Bohuslav Sobotka a Miloš Zeman | foto: Petr Topič, MAFRA

Politik nemá přijímat společenské nálady, reaguje Sobotka na Zemana

  • 1059
Premiér Bohuslav Sobotka nemíní ustoupit ve své kritice, v níž napadl prezidenta Zemana za vystoupení na Albertově. Stále trvá na tom, že Zeman legitimizujete šíření xenofobie a nenávisti. Politik by měl však podle něj hájit pravdu, mravy a humanismus, i když se bude muset postavit proti většině.

„Trvám na tom, že prezident České republiky nemá vystupovat na jednom pódiu společně s extremisty a xenofoby,“ uvedl ve čtvrtek předseda vlády na adresu Zemana, který 17. listopadu stanul na pódiu vedle představitelů radikálního Bloku proti islámu (více o vystoupení se dočtete zde).

„I přímo volený politik by neměl jen pasivně přijímat převažující společenské nálady, ale měl by aktivně hájit pravdu i mravní a humanistické zásady bez ohledu na to, že je to momentálně nepopulární,“ dodal Sobotka.

Premiér tak reagoval na rozhovor ve čtvrteční MF DNES, v němž se Zeman proti jeho dřívější kritice ohrazuje. „Byl bych rád, aby premiér pochopil, že na Albertově jsem naopak veřejně vyzýval k toleranci, k dialogu a k respektování různých názorů,“ brání se prezident a označuje Sobotkovo prohlášení za „klukovskou drzost“ a snahu zakrýt svou vlastní nepopularitu.

Zeman se v rozhovoru od předsedy Bloku proti islámu Martina Konvičky distancoval s tím, že ho prý viděl poprvé v životě a jeho výroky na adresu muslimů neznal. „Nejsem ani kádrovák, ani cenzor. Organizátoři této akce rozhodovali, kdo bude na pódiu,“ říká prezident.

„Pokud jde o pana Konvičku, já jsem Blok proti islámu nijak nestudoval. Teprve nedávno jsem se dozvěděl o masokostní moučce a koncentračních táborech, což jsou bezesporu extrémní a nepřijatelné polohy,“ tvrdí Zeman.

Zeman si měl prověřit fakta o Konvičkovi, míní Štěch

Společné vystoupení s Konvičkou mu však vytýká například i předseda Senátu Milan Štěch. „Je povinností prezidenta prověřit si fakta o lidech, se kterými bude stát na jednom pódiu, protože někteří z nich mohou být velmi kontroverzní osoby a není na místě s nimi být spojován,“ vyvrací Štěch Zemanovu obhajobu.

„Prezidentovo tvrzení, že nevěděl, kdo je pan Konvička a neznal jeho výroky, pokládám za účelové. Rozhodně to vědět měl, takže se buď na takhle významné akce špatně připravuje, nebo nemluví pravdu,“ říká dále šéf horní komory. Podle Zemanova mluvčího Jiřího Ovčáčka předseda horní komory „rozvíjí fantaskní konspirační teorie“, uvedla ČTK.

Podle Sobotky se od politika očekává, že se dokáže postavit většině a zastat se humanistických hodnot. „Tak jako se třeba Masaryk dokázal během Hilsneriády jednoznačně postavit proti antisemitismu v tehdejší české společnosti,“ říká premiér.

„Budu mít s panem prezidentem trpělivost, podobně jako jsem ji měl uplynulé dva roky, a i když máme na některé věci rozdílné názory, nebudu se s ním dohadovat přes média,“ dodává premiér.

Podle Štěcha navíc prezident vysílá negativní signály evropským politikům, kteří nám jsou jinak nakloněni, a zneužívá svou funkci pro osobní útoky: „Zeman podněcuje občany proti premiérovi Sobotkovi a vládě právě v době, kdy je naopak potřeba se spojovat a ne hledat záminky k útokům a osobním urážkám. Hlava státu by měla reprezentovat zemi, ne dělat svou osobní politickou kampaň.“


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue