Z lázeňské zóny je zatím hotová páteřní silnice. Otevřeno má být na konci roku 2018. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Pod Pálavou vzniknou obří lázně za miliardy. Zaplatí je i Číňané

  • 128
V jihomoravských Pasohlávkách vzniknou již na konci roku 2018 obří lázně, které postaví čínští investoři z provincie Hebei ve spolupráci s Jihomoravským krajem. Realizaci projektu potvrdil hejtman Michal Hašek z ČSSD, který v Číně doprovází premiéra Bohuslava Sobotku.

Lázeňská zóna by měla nabídnout asi 500 pracovních míst a bude stát v přepočtu dvě miliardy korun.

Vše se nastartovalo před pěti lety s nástupem bývalého šéfa Brněnských výstav a veletrhů Jiřího Škrly do funkce předsedy představenstva akciové společnosti Thermal Pasohlávky.

Už samo jeho angažování znamená, že politici projekt myslí vážně. Má pověst schopného manažera. Thermal je společností založenou krajem a obcí Pasohlávky, v níž kraj drží dvě třetiny akcií a obec třetinu. Asi před rokem a půl začal Jihomoravský kraj jednat s provincií Hebei.

„Jsem rád, že jsem v pátek mohl podepsat s guvernérem provincie Hebei memorandum o spolupráci na tomto projektu,“ uvedl jihomoravský hejtman. Podepsaná dohoda je vyjádřením politické podpory ze strany provincie a Jihomoravského kraje, o veškerých ekonomických detailech by měly dále jednat realizační firmy.

„Celkové náklady, které budeme společně s čínskou stranou investovat do projektu, představují sumu zhruba okolo 80 milionů eur, to znamená přes dvě miliardy korun,“ řekl Hašek.

Lázně otevřou v roce 2018

Měly by to být největší lázně postavené na zelené louce v prostoru střední Evropy. Celkem by v oblasti mělo být 12 lázeňských objektů na ploše zhruba pětadvaceti hektarů. Po úplném dokončení by lázně nabídly své služby zhruba dvěma tisícům hostů a vedle tradiční lázeňské péče budou poskytovat i prvky tradiční čínské medicíny.

„Provincie Hebei má svůj investiční fond a na straně Jihomoravského kraje je to společnost Thermal Pasohlávky,“ uvedl Hašek k financování projektů. „Předpokládáme, že vznikne společná struktura, ve které bude mít čínská strana většinu, zhruba 80 procent a 20 procent zůstane pod kontrolou české strany,“ dodal.

Jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) podepisuje s guvernérem provincie Hebei memorandum o spolupráci na projektu lázní.

Jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) podepisuje s guvernérem provincie Hebei memorandum o spolupráci na projektu lázní.

Veškerá jednání o podrobnostech projektu by měla být dokončena zhruba v první polovině příštího roku, následovat budou různé povolovací procesy, například stavební povolení. Samotná výstavba je plánovaná v druhé polovině roku 2017 a v roce 2018.

Lázně by se měly otevřít klientům na konci roku 2018, nejpozději v únoru roku 2019. Na vytyčeném území se prý nepotýkají s žádnými komplikacemi. „Je to území, kde územní plán Pasohlávek počítá s rekreační lázeňskou zónou. Navíc v zemi už jsou příslušné sítě, včetně rozvodů té léčivé minerální vody,“ vysvětlil jihomoravský hejtman.

Převážnou většinu zaměstnanců budou tvořit lidé z České republiky, předpokládá se ale, že v místě budou působit i Číňané. Lázně by se měly specializovat především na léčení pohybových ústrojí.

„Nevylučuji, že přitáhnou i čínskou klientelu, ale primárně jsou určeny pro Českou republiku, Slovensko a také Rakousko. Lázně by měly mít středoevropský rozměr,“ uzavřel Hašek.

Tvrdíkova zásluha

Velkou zásluhu na přivedení čínských investorů mají podle expertů a politiků, které oslovila redakce MF DNES, tři muži. Hejtman Hašek, který byl při vyjednávání velmi aktivní. Premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD, který projekt prosazoval na vládní úrovni.

Čínský prezident vřele přivítal premiéra Sobotku v Pekingu:

Ale hlavně Jaroslav Tvrdík, bývalý ministr obrany za ČSSD a nynější prezident Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce. K Tvrdíkovi má přitom Hašek blízko už z dřívějška, kdy byl jeho dlouholetým spojencem ve straně.

Lázně v Pasohlávkách

  • Lázně stály nedaleko Pálavy už v dobách Římské říše.
  • O jejich obnovení na březích Nových Mlýnů se mluví už od 90. let, kdy pozemky u Pasohlávek skoupily nizozemské firmy.
  • V roce 2007 založil Jihomoravský kraj s obcí Pasohlávky akciovou společnost Thermal Pasohlávky. Ta má za úkol vybudovat lázně pro asi dva tisíce klientů a přivést investory.
  • Na jaře 2014 projevil zájem rakouský investor, z jednání sešlo.
  • Od letošního jara vyjednává kraj a Thermal investici za 2,7 miliardy korun. Má ji poskytnout čínská provincie Hebei.
  • Ve stejné lokalitě už víc než dva roky stojí největší akvapark v Česku, který ročně navštíví asi sedm set tisíc lidí. Jeho majitelem a provozovatelem je firma ŽS Real. Většinu v ní vlastní přes další firmu, StavcomHP, lidé spříznění s česko-slovenskou finanční skupinou J&T.
  • Největším akcionářem akvaparku je slovenský byznysmen František Hodorovský.

Investoři přijdou do připraveného území. Loni v březnu dokončila krajská firma Thermal stavbu dvoukilometrové páteřní komunikace za 250 milionů korun, která v podstatě spojuje oba dva termální vrty a vede z centra Pasohlávek kolem akvaparku až ke státní silnici na Mikulov.

Součástí stavby je jak silnice, tak minerální a běžný vodovod, kanalizace a cyklostezka. Thermal na stavbu získal úvěr od kraje 150 milionů korun, dalších sto milionů připutovalo v roce 2012 z fondů Evropské unie.

Zrovna v té době seděl v Regionální radě regionu soudržnosti Jihovýchod, která přidělovala evropské peníze, předseda dozorčí rady Thermalu a krajský radní Václav Božek (ČSSD). Dalším členem regionální rady byl i krajský zastupitel Stanislav Navrkal (KSČM).

Letos v červnu navíc Thermal dostal příspěvek dalších 10 milionů korun z krajského rozpočtu. Mimo jiné na projekt prvního lázeňského domu. Ten má přijít celkem na 150 milionů korun a stát má v Pasohlávkách napřesrok. Zda už jej postaví čínští investoři, se zatím vyjednává.

Pod Pálavou jsou pro lázně ideální podmínky

Příchod nového investora do lukrativního lázeňského byznysu vítají i krajští opoziční politici. „Pokud by to přineslo pracovní místa, tak je to pozitivní,“ řekl Jiří Crha, šéf klubu zastupitelů ODS.

Jan Vitula z TOP 09 ale říká, že čínské investice jsou pro něj velmi problematické s ohledem na stav ochrany lidských práv v této zemi.

„Zrovna Pasohlávky ale nejsou tak strategická investice, abychom se jí museli bránit,“ konstatoval Vitula. Podle něj spíš bylo potřeba více diskutovat o tom, zda má kraj podnikat v lázeňství. „Je to normální byznys, který kraje běžně neprovozují. To dělají soukromí investoři,“ dodal Vitula.

Pod Pálavou jsou pro lázně ideální podmínky. Nejkvalitnější sirná voda v České republice se bude čerpat ze dvou geotermálních vrtů, z hloubky jeden a půl kilometru.

„Voda je tu opravdu výjimečná. Léčí pohybový aparát či gynekologické a kožní potíže,“ popsala starostka Pasohlávek Martina Dominová (Moravané).

,