované zahraniční politice zaměřil na situaci v Rusku. Ekonomická situace je podle Putina „skutečně obtížná, ale není kritická“. Je třeba podle něj nutné počítat s nízkou cenou ropy, řada odvětví čelí riziku.

„Jestli nic nezměníme, projíme naše rezervy a ekonomika neporoste. Kvůli aktuálním problémům nelze ztrácet ze zřetele globální tendence. Vznikají nová obchodní uskupení, mění se rysy světové ekonomiky. Můžeme a musíme zaujmout místo mezi vůdci. Rusko nemá právo být zranitelné,“ prohlásil.

Vývoj armádní techniky

Putin v této části projevu také uvedl, že nasazení ruské vojenské techniky bude mít v budoucnu celou řadu přínosů. „Poznatky z praxe využijeme ke zdokonalení zbraní,“ uvedl a byl za to odměněn potleskem zaplněného sálu.

Dále hovořil o vývoji zdravotnictví a demografii ruské populace. Zmínil i blížící se volby, které podle Putina musí být legitimní a transparentní. Hodinový projev o stavu Ruska na závěr zakončila hymna.

Putin tradičně promlouval v Georgijevském sále Kremlu od poledne místního času, tedy 10:00 hodin SEČ. Projev v přímém přenosu vysílaly hlavní ruské televizní stanice, v sále ho kromě poslanců sledovalo i pět stovek ruských a zahraničních novinářů. V Kremlu byli i pozůstalí po dvou ruských vojácích padlých v Sýrii. Putin podle kremelských zdrojů svůj projev připravoval celou středu.

Na projev Putina zavítal i čečenský prezident Ramzan Kadyrov:

03.prosince 2015 v 10:30, příspěvek archivován: 03.prosince 2015 v 10:54

Kadyrov and his Chechen goon squad listen attentively to Master Putin. pic.twitter.com/qcOIqkXdRB


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video