Dítěti s cukrovkou vysadili inzulin a nechali ho zemřít. Dostali osm let

  • 272
Případem dvojice, která nechala v mučivých útrapách zemřít šestiletého syna, se v úterý zabýval Vrchní soud v Praze. Ivana Dejmka a Janu Hindrákovou soudy nejprve potrestaly 15 lety vězení za vraždu, po dvojím snížení trestu si mají odpykat jen osm let.

„To, co se stalo, nikdo nechtěl,“ řekla odvolacímu senátu matka zesnulého dítěte, třicetiletá Jana Hindráková z Trutnova. Odvolací jednání proplakala, a když dostala příležitost se k případu vyjádřit, nemohla přes slzy ani promluvit. Soudce Martin Zelenka ji proto nechal výjimečně sedět, aby se uklidnila a byla schopná vůbec něco říci.

Ani slzy jí ale ke zproštění obžaloby nepomohly. Soud Hindrákové i jejímu druhovi pouze snížil trest z deseti na osm let. Neuznal, že by chlapce usmrtili omylem nebo z nedbalosti. Prý si byli dobře vědomi, že nepodávání inzulinu může mít těžké zdravotní následky, i když smrt chlapce nepředpokládali.

Vašík se narodil s postižením

„Dětem bych neublížila, jsou můj život,“ uvedla Hindráková, která má ještě dvě mladší děti. Soudu obšírně vylíčila, jak přišel na svět malý Vašík. Porod neproběhl dobře, na sále ho prý museli oživovat a do života si přinesl těžké postižení. „Lékaři tvrdili, že nebude chodit. Cvičila jsem s ním, rozchodila jsem ho. Byla jsem na sebe pyšná, i rehabilitační sestry říkaly, že děti s touto diagnózou nechodí,“ vypověděla.

Hindráková se o Vašíka starala sama, s jeho otcem nežila a druha Ivana Dejmka si našla až později. Spolu se prý o dítě starali, vozili ho k lékařům, zajišťovali mu školku a přihlásili ho na foniatrickou kliniku, protože měl problémy s mluvením. V listopadu 2012 lékaři Vašíkovi zjistili cukrovku a matku s druhem poučili, že jedinou možnou léčbou je pravidelné a důsledné podávání inzulinu. To ale Hindráková s druhem respektovali jen zpočátku.

Podle obžaloby dítěti svévolně snižovali dávky inzulinu, až ho vysadili úplně. Chlapec na tom byl zdravotně čím dál hůř, ale matka ho omluvila z naplánované návštěvy u lékařky a s druhem zfalšovali hodnoty cukru zapisované do deníku, aby zakryli stopy svého počínání. Lékaře nezavolali, ani když se chlapcův stav dramaticky zhoršil.

„Byl v alarmujícím stavu, několik dní před smrtí zvracel střevní obsah a krev,“ uvedla žalobkyně. Chlapce trápila silná žízeň a prudké bolesti břicha. Nakonec kvůli nízké hladině cukru upadl do komatu, jeho krevní oběh selhal a 10. dubna 2014 v časných ranních hodinách zemřel. Matka s druhem mu zavolali záchranku až ve chvíli, kdy Vašík přestal dýchat.

Bez inzulinu chlapec trpěl, matka to přehlížela

Obhájkyně Ludoslava Hurychová tvrdila, že partneři nejednali ve zlém úmyslu, ale v omylu, do kterého je uvedli léčitelé. Proto by prý měli být potrestáni nanejvýš pro nedbalost. Vysvětlila, že o chlapcovo zdraví se starali, byť ne v souladu s lékařskými doporučeními.

Dvojice s Vašíkem navštívila ordinaci léčitelského páru, který prý slíbil, že Vašíka vyléčí do pěti let. „Zejména pro matku to bylo ohromnou podporou,“ popsala Hurychová. Dejmek s Hindrákovou prý měli k léčitelům důvěru, protože jim samotným v minulosti pomohli, a na jejich radu vysadili Vašíkovi inzulin.

Státní zástupce tuto motivaci odmítla. Léčitelé podle ní doporučili pouze preparáty na zlepšení psychického stavu a vymizení pomočování, léčbou cukrovky se nezabývali. Hindráková s druhem podle žaloby dobře věděli, že jiná léčba než inzulin u cukrovky neexistuje. Že ho matka přestala dítěti podávat, je projev její pasivní agresivity, kterou konstatoval znalec.

„Bylo to bezcitné, cynické a trýznivé chování vůči nezletilému,“ řekla státní zástupkyně o tom, jak matka přehlížela mučivé útrapy syna v posledních dnech jeho života.

Původně si měli odpykat vraždu

Ani soudce obhajobě neuvěřil. Připomněl, že původně se obžalovaní k činu doznali. „Jejich pozdější přístup je snahou sejmout ze sebe vinu za to, co se stalo,“ řekl. Že by se dopustili jen nedbalosti, odmítl.

Žaloba pár původně vinila z vraždy a Krajský soud v Hradci Králové tomu přisvědčil a potrestal dvojici za tento trestný čin 15 lety vězení. Po odvolání ale soudy rozhodnutí změnily, zločin zhodnotily jako těžké ublížení na zdraví a týrání a tresty snížily na 10 let.

Po dalším odvolání Vrchní soud v Praze trest ještě o dva roky snížil. Soudce Zelenka vysvětlil, že když se neodvolal státní zástupce, nesmí soud zhoršovat situaci obžalovaných a přidávat k jednomu trestnému činu ještě týrání. Proto je na místě potrestat jen těžké ublížení na zdraví. To byl důvod, proč partnerům vyměřil jen osmiletý trest.

,

Video