VIDEO: Chcete poškrabat záda? Ochotné ruce najdete přes novou aplikaci

  • 25
Kdo by neměl rád škrabání na zádech nebo na hlavě? Jenže ne vždycky jsou poblíž ochotné ruce. Řešení má nabídnout mobilní aplikace Scratchilla, kterou vyvíjí tým mladých lidí z Brna. Díky ní si budou lidé moci objednat osobního škrabače pár kliky v mobilu.

Že je to vtip? „Je pravda, že takto reaguje většina lidí,“ směje se Sára Nešporová, která na vývoji aplikace spolupracuje s Davidem Spáčilem a Barborou Jiříčkovou.

Společně se potkali už při práci na předchozím brněnském projektu Videoflot. Škrabací aplikaci myslí zcela seriózně. „Maséra si lidé do práce nebo k sobě domů objednají naprosto bez problémů. A takové poškrabkání zad, to je v podstatě velmi podobné,“ říká Nešporová.

Podle ní je navíc vědecky prokázáno, že škrabání kůže stimuluje oblasti mozku spojené s pamětí a potěšením. Aplikace má být určena hlavně pro lidi, kteří pracují ve velkých kancelářích.

A fungovat by měla zhruba takto: člověk sedí v kanceláři, je unavený, dal by si šlofíka. Potřebuje zkrátka vzpruhu. Zapne aplikaci a uvidí, že v okruhu tří kilometrů je ve „škrabacím on-módu“ třeba pět lidí, kteří jsou ochotni přijít a za určitou cenu ho poškrabat. Předem si může naklikat, o jak dlouhou radost stojí, dozví se cenu a pošle žádost. Dotyčná scratchilla, jak škrabajícím lidem vývojáři říkají, odpoví, zda může přijít, či ne. A klient přes aplikaci také zaplatí.

Aplikace bude fungovat po celém světě

„Už se nám ozvala i řada masérů, které to zaujalo a kteří by kromě masírování rádi nabízeli i škrabkání. Předpokládáme ale, že většinu scratchill budou dělat studenti, pro které to bude forma přivýdělku,“ vysvětluje Sára Nešporová. Na rozdíl od masérských služeb totiž škrabaní není omezeno vzděláním ani legislativou. Scratchillou může být každý.

Aplikace nebude omezena hranicemi. Lidé, kteří škrabání milují, totiž žijí na celém světě.

„Zaměřovali jsme se ale hlavně na západní země a také Asii. V Česku by se zřejmě tato aplikace neuživila. Češi ještě nejsou ochotni platit za takovéto nadstandardní služby,“ míní Nešporová.

„Proto cílíme hlavně na Západ. Největší ohlas máme z amerického Silicon Valley,“ naznačuje, jakou odezvu plánovaná aplikace způsobila ve světovém centru počítačového a technologického průmyslu. Kdy aplikace skutečně spatří světlo světa, bude záležet na ohlasu lidí.

Na vývoj shání tvůrčí tým peníze formou crowdfundingové kampaně, která byla začátkem listopadu spuštěna na portálu Indiegogo. Malým obnosem může k výsledné sumě přispět každý.

„Vnímáme to také jako zpětnou vazbu od lidí. Pokud nám budou přispívat, bude to pro nás signál, že tu aplikaci opravdu chtějí a že se nepouštíme do zbytečného projektu,“ říká Sára Nešporová.