Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan během klimatické konference v Paříži (1. prosince 2015). | foto: Reuters

Dokažte, že kupujeme od IS ropu, vyzvalo Turecko Putina

  • 859
Prohlášení ruského prezidenta Vladimira Putina, že rozhodnutí Turecka sestřelit ruské letadlo mělo zajistit bezpečnost pro nelegální dodávky ropy ze Sýrie do země, rozladilo tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Putina vyzval, ať své tvrzení podloží důkazy, jinak by měl odstoupit.

Rusko má prý důkazy, že z nalezišť kontrolovaných Islámským státem se vyvážejí „průmyslové objemy“ ropy do Turecka. Putin to v pondělí prohlásil na klimatické konferenci v Paříži.

Sestřelení Su-24

Sestřelení ruského bombardéru Su-24 bylo podle něj „velkou chybou“. Turecká armáda prý neměla žádný důvod k útoku na „bezbranné“ ruské letadlo. Šéf Kremlu potvrdil, že se v Paříži se svým tureckým protějškem nesetkal.

Turecká reakce na sebe nenechala dlouho čekat. Prezident Recep Tayyip Erdogan, který je ve francouzské metropoli rovněž na klimatické konferenci, toto tvrzení podle tureckého deníku Daily Sabah označil za pomluvu a dokonce prohlásil, že by podal demisi, pokud by se nelegální obchod skutečně prokázal. V opačném případě by měl podle něj odstoupit Putin.

„Pokud něco tvrdíte, měl byste to dokázat,“ vyzval Erdogan ruskou stranu podle BBC. „My jednáme trpělivě. Pro dvě země, které dosáhly pozice, na něž se dá nahlížet jako na strategické partnerství, není konstruktivní činit emotivní prohlášení,“ dodal.

Erdogan: Nechceme vztahy s Ruskem zpřetrhat úplně

Napjaté vztahy mezi Ankarou a Moskvou zapříčinilo sestřelení ruského bitevníku nedaleko syrských hranic. Turecká armáda tvrdí, že se stroj pohyboval v tureckém vzdušném prostoru a jeho posádka byla před zásahem desetkrát varována. Moskva zase trvá na tom, že letoun neopustil syrský vzdušný prostor a stroje mezi sebou vůbec nekomunikovaly (psali jsme zde).

Islámský stát inkasuje miliardy. Vydělává na ropě, daních a výkupném

Americký prezident Barack Obama po úterní schůzce s Erdoganem prohlásil, že USA podporují právo Turecka na sebeobranu. Volají však prý po urovnání vztahů mezi Ankarou a Moskvou

To ovšem zřejmě nebude tak jednoduché. Putin proti Turecku v sobotu vyhlásil sankce, na základě kterých bude omezen dovoz tureckého zboží do země (více čtěte zde). Ruské sankce by mohly zvýšit schodek v tureckém rozpočtu v příštím roce o pět miliard dolarů (128 miliard korun), odhadli ekonomové oslovení agenturou Reuters. To by mohlo výrazně zkomplikovat snahu Ankary dostat se ze ztrát v rámci snahy o ekonomickou obnovu země.

Erdogan v pondělí podle televize CNN Türk řekl, že jeho vláda bude jednat s rozvahou a bez emocí, než se rozhodne k případným protiopatřením vůči ruskému rozhodnutí vyhlásit proti Turecku sankce za sestřelení letadla. Turecko prý pracuje na tom, aby vztahy s Ruskem, jakožto jeho hlavním dodavatelem energie, nebyly zpřetrhány úplně.

Turecký premiér Ahmet Davutoglu v úterý vyzval k vytvoření vojenských komunikačních kanálů s Moskvou, který by opakování nedávného incidentu zabránily.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video