(ilustrační snímek) | foto: BESIP

Děti chodí opilé už i do školy, stát chce učitele vybavit testery

  • 597
V Česku přibývá dětí, které přicházejí do školy pod vlivem alkoholu a drog, zejména marihuany. Problém se týká nejen středních, ale i základních škol. V případě podezření učitelé sahají po alkohol testeru, jiným stačí, když na ně žák „dýchne“. Ministerstvo zdravotnictví chce, aby testovací pomůcky byly běžnou výbavou škol.

V minulém školním roce 2014/2015 učitelé načapali 228 opilých či zdrogovaných žáků z 62 základních škol. Vyplývá to z údajů České školní inspekce. Ne vždy se ale jednalo o jednotlivce, spíše šlo o skupinku žáků: „Nemůžeme ale říci, že každý z těchto žáků byl zdrogovaný nebo opilý. Měli například něco v batohu nebo v aktovce,“ říká náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrys.

Vyšší čísla jsou pak u středních škol, až 58 z nich muselo řešit 442 podobných případů. Je to rapidní je nárůst. Zatímco ve školním roce 2013/2014 byl podíl středních škol, které řešily u studenta užití alkoholu nebo drogy, 17,2 procenta, v následujícím roce vzrostl na 32 procent.

Výsledky tak nahrávají protikuřáckému zákonu, jehož součástí je i testování žáků a studentů na alkohol a drogy. O tom se mluví už delší dobu, ale teprve nyní ministerstvo zdravotnictví, které s návrhem přišlo, intenzivně pracuje na metodice, která má stanovit pravidla testování. Metodika má zohlednit nejen typ školy, ale i věk dítěte či spolupráci s rodiči.

„Obsahem metodiky je stanovení postupu a kritérií pro orientační vyšetření na přítomnost alkoholu nebo jiné návykové látky v těle dítěte ve školách a školských zařízeních. Orientačním vyšetřením se rozumí provedení dechové zkoušky nebo vyšetření slin nebo stěru z kůže nebo sliznic,“ uvedla náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová s tím, že test provede učitel nebo jiný pracovník pověřený ředitelem školy.

V případě pozitivního výsledku bude potřeba otestovat i krev nebo moč. Metodika obsahuje i opatření, jak dotyčným žákům pomoci, proto ministerstvo spolupracuje s odborníky na závislosti.

Podle výzkumu Pij s rozumem má zkušenost s pitím alkoholu až 83 % českých dětí ve věku 11 až 15 let. O rizicích spojených s konzumací alkoholu si však s dětmi promluvila jen necelá třetina rodičů (více čtěte zde).

Alkohol u dětí je tichá epidemie, zákonům se jen vysmíváme, míní Vobořil

Podle OECD má v Česku zkušenost s alkoholem 94 procent patnáctiletých. Čtvrtina dětí tohoto věku se opíjí pravidelně nejméně jednou týdně. „Dívky přitom začínají pít v mladším věku, prostě proto, že mají starší kluky a oni je k alkoholu přivedou,“ uvedl dříve národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil (více čtěte zde).

České děti v konzumaci alkoholu předstihly vrstevníky z Dánska, Maďarska, Slovinska i Polska a jsou na absolutní špici Evropy. „Německo na tom bylo svého času hůře, ale deset let investovalo do kampaní, které měly přesvědčit dospělé, že není normální, aby děti pily,“ řekl Vobořil.

Měli by při podezření mít učitelé možnost žáky testovat na alkohol či drogy?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 sobota 5. prosince 2015. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 2145
Ne
Ne 422

Policie se při zátahu zaměřila na nezletilé pijáky (10. října 2015):

10. října 2015


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue