Logo projektu Tor zajišťujícího anonymní přístup k internetu prostřednictvím...

Logo projektu Tor zajišťujícího anonymní přístup k internetu prostřednictvím sítě uzlů s šifrovaným propojením | foto: Profimedia.cz

Síť Tor, kterou NSA nemá ráda, hledá sponzory. Platila ji vláda USA

  • 22
Známý open-source program pro anonymní přístup k internetu hledá pomocí crowdfundingové kampaně nové sponzory. Zatím ji totiž z převážné části platí instituce americké vlády. A to u některých uživatelů budí nedůvěru.

Síť Tor je spravována organizací závislou na příspěvcích dárců. A největším dárcem je paradoxně vláda Spojených států amerických (zdroj: The Verge). Mezi další pak patří Reddit, Radio free Asia, Německo nebo tisíce individuálních dárců.

Peníze získává Tor (jakožto americká nezisková organizace se sídlem ve státě Massachusetts) z různých národních grantů, včetně grantů na podporu vědy a lidských práv.

NSA vs Tor

Provozovatelé Tor nyní chtějí snížit svou závislost na vládě USA. Právě Snowdenem vynesené dokumenty na tom zřejmě mají svůj podíl - ukázalo se, že NSA opravdu nemá anonymizér ráda a snaží se jeho uživatele odposlouchávat (podle dokumentů se jí to zatím moc nedaří). Přinejmenším ale NSA sleduje, kdo se o Tor zajímá - v rámci programu X-Keyscore ukládá, kdo vyhledává fráze týkající se provozu či stažení programu Tor a takový člověk může být označen za podezřelého, vyplývá z dokumentů, které měly k dispozici německé televize NDR (Norddeutscher Rundfunk) a WDR (Westdeutscher Rundfunk).

Dejte peníze nástroji, který využíval Snowden, prosí Tor

Nástroj pro anonymní přístup k internetu

Anonymizace funguje na základě šifrování spojení a jeho „přesměrování“ skrze síť uzlů. Datový tok prochází nejprve sítí Tor a pak teprve „ven na internet“, čímž se ztrácí stopa k původnímu uživateli, jeho IP adrese a dalším identifikátorům.

Přes prohlížeč využívající síť Tor se uživatelé mohou dostat i ke skrytým internetovým stránkám (tzv. „dark web“) na pseudodoméně .onion.

V rámci „crowdfundingové kampaně“ (nejde ale o kampaň typu Kickstarter) zřejmě Tor doufá, že rozšíří počet individuálních dárců a bude tak méně závislý na vládních zdrojích. „Přestože dostává Tor podporu z vládních fondů, je jeho vztah s vládou poněkud komplikovaný,“ píše Ashley Carman pro The Verge. Zakladatelé sítě Tor totiž tvrdí, že FBI zadala Carnegie Mellon University úkol prolomit zabezpečení sítě Tor (univerzita to odmítla).

„Nebýt anonymní sítě Tor a dalších kryptografických nástrojů dostupných jako svobodný software, Edward Snowden by mne nemohl kontaktovat,“ říká dokumentaristka Laura Poitras. Naráží tak na počátek Snowdenovy kauzy, kdy bývalý spolupracovník americké tajné služby NSA vynesl tajné dokumenty a poskytl je novinářům ke zveřejnění. Díky anonymizovanému přístupu k internetu se Snowden cítil dostatečně ochráněn a mohl s novináři komunikovat, aby inicioval schůzku v Hongkongu a data jim předal.

Archivní video: Edward Snowden vysvětluje, proč vynesl informace z NSA: